ირანი ამბობს, რომ პუტინმა 75%-იანი ფასდაკლებით შესთავაზა რუსული გაზი
რუსეთი ირანთან განიხილავს მილსადენით გაზის მიწოდების გრძელვადიანი ხელშეკრულების გაფორმების შესაძლებლობას, განაცხადა ისლამური რესპუბლიკის ენერგეტიკის მინისტრმა ჯავად ოუჯიმ.
მისი თქმით, საუბარია "გაზპრომისგან" დღეში 300 მილიონი კუბური მეტრის შეძენაზე, რაც თეირანს წელიწადში 10-12 მილიარდი დოლარი დაუჯდება. როგორც რუსული "კომერსანტი" აღნიშნავს, ამგვარად გაზის ფასი ათას კუბურ მეტრზე დაახლოებით 100 დოლარი იქნება, შესაბამისად ყველაზე დაბალი ფასი "გაზპრომის" ყველა კლიენტს შორის. კერძოდ, ევროპასა და თურქეთთან შედარებით ფასდაკლება იქნება 75%: ევროპულ და თურქულ ბაზრებზე, BCS-ის შეფასებით, რუსული გაზი საშუალოდ 400 დოლარად იყიდება ათას კუბურ მეტრზე. ჩინეთთან შედარებით, რომელიც 260 დოლარად ყიდულობს გაზს ათას კუბურ მეტრზე, როგორც მიწოდების ნაწილს ციმბირის მილსადენით, ირანისთვის ფასი 62%-ით დაბალი იქნება.
როგორც ოუდჯის სიტყვებიდან ჩანს, რეალურად გაზის განხილული ფასი დსთ-ს ქვეყნების ფასს (100 დოლარი ათას კუბურ მეტრზე) უდრის. ამავდროულად, მიწოდების მოცულობამ, ირანელი მინისტრის თქმით, თეირანი რუსეთის გაზის უმსხვილეს მომხმარებლად უნდა აქციოს.
მედია აღნიშნავს, რომ გასულ წელს "გაზპრომმა" მხოლოდ 69 მილიარდი კუბური მეტრი გაზი მიჰყიდა დსთ-ს არაწევრ ქვეყნებს, რაც მინიმალური მოცულობაა 1985 წლიდან. ირანული კონტრაქტი იქნება 110 მილიარდი კუბური მეტრი წელიწადში - და ეს არის არსებითად მთელი „დამატებითი“ გაზი, რაც "გაზპრომს" აქვს. კომპანიას ევროპაში მიწოდების შეწყვეტის შემდეგ დაახლოებით 100 მილიარდი კუბური მეტრი ჭარბი საწარმოო სიმძლავრე აქვს ,– აღნიშნავს BCS-ის ანალიტიკოსი რონალდ სმიტი. ამ გაზის გამყიდველი კი არავინაა – "გაზპრომი" უიმედოდ ეძებს ახალ კლიენტებს. გასულ წელს მან განიცადა რეკორდული წმინდა ზარალი (629 მილიარდი რუბლი) და იძულებული გახდა წარმოება ისტორიულ მინიმუმამდე დაეყვანა (404 მილიარდი კუბური მეტრი). ჩინეთთან მოლაპარაკების მცდელობა Power of Siberia 2 გაზსადენის მშენებლობაზე გადაიზარდა ფიასკოში: პეკინმა შესთავაზა გაზის შეძენა შიდა რუსული ფასებით (დაახლოებით $50 ათასი კუბური მეტრი),– აღნიშნავს მედია.
მაგრამ ირანთან შეთანხმება, რომლისთვისაც კასპიის ზღვის ფსკერზე მრავალხაზოვანი მილსადენის გაყვანაა საჭირო, სერიოზულად ვერ განიხილება: ეს სხვა არაფერია თუ არა "ზღაპრები", დარწმუნებულია ნავთობისა და გაზის ექსპერტი მიხაილ კრუტიხინი.
