ალიევი პარიზს დამოუკიდებლობის მსურველი ფრანგული ტერიტორიების დახმარებით ემუქრება
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა, ილჰამ ალიევმა 20 ივლისს პირობა დადო, რომ დაეხმარება საფრანგეთის ტერიტორიებს დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფაში.
ეს ბაქოს პარიზის წინააღმდეგ მიმართული ბოლო ნაბიჯი იყო, რაც უკავშირდება კავკასიაში ხანგრძლივი კონფლიქტს და მასში საფრანგეთის პოზიციას.
ბოლო თვეების განმავლობაში, აზერბაიჯანის ლიდერებმა ყურადღება გაამახვილეს საფრანგეთის სამხრეთ წყნარი ოკეანის ტერიტორიის, ახალ კალედონიის მიმართ, სადაც მღელვარება არ ცხრება სადავო საარჩევნო რეფორმით მკვიდრი მოსახლეობის უკმაყოფილების გამო.
ალიევმა ეს თქვა ფორუმზე პარიზში ზაფხულის ოლიმპიური თამაშების გახსნამდე რამდენიმე დღით ადრე - ბაქოში მოწყობილი კონგრესის შემდეგ, რომელიც აერთიანებს დამოუკიდებლობის მომხრე ჯგუფებს ახალი კალედონიიდან და საფრანგეთის სხვა ტერიტორიებიდან.
„ჩვენ დაგიჭერთ მხარს, სანამ არ გათავისუფლდებით“, - განუცხადა ალიევმა ფორუმს და თქვა, რომ საფრანგეთის ზოგიერთი ტერიტორია კვლავ კოლონიალიზმის სუბიექტია.

Президент Азербайджана пообещал помочь французским территориям обрести независимость
Президент Азербайджана Ильхам Алиев пообещал 20 июля, что поможет французским территориям обеспечить свою независимость.
Это был последний шаг Баку против Парижа, что связано с длительным конфликтом на Кавказе и позицией Франции.
В последние месяцы лидеры Азербайджана обратили свое внимание на французскую территорию Новой Каледонии в южной части Тихого океана, где нарастает напряженность из-за спорной избирательной реформы, вызванной недовольством коренного населения.
Алиев сделал это заявление на форуме за несколько дней до открытия летних Олимпийских игр в Париже — после конгресса в Баку, на котором собрались группы сторонников независимости из Новой Каледонии и других французских территорий.
«Мы будем поддерживать вас до тех пор, пока вы не будете освобождены», — заявил Алиев на форуме, заявив, что некоторые французские территории все еще находятся под колониализмом.