ბრიტანეთის პრემიერმა უკრაინის მხარდაჭერის "გაორმაგების" პირობა დადო
პრემიერ-მინისტრმა კირ სტარმერმა პირობა დადო, რომ ბრიტანეთი "გაორმაგებს" უკრაინის მხარდაჭერას,– იტყობინება The Guardian.
გამოცემის ცნობით, ზელენსკი 19 ივლისს ბრიტანეთის მთავრობის საგანგებო სხდომას ესწრება და 1997 წლის შემდეგ, ის გახდა პირველი უცხოელი ლიდერი, ვინც პირადად დაესწრო ბრიტანეთის მთავრობის სხდომას. ბრიტანეთის მთავრობა უკრაინის პრეზიდენტს ფეხზე მდგომი მიესალმა.
"ეს არის ძალიან, ძალიან მნიშვნელოვანი შეხვედრა ჩვენთვის და მოხარული ვართ, რომ გხედავთ აქ. დიდი პარტივია მოგესალმოთ დაუნინგ სტრიტზე ამ დილით. ეს არის ნამდვილად ისტორიის ნაწილი." - თქვა სტარმერმა.
მან აღნიშნა, რომ უკრაინას "ბრიტანეთის ურყევი მხარდაჭერა" აქვს და რომ რუსეთის აგრესია "უპატიებელია და არ შეიძლება, დაუსჯელი დარჩეს."
ერთი დღით ადრე გაერთიანებული სამეფოს მეფე ჩარლზ III-მ მიიღო უკრაინის პრეზიდენტი ბლენჰაიმის სასახლეში, ევროპის პოლიტიკური გაერთიანების სამიტის ფარგლებში.
ზელენსკის პირველი შეხვედრა ბრიტანეთის ახალ პრემიერ-მინისტრ კირ სტარმერთან გასულ კვირას, ვაშინგტონში, ნატოს სამიტის ფარგლებში შედგა.

19/07/2024 12:40:18 Мир
Британское правительство встретило Зеленского стоя. Он стал первым иностранным лидером, который лично выступил на министерском заседании с 1997 года.
Стармер назвал визит Зеленского на Даунинг-стрит "настоящим событием в истории".
"Это очень, очень важная встреча для нас, и мы очень рады вас здесь видеть. Для меня большое удовольствие и привилегия приветствовать вас на Даунинг-стрит сегодня утром. Это настоящая часть истории", – сказал он.
Стармер заявил, что Украина имеет "непоколебимую поддержку Великобритании" и что агрессия России "непростительна и не может остаться безнаказанной".
Он сказал, что Британия "удвоит" поддержку Украины, и подтвердил, что сегодня утром принял приглашение посетить Украину снова в будущем.
Накануне Король Великобритании Чарльз III принял президента Украины Владимира Зеленского в Бленгеймском дворце, на полях саммита Европейского политического сообщества.
Первая встреча Зеленского с новым премьером Великобритании Киром Стармером состоялась на полях саммита НАТО в Вашингтоне на прошлой неделе.