ირანის ბაზარს უბრალოდ არ სჭირდება რუსული გაზი ასეთი მოცულობებით: თავად ირანს აქვს გაზის მარაგები, რომელიც შეადგენს 34 ტრილიონ კუბურ მეტრს (მსოფლიოს მთლიანი რაოდენობის 17%). ასევე ძნელად შესაძლებელი იქნება რუსული გაზის რეექსპორტი: ჯერ ერთი, ირანი სანქციების ქვეშაა და არ შეუძლია LNG პროექტების დაწყება. გარდა ამისა, მისი კანონები კრძალავს ნახშირწყალბადების ტრანზიტს ქვეყნის მასშტაბით, აღნიშნავს კრუტიხინი.
მისი ხედვით, ირანელი მინისტრის განცხადებები მხოლოდ პიარია რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის მხარდასაჭერად, მაშინ როცა ირანთან მტკიცე შეთანხმებები არ არსებობს - მხოლოდ განზრახვის მემორანდუმი, რომლის მსგავსიც "გაზპრომს" უკვე ასობით აქვს, თუ არა ათასობით: „კომპანიის თანამშრომლები ხუმრობენ, რომ სანქტ-პეტერბურგში ახალი შტაბის მშენებლობა განპირობებული იყო ასეთი ქაღალდების შესანახად".

Путин предложил Ирану рекордные объемы российского газа со скидкой 75%
Россия обсуждает с Ираном возможность заключения долгосрочного контракта на поставки трубопроводного газа, сообщил министр энергетики Исламской республики Джавад Оуджи.
По его словам, речь идет о закупках у «Газпрома» 300 млн кубометров в день, которые обойдутся Тегерану в $10-12 млрд в год. Как отмечает «Коммерсантъ», цена газа, таким образом, составит около $100 за тысячу кубометров. И это станет самым низким уровнем среди всех клиентов «Газпрома» в Дальнем Зарубежье.
По сравнению с Европой и Турцией — все еще главными экспортными рынками «Газпрома» — скидка составит 75%: на европейский и турецкий рынок, по оценкам БКС, российский газ продается в среднем по $400 за тысячу кубов.
По сравнению с Китаем, который закупает газ $260 за тысячу кубометров в рамках поставок по трубопроводу «Сила Сибири», цена для Ирана будет ниже на 62%.
Как следует из слов Оуджи, фактически обсуждается цена газа, равная той, что платят страны СНГ ($100 за тысячу кубометров). При этом объемы поставок, если верить иранскому министру, должны сделать Тегеран крупнейшим газовым клиентом России.
В прошлом году «Газпром» продал в Дальнее зарубежье лишь 69 млрд кубометров газа — минимальный объем с 1985 года. Иранский же контракт составит 110 млрд кубометров в год — и это по сути весь «лишний» газ, что есть у «Газпрома». Примерно 100 млрд кубов избыточных производственных мощностей образовалось у компании после отключения поставок Европе, оценивает аналитик БКС Рональд Смит.
Продать этот газ некому, и «Газпром» отчаянно ищет новых клиентов. В прошлом году он получил рекордный чистый убыток (629 млрд рублей) и был вынужден сократить добычу до минимума за всю свою историю (404 млрд кубометров). Попытка договориться с Китаем о строительстве газопровода «Сила Сибири — 2» обернулась фиаско: Пекин предложил закупать газ по внутрироссийским ценам (около $50 за тысячу кубометров). А это сделает поставки убыточными для «Газпрома», предупреждает Смит.
Но сделку с Ираном, для которой придется прокладывать многониточный трубопровод по дну Каспийского моря, всерьез рассматривать нельзя: это не более чем «сказки», уверен нефтегазовый эксперт Михаил Крутихин. На иранском рынке российский газ в таких объемах просто не нужен: Иран сам входит в мировой топ по доказанным газовым запасам, которые составляют 34 трлн кубометров (17% от мировых). Реэкспортировать российский газ также едва ли будет возможно: во-первых, Иран находится под санкциями, СПГ-проекты запускать не может. А кроме того, его законы запрещают транзит углеводородов по территории страны, указывает Крутихин.
Заявления иранского министра — лишь пиар-ход, чтобы поддержать президента России Владимира Путина, при этом этом никаких твердых договоренностей с Ираном нет — только меморандум о намерениях, каких у «Газпрома» уже сотни, если не тысячи, иронизирует Крутихин: «Сотрудники компании шутят, что строительство новой штаб-квартиры в Санкт-Петербурге было вызвано нехваткой места для хранения подобных бумажек в московском газпромовском комплексе на улице Наметкина».