"Politico": აშშ-ის დაზვერვა ტრამპზე ახალი თავდასხმების მზადების შესახებ იუწყება
უახლოესი კვირების განმავლობაში აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატ დონალდ ტრამპზე ახალი თავდასხმები შეიძლება, განხორციელდეს, - იუწყება გამოცემა "Politico" ამერიკული დაზვერვის მონაცემებზე დაყრდნობით.
გამოცემის წყაროების ცნობით, მოქმედ პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაცია სულ უფრო მეტ მტკიცებულებას იღებს 13 ივლისის თავდასხმასთან ირანის კავშირის თაობაზე.
"თეირანი წლებია, მუშაობს ტრამპის მკვლელობის ორგანიზებისთვის. ეს ირანის პასუხად უნდა იქცეს 2020 წელს ისლამური რევოლუციის მცველთა კორპუსის გენერლის - ქასემ სულეიმანის ლიკვიდაციაზე, რომელიც თავის დროზე ტრამპის მიერ იყო სანქცირებული", - წერს "Politico".
მანამდე მსგავსი ინფორმაცია გაავრცელა CNN-მაც, რომლის მონაცემებით, დაზვერვის ინფორმაციის გამო ბოლო კვირების განმავლობაში ტრამპის დაცვა საგრძნობლადაა გაძლიერებული.
თავად თეირანი ტრამპზე თავდასხმასთან კავშირს უარყოფს. როგორც ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ალი ბაგერ ქანიმ განაცხადა, თეირანი გეგმავს, გენერალ სულეიმანის ლიკვიდაციაზე პასუხისმგებელ პირთათვის პასუხისმგებლობის დაკისრებას "მხოლოდ სამართლიანი სამართლებრივი პროცედურების გამოყენებით" მიაღწიოს.
ცნობისთვის: გენერალი სულეიმანი 2020 წლის 3 იანვარს ამერიკელი სამხედროების მიერ იქნა ლიკვიდირებული. ტრამპი, რომელმაც ეს ბრძანება გასცა, მაშინ აცხადებდა, რომ "სულეიმანი იდგა ირანში მშვიდობიან მომიტინგეთა დიდი რაოდენობის მკვლელობის, ასევე ათასობით ამერიკელის მკვლელობის ან დაჭრის უკან და კიდევ მეტის მკვლელობას გეგმავდა". ირანის უზენაესმა სულიერმა ლიდერმა ალი ჰამენეიმ კი მაშინ აშშ-ის მიმართ "სასტიკი შურისძიება" დააანონსა. მალევე, რამდენიმე დღეში ირანმა სარაკეტო იერიში მიიტანა ერაყში ამერიკულ ბაზაზე, რის შედეგადაც ათობით ამერიკელი სამხედრო დაიჭრა.
ერაყში ამერიკულ ბაზაზე ანალოგიური თავდასხმა დღესაც მოხდა, თუმცა წინასგან განსხვავებით, ამჯერად მსხვერპლი არ არის.
ცნობისთვის: დონალდ ტრამპს 13 ივლისს პენსილვანიაში, წინასაარჩევნო მიტინგზე დაესხნენ თავს. მსროლელის - 20 წლის მამაკაცის, გვარად კრკუსის მიერ AR ტიპის იარაღიდან ნასროლმა ტყვიამ ექს-პრეზიდენტს ყური დაუზიანა. თავად კრკუსი ადგილზე იქნა ლიკვიდირებული.
ირკვევა, რომ მსროლელს იარაღი მამამ აჩუქა.
კრკუსი რესპუბიკელად იყო რეგისტრირებული, თუმცა დემოკრატიულ პარტიასთან დაკავშირებულ პოლიტიკური მოქმედების კომიტეტში შეწირულობის სახით $15 ჰქონდა შეტანილი.

Разведка США предупредила о подготовке новых покушений на Трампа
В ближайшие недели на кандидата в президенты США Дональда Трампа могут быть совершены новые покушения, рассказали Politico знакомые с данными американской разведки источники.
По их словам, администрация президента США Джо Байдена получает все больше доказательств того, что к этому причастен Иран, который на протяжении нескольких лет «активно работает» над подготовкой убийства Трампа. Это может быть ответом Тегерана на санкционированное экс-президентом убийство генерала Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Касема Сулеймани, которое произошло в 2020 году, уточняет Politico.
По данным CNN, из-за ожидания нового покушения Секретная служба США в последние недели усилила безопасность Трампа.
При этом и.о. главы МИД Ирана Али Багери Кани отверг обвинения в подготовке покушения на экс-президента и заверил, что иранские власти будут прибегать только к «правовым и судебным процедурам» для привлечения виновных в гибели Сулеймани. «Те, кто несет за это вину, должны быть привлечены к ответственности в справедливом суде», — подчеркнул министр.
Сулеймани был убит американским дроном 3 января 2020 года. Трамп заявил, что это была спецоперация США. По его словам, Сулеймани ликвидировали, потому что он был причастен к гибели большого числа протестующих в Иране, а также «убил или ранил тысячи американцев» и «планировал убить еще больше».
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи тогда пообещал «суровую месть» всем ответственным за убийство. Через несколько дней после этого Тегеран нанес ракетные удары по американским базам в Ираке, в результате чего были ранены десятки военнослужащих США.
13 июля этого года во время предвыборного митинга в Пенсильвании на Трампа было совершено покушение. Экс-президент был ранен в ухо, погиб один участник митинга, а еще двое получили ранения. Стрелком оказался 20-летний гражданин США Томас Мэттью Крукс, которого на месте ликвидировали сотрудники Секретной службы. Мотивы совершившего покушение выясняются. Однако, по словам источников CNN, Крукс не имел никакого отношения к планам Ирана устранить Трампа.