პეტრე მამრაძე "ერთიან ნეიტრალურ საქართველოს" შეუერთდა
პრორუსი პოლიტოლოგი, საქართველოს პრეზიდენტისა და მთავრობის ყოფილი აპარატის უფროსი, ყოფილი პარლამენტარი პეტრე მამრაძე მოძრაობა „ერთიან ნეიტრალურ საქართველოს“ შეუერთდა.
ამ ორგანიზაციის პრეზენტაცია 10 ივლისს გაიმართა. მის დამფუძნებლებს შორის არიან ვატო შაქარიშვილი, ბიძინა გიორგობიანი, ნანა კაკაბაძე, გელა ნიკოლაიშვილი და ლევან ნიკოლეიშვილი.
პეტრე მამრაძე ამბობს, რომ ქართველი ხალხი "თავს მოხვეული პროპაგანდისა და ცრუ ნარატივების" მსხვერპლი გახდა.
"ამ რთულ პერიოდში, როდესაც ჩვენი ქვეყანა ბეწვის ხიდზე გადის, დასავლეთის პარტნიორების მხრიდან ნაცვლად თანადგომისა, სრულიად არამეგობრული, უსამართლო დამოკიდებულება და ცილისმწამებლური კამპანია ხორციელდება. ცოტა ხნის წინათ, ევროპული ქვეყნის მაღალი თანამდებობის პირები ოპოზიციის მიტინგზე მივიდნენ, სცენაზე ავიდნენ და მთავრობის გადადგომას ითხოვდნენ, თან აცხადებდნენ, რომ ევროგაერთიანებაში შესვლას მხოლოდ ხელისუფლების მიერ მიღებული კანონი გამჭვირვალეობის შესახებ უშლის ხელს - რაც აბსურდული ტყუილია! ჩვენი ხელისუფლება კი ხალხს ისევ ჰპირდება რომ 2030 წლისთვის საქართველო ევროკავშირში გაწევრიანდება. ბევრჯერ მითქვამს - არც ევროკავშირში და არც ნატოში ჩვენი მიღება, 2008 წლის აგვისტოდან მოყოლებული, საერთოდ არ განიხილება.
ასეთ ვითარებაში ჩვენში არსებულმა ანტიეროვნულმა ძალებმა ,,პროდასავლურობის’’ ნიღაბი მოირგეს და დასავლეთში თავისი ლობისტების დახმარებით დეზინფორმაციის მასობრივ კამპანიას ახორციელებენ",– ამტკიცებს ის.
პეტრე მამრაძე 1992-1995 წლებში იყო პარლამენტის წევრი, 1995-2003 წლებში ედუარდ შევარდნაძის სახელმწიფო კანცელარიის ხელმძღვანელი, 2003-2008 წლებში მიხეილ სააკაშვილის დროს მთავრობის კანცელარიის ხელმძღვანელი. 2008 წელს "ნაციონალური მოძრაობის" სიით პარლამენტის წევრი გახდა, თუმცა იმავე წლის ნოემბერში საპარლამენტო უმრავლესობის რიგები დატოვა. მამრაძე რეგულარულად მონაწილეობს ქართული პრო-სამთავრობო და რუსული ტელეარხების გადაცემებში.

Петре Мамрадзе присоединился к «Единой нейтральной Грузии»
Пророссийский политолог, бывший руководитель аппарата президента и правительства Грузии, экс-депутат парламента Петре Мамрадзе присоединился к общественному движению «Единая нейтральная Грузия».
Презентация новой организации прошла 10 июля. Среди её учредителей – Вато Шакаришвили, Бидзина Гиоргобиани, Нана Какабадзе, Гела Николаишвили и Леван Николеишвили.
«Единая нейтральная Грузия» выступает против евроатлантической интеграции Грузии. Недавно и владелец проправительственного канала «Имеди» Ираклий Рухадзе заявил, что евроатлантические устремления не должны быть отражены в Конституции страны.
Петре Мамрадзе говорит, что грузинский народ стал жертвой «навязанной пропаганды и ложных нарративов».
«В этот сложный период, когда наша страна идет по краю пропасти, вместо поддержки, со стороны западных партнеров ведется совершенно недружественное, несправедливое отношение и клеветническая кампания. Недавно высокопоставленные чиновники европейских стран пришли на митинг оппозиции, вышли на сцену и потребовали отставки правительства, заявив при этом, что вступлению в Евросоюз препятствует только принятый властью закон о прозрачности, что является абсурдной ложью! Наша власть опять обещает народу, что к 2030 году Грузия вступит в Евросоюз. Я уже много раз говорил – наше принятие в Евросоюз и НАТО, начиная с августа 2008 года, вообще не рассматривается». В такой ситуации антинациональные силы в нашей стране надели маску «прозападничества» и с помощью своих лоббистов проводят массовую дезинформационную кампанию на Западе», – отметил он.
Петре Мамрадзе был депутатом парламента в 1992-1995 годах, руководителем государственной канцелярии при Эдуарде Шеварднадзе в 1995-2003 годах, главой канцелярии правительства при Михаиле Саакашвили в 2003-2008 годах. В 2008 году стал депутатом парламента по списку «Единого национального движения», однако в ноябре того же года покинул ряды парламентского большинства. Мамрадзе регулярно участвует в эфирах грузинских проправительственных и российских телеканалов.