საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური: მესტიისა და ლენტეხის ტერიტორიაზე ორი დაკარგული მოქალაქის ძებნა-შველის ოპერაცია მიმდინარეობს, ვერტმფრენის ჩართვა ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება
25/07/2024 15:35:50 საზოგადოება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის განცხადებით, სახანძრო-სამაშველო ძალების თანამშრომლები მეორე დღეა, მესტიისა და ლენტეხის ტერიტორიაზე ორი დაკარგული მოქალაქის ძებნა-შველის ოპერაციას ინტენსიურ რეჟიმში ახორციელებენ.
მისი ცნობით, ძებნა-შველის ოპერაციაში საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის განსაკუთრებულ სიტუაციებზე რეაგირების თბილისის, იმერეთისა და მესტიის სამთო სამაშველო ძალები და სამაშველო დრონები არიან ჩართული. სამაშველო ოპერაციაში სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენის ჩართვა, მეტეოროლოგიური პირობების გამო, ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება.
„საძიებო სამუშაოებში სახანძრო-სამაშველო ძალებთან ერთად ჩართულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა შესაბამისი დანაყოფი. მომხდართან დაკავშირებით ინფორმაცია საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ 112-ში 24 ივლისს შემოვიდა, რის შემდეგაც საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა მყისიერი რეაგირება მოახდინა“, – აღნიშნულია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის განცხადებაში.

Двое жителей Сванети пропали без вести: идет поисковая операция
Два человека пропали без вести в горах Сванети: поисково-спасательная операция идет в окрестностях Местиа и Лентехи, сообщает агентство «Новости-Грузия».
По заявлению Службы управления чрезвычайными ситуациями, вертолет невозможно привлечь из-за метеоусловий. Задействованы горноспасательная служба, дроны, полиция.
МВД не сообщает гражданство и возраст пропавших.
Телеграм-канал @SvanetiGe сообщил, что пропавшие - Гогита Парджиани и Георгий Гвичиани.
Юрист Ана Цередиани пишет на своей странице в соцсети, что связь с ними утеряна уже пять дней. Она недоумевает, почему за пять дней нельзя было использовать вертолет:
«Прошло пять дней и речь идет о бюрократии и подготовке документов, необходимых для взлета вертолета. Какой туман над тем лесом, когда вся Сванети безоблачна? Звоню брату, который с бригадой ездил на поиски, и он подтверждает, что на склоне горы, где он находится, тумана нет!»