ბაიდენი: გერშკოვიჩი რუსეთის ხელისუფლების სამიზნე იყო, რადგან ჟურნალისტი და ამერიკელია
ევან გერშკოვიჩი სამიზნედ აირჩიეს, ვინაიდან იგი ჟურნალისტი და ამერიკელია, – ასე გამოეხმაურა აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი რუსული სასამართლოს მიერ The Wall Street Journal-ის ჟურნალისტ ევან გერშკოვიჩისთვის 16–წლიანი პატიმრობის მისჯის ფაქტს.
მისი თქმით, აშშ გერშკოვიჩის გათავისუფლებისთვის ბრძოლას გააგრძელებს.
“დღეს, ევან გერშკოვიჩმა რუსულ ციხეში 16 წლის განაჩენი მიიღო, მიუხედავად იმისა, რომ დანაშაული არ ჩაუდენია. მეტიც, რუსეთის მთავრობამ ის სამიზნეში ამოიღო, ვინაიდან ის ჟურნალისტი და ამერიკელია. ბევრს ვიბრძვით ევანის გათავისუფლებისთვის და ამას გავაგრძელებთ", – განაცხადა ბაიდენმა.
დღეს სვერდლოვსკის რეგიონული სასამართლოს მოსამართლემ The Wall Street Journal-ის ჟურნალისტი ევან გერშკოვიჩი ჯაშუშობაში დამნაშავედ სცნო და მას 16–წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. პროკურატურა გერშკოვიჩისთვის 18– წლიან პატიმრობას ითხოვდა.
იგი ბრალს არ აღიარებს.
გერშკოვიჩი ეკატერინბურგში 2023 წლის 29 მარტს დააპატიმრეს, როცა იგი ჟურნალისტურ მივლინებაში იყო. მოგვიანებით მას ბრალი წაუყენეს ინფორმაციის მოპოვების მცდელობაში ქარხანაზე, რომელიც აწარმოებს რუსეთის მიერ უკრაინის ომში გამოყენებულ ტანკებს. ბრალდების თანახმად, გერშკოვიჩს ინფორმაცია ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოსთვის(CIA) უნდა გადაეცა.
გერშკოვიჩი პირველი ამერიკელი ჟურნალისტია, რომელიც ცივი ომის შემდეგ რუსეთში ჯაშუშობის ბრალდებით დააპატიმრეს.

Байден отреагировал на приговор американскому журналисту Гершковичу в России
Президент США Джо Байден отреагировал на приговор российского "суда" журналисту WSJ Эвану Гершковичу, которого приговорили к 16 годам колонии.
Как сообщает "Европейская правда", его заявление опубликовала пресс-служба Белого дома.
Байден отметил, что Гершкович получил 16 лет, не совершив ни одного преступления.
"Российские власти выбрали его целью, потому что он журналист и американец. Мы прилагаем много усилий для освобождения Эвана и продолжим делать это. Как неоднократно заявлял я, и как признали также в ООН, нет никаких сомнений в том, что Россия несправедливо задержала Эвана", – подчеркнул президент США.
Он добавил, что Штаты продолжат защищать свободу прессы по всему миру.
Перед этим драконовский приговор Гершковичу осудили ЕС и Соединенное Королевство.
Напомним, о задержании Гершковича, журналиста The Wall Street Journal, в России стало известно 30 марта 2023 года. ФСБ заявила, что он якобы занимался сбором данных, составляющих государственную тайну, "по заданию американской стороны".
В годовщину задержания Гершковича президент США Джо Байден пригрозил последствиями для Москвы из-за использования американцев в качестве разменной монеты.