მთავრობა: საქართველო ევროპის პოლიტიკური გაერთიანების სამიტის დეკლარაციას შეუერთდა
საქართველო შეუერთდა ევროპის პოლიტიკური გაერთიანების სამიტის დეკლარაციას, რომელიც გაერთიანებულ სამეფოში, ბლენჰაიმის სასახლეში შეკრებილმა ლიდერებმა მიიღეს,– იტყობინება მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახური.
პრესრელიზის მიხედვით, დოკუმენტი მოიცავს რამდენიმე ძირითად მიმართულებას, რომლებსაც "განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება" ევროპის უსაფრთხოებისთვის, ასევე - ენერგეტიკული უსაფრთხოებისა და დაკავშირებადობის თვალსაზრისით.
„მსოფლიოს 50-მდე ქვეყნის ლიდერმა მხარი დაუჭირა დოკუმენტს, რომელიც მიმართულია რუსეთის „ჩრდილოვანი ფლოტისა" და მისგან მომდინარე საფრთხეების წინააღმდეგ.
საბოლოო დოკუმენტში ასევე აისახა საფრანგეთისა და მოლდოვის წინადადება უცხოური ჩარევისა და დეზინფორმაციით მანიპულაციის წინააღმდეგ ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების ქსელის შექმნის შესახებ.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ საგარეო ჩარევა და ინფორმაციით მანიპულირება სტრატეგიულ გამოწვევას უქმნის ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების (EPC) წევრ ქვეყნებს, შესაბამისად, დემოკრატიული პროცესების მიმართ პირდაპირი საფრთხეების ფონზე და საზოგადოებების გამძლეობის გასაძლიერებლად საჭიროა უფრო ღრმა და სწრაფი, ოპერატიული კოორდინაცია ევროპულ სახელმწიფოებს შორის.
სამიტის დეკლარაციაში აისახა ქართული მხარის წინადადება შავი და კასპიის ზღვების რეგიონული კავშირების გაძლიერების შესახებ, რომლის ფარგლებში ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების ჩრდილოეთ და ბალტიის ზღვების რეგიონებში მდებარე ქვეყნები უკრაინასთან, აზერბაიჯანთან, საქართველოსთან, რუმინეთთან, ბულგარეთსა და თურქეთთან ერთად ჩაატარებენ ტექნიკური დიალოგების სერიას შავი და კასპიის ზღვების რეგიონული ენერგეტიკული კავშირების მხარდასაჭერად. დიალოგების ძირითადი მიზანი იქნება ქვეყნების გამოცდილების, რესურსების, ცოდნისა და ექსპერტიზის პრაქტიკული გზით გაზიარება, რათა შავი და კასპიის ზღვების EPC-ს წევრებმა გადაჭრან რეგიონულ ენერგეტიკულ კავშირებთან დაკავშირებული გამოწვევები და გამოიყენონ თავიანთი ენერგეტიკული პოტენციალი სუფთა ენერგიის წარმოების კუთხით“, - ნათქვამია ინფორმაციაში.

Грузия присоединилась к декларации саммита Европейского политического сообщества
Грузия присоединилась к декларации саммита Европейского политического сообщества, которая была принята лидерами, собравшимися в Бленхеймском дворце в Великобритании, сообщает «ИнтерпрессНьюс» со ссылкой на администрацию правительства.
Документ включает несколько основных направлений, которые имеют особое значение для безопасности Европы, а также с точки зрения энергетической безопасности и связности.
«Лидеры до 50 стран мира поддержали документ, который направлен против российского «теневого флота» и исходящих от него угроз.
В окончательном документе также отражено предложение Франции и Молдовы о создании сети Европейского политического сообщества против иностранного вмешательства и манипулирования дезинформацией.
В документе говорится, что иностранное вмешательство и манипулирование информацией создают стратегический вызов для стран-членов Европейского политического сообщества (EPC), соответственно, на фоне прямой опасности в отношении демократических процессов и для укрепления устойчивости обществ необходима более глубокая и быстрая оперативная координация между европейскими государствами.
В декларации саммита отражено предложение грузинской стороны об усилении региональных связей Черного и Каспийского морей, в рамках которого страны Европейского политического сообщества, расположенные в регионах Северного и Балтийского морей вместе с Украиной, Азербайджаном, Грузией, Румынией, Болгарией и Турцией проведут серию технических диалогов для поддержки региональных энергетических связей Черного и Каспийского морей. Основной целью диалогов будет практический обмен опытом, ресурсами, знаниями и экспертизой стран, чтобы члены EPC Черного и Каспийского морей решили вызовы, связанные с региональными энергетическими связями, и использовали свой энергетический потенциал в плане производства чистой энергии», - говорится в информации администрации правительства.