FBI: ტრამპზე თავდამსხმელი პრეზიდენტ კენედის მკვლელობის საქმით იყო დაინტერესებული
აშშ–ის ფედერალური საგამოძიებო ბიუროს (FBI) დირექტორი კრისტოფერ რეი აცხადებს, რომ შეერთებული შტატების ექს–პრეზიდენტზე, პრეზიდენტობის კანდიდატ დონალდ ტრამპზე თავდამსხმელი პრეზიდენტ კენედის მკვლელობის საქმით იყო დაინტერესებული. ამის შესახებ მან კონგრესის წარმომადგენელთა პალატის იურიდიულ კომიტეტში სიტყვით გამოსვლისას ისაუბრა.
რეის ინფორმაციით, 20 წლის ტომას მეთიუ კრუქსი, რომელმაც დონალდ ტრამპს ქალაქ ბატლერში გამართულ საარჩევნო მიტინგზე შაშხანიდან ესროლა, თავდასხმამდე რამდენიმე დღით ადრე ინტერნეტში ეძებდა პრეზიდენტ ჯონ კენედის მკვლელობის დეტალებს.
მისი თქმით, გამომძიებლების მიერ კრუქსის პირადი კომპიუტერის ანალიზმა აჩვენა, რომ მას კონკრეტულად აინტერესებდა, პრეზიდენტიდან რა მანძილზე იმყოფებოდა ლი ჰარვი ოსვალდი, რომელმაც ჯონ კენედის 1963 წელს დალასში ესროლა.
ფედერალური საგამოძიებო ბიუროს დირექტორის განცხადებით, ჯერჯერობით ისევ არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება, რომ კრუქსს თანამზრახველები ჰყავდა.
დონალდ ტრამპს 13 ივლისს პენსილვანიის შტატის ქალაქ ბატლერში გამართულ საარჩევნო მიტინგზე გამოსვლისას ესროლეს. ერთ-ერთმა ტყვიამ ტრამპს ყურის ზედა ნაწილი დაუზიანა. სროლისას დაიღუპა მიტინგის ერთი მონაწილე და ორი დაიჭრა. თავდამსხმელი სპეცსამსახურების თანამშრომლებმა მოკლეს.
ფედერალური საგამოძიებო ბიუროს ინფორმაციით, დონალდ ტრამპის საარჩევნო მიტინგზე ცეცხლი გახსნა 20 წლის ტომას მეთიუ კრუქსმა. მისი მოტივები ჯერ–ჯერობით უცნობია.

В ФБР говорят, что исполнитель покушения на Трампа гуглил об убийстве Кеннеди
20-летний Томас Мэтью Крукс, который совершил неудачное покушение на бывшего президента США Дональда Трампа перед тем, вероятно, искал в интернете информацию об убийстве Джона Кеннеди.
Об этом на слушаниях в комитете по юридическим вопросам Палаты представителей США в среду, 24 июля, заявил директор Федерального бюро расследований Кристофер Рэй, сообщает "Европейская правда" со ссылкой на агентство АР.
По словам Рэя, во время обыска по месту жительства Крукса следователи ФБР изъяли ноутбук, владелец которого за неделю до стрельбы в Трампа искал в Google ответ на вопрос "Как далеко Освальд был от Кеннеди?"
Речь идет о Ли Харви Освальде – стрелке, который убил президента Джона Кеннеди из снайперской засады в Далласе 22 ноября 1963 года.
Директор ФБР отметил, что ведомство воссоздало подробную хронологию передвижений и онлайн-активности Крукса, но точный мотив его поступка и почему он целился именно в Трампа до сих пор не смогло установить.
Глава Секретной службы США признала свой провал из-за покушения на Трампа
Он добавил, что на телефоне стрелка обнаружили фотографии президента США Джо Байдена и других известных деятелей, но за несколько дней до покушения тот, как представляется, активно искал информацию именно о Трампе.
Также Рэй сообщил на слушаниях, что примерно за два часа до стрельбы Крукс запустил дрон на расстоянии около 180 метров от сцены митинга, где позже будет стоять экс-президент США, а позже использовал устройство для прямой трансляции и просмотра отснятого материала.
Наконец директор ФБР пообещал, что его ведомство "камня на камне не оставит", чтобы полностью расследовать покушение.
Директор Секретной службы США Кимберли Читл, чье ведомство должно было обеспечивать безопасность экс-президента, накануне подала в отставку.