რას ითვალისწინებს B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც საქართველოში დაიწყო
ჯანდაცვის სამინისტროს ცნობით, საქართველოში, B ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამა დაიწყო. მისი ცნობით, პაციენტები, სერვისს უფასოდ მიიღებენ. კერძოდ, პროგრამის პირველ ეტაპზე პაციენტები B ჰეპატიტზე ტესტირებასა და დიაგნოსტიკას გაივლიან, მკურნალობას კი სექტემბრიდან დაიწყებენ, როცა მედიკამენტი ხელმისაწვდომი იქნება.
"პროგრამის ფარგლებში, სახელმწიფოს მხრიდან, სრულად ანაზღაურდება პაციენტების სკრინინგი, მკურნალობაში ჩასართავად და მკურნალობის მონიტორინგისთვის საჭირო დიაგნოსტიკური კვლევები, ასევე - პაციენტებს უსასყიდლოდ გადაეცემათ B ჰეპატიტის სამკურნალო მედიკამენტები.
პროგრამის მოსარგებლეებად განისაზღვრებიან პირები ქრონიკული HBV ინფექციით, აგრეთვე პირები, რომლებსაც დადგენილი აქვთ ქრონიკული B ჰეპატიტის დიაგნოზი და უკვე იმყოფებიან ანტივირუსულ მკურნალობაზე. პროგრამაში პაციენტების ჩართვა განხორციელდება კომისიური წესით.
B ჰეპატიტის მქონე იმ პირებისათვის, რომლებსაც კლინიკურად, ამ ეტაპზე, არ ესაჭიროებათ მკურნალობა, პროგრამით გათვალისწინებულია განმეორებითი დიაგნოსტიკური კვლევების ჩატარება ექიმის დანიშნულების შესაბამისად, 12 თვეში ერთხელ.
იმ პირებს, რომლებსაც არ დაუდასტურდებათ B ჰეპატიტის ვირუსის არსებობა, დაავადების პრევენციის მიზნით, პროგრამის ფარგლებში, შესთავაზებენ B ჰეპატიტის საწინააღმდეგო ვაქცინაციას, რომელიც ასევე სრულად ანაზღაურდება სახელმწიფოს მხრიდან", - ნათქვამია ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
სერვისების მისაღებად მოქალაქემ უნდა მიმართოს პროგრამის მიმწოდებელ დაწესებულებებს. პროგრამაში ჩართულია 15-მდე სამედიცინო დაწესებულება მთელი ქვეყნის მასშტაბით. სამინისტრო ამბობს, რომ სერვისის მიმწოდებლების რიცხვი ეტაპობრივად გაიზრდება.

В Грузии началась государственная программа по борьбе с гепатитом В
Минздрав Грузии сообщает о запуске государственной программы по борьбе с гепатитом В. Цель программы – снижение заболеваемости, смертности и распространения инфекции, вызванной гепатитом В в Грузии.
«На первом этапе программы пациенты будут проверены и диагностированы на гепатит В, а с сентября они начнут лечение.
В рамках программы скрининг пациентов, необходимые для включения в лечение диагностические исследования и контроль лечения полностью компенсируются государством, а также препараты от гепатита В предоставляются пациентам бесплатно.
Бенефициарами программы являются лица с хронической инфекцией HBV (Hepatitis B Virus), а также лица, у которых диагностирован хронический гепатит В и которые уже проходят противовирусное лечение. Пациенты будут включены в программу на комиссионной основе.
Для лиц с гепатитом В, которые клинически на данном этапе не нуждаются в лечении, программой предусмотрено проведение повторных диагностических исследований по назначению врача один раз в 12 месяцев. Лицам, у которых нет положительного результата теста на вирус гепатита В, будет предложена вакцинация против гепатита В в рамках программы профилактики заболевания, которая также будет полностью возмещена государством.
Для получения услуг гражданину необходимо обратиться в учреждения, включенные в программу (до 15 медицинских учреждений по всей стране). Количество поставщиков услуг будет постепенно увеличиваться», — заявляют в министерстве.