წარმომადგენლობა: 2019-2024 წლებში სამინისტროებმა არასამთავრობოებთან შედარებით, ევროკავშირისგან 11-ჯერ მეტი ფინანსური დახმარება მიიღეს
16/07/2024 07:23:01 პოლიტიკა
საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ცნობით, 2019-2024 წლებში სამინისტროებმა არასამთავრობოებთან შედარებით, ევროკავშირისგან 11-ჯერ მეტი ფინანსური დახმარება მიიღეს.
როგორც წარმომადგენლობაში აცხადებენ, აღნიშნულ ინფორმაციას "ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის გაწეული მხარდაჭერის შესახებ არასწორი ინტერპრეტაციის საპასუხოდ" ავრცელებენ.
- "2019-2024 წლებში ევროკავშირის დაფინანსება საქართველოს სამინისტროებისთვის 11-ჯერ აღემატება სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის გამოყოფილ თანხებს. ევროკომისიის მონაცემების ბოლო ანალიზის საფუძველზე, 2019-2024 წლებში საქართველოს სამინისტროებისა და სხვა სახელმწიფო ინსტიტუტების მიერ მიღებული ევროკავშირის დაფინანსება 517 მილიონ ევროს შეადგენდა, მაშინ როცა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის გამოყოფილი თანხა- 46.1 მილიონ ევროა.
ევროკავშირის 46.1 მილიონი ევროს ოდენობის დაფინანსება მოიცავდა საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა სექტორში მომუშავე 170-ზე მეტი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ განხორციელებულ 47 პროექტს:
- ადამიანის უფლებები და გენდერული თანასწორობა: 8.6 მილიონი ევრო
- დემოკრატიული ჩართულობა და დამოუკიდებელი მედია: 8 მილიონი ევრო
- ბიზნესის განვითარება და პროფესიული განათლება: 7.9 მილიონი ევრო
- უსაფრთხოების სექტორის რეფორმის ხელშეწყობა: 4.9 მილიონი ევრო
- კულტურა და შემოქმედებითი ინდუსტრიები: 4.6 მილიონი ევრო
- ნდობის აღდგენა კონფლიქტის მოგვარებისთვის: 4 მილიონი ევრო
- დეცენტრალიზაცია და სოფლის განვითარება: 3.9 მილიონი ევრო
- გარემოს დაცვა და კლიმატი: 2 მილიონი ევრო
- საჯარო მმართველობის რეფორმის ხელშეწყობა: 1.2 მილიონი ევრო
- იურიდილი და სასამართლო სისტემა: 1 მილიონი ევრო.
2019-2024 წლებში ევროკავშირისგან მიღებული 46.1 მილიონი ევროს ორ მესამედზე მეტი განკუთვნილი იყო სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებითვის საქართველოს მოსახლეობის დასახმარებლად და სერვისების ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად ისეთ სფეროებში, როგორიცაა: მოწყვლადი ჯგუფების მხარდაჭერა, პროფესიული განათლება, მეწარმეობა, სოციალური სერვისები, ახალგაზრდების ჩართულობა და თემის განვითარება, კულტურის სფერო, გარემოს დაცვის ღონისძიებების გატარება.
დაფინანსების ერთი მესამედი განკუთვნილია სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც მონიტორინგს ახორციელებენ, ხელს უწყობენ და თანამშრომლობენ სამთავრობო უწყებებთან ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ადამიანის უფლებები, ევროკავშირის სტანდარტების მიღება, გენდერული თანასწორობა და დეცენტრალიზაცია.
საქართველოში ევროკავშირის დახმარების (2019 2024 წწ.) უმსხვილეს 10 ბენეფიციარს შორის შემდეგი სამთავრობო ინსტიტუტებია:
- 111,55 მილიონი ევრო – რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო/ადგილობრივი თვითმმართველობები
- 101,40 მილიონი ევრო – ფინანსთა სამინისტრო
- 62,75 მილიონი ევრო – თავდაცვის სამინისტრო
- 57 მილიონი ევრო – გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და სააგენტოები
- 5 მილიონი ევრო – ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
- 25,07 მილიონი ევრო – ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო და სააგენტოები
- 19 მილიონი ევრო – მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისია
- 12,85 მილიონი ევრო – განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო
- 10,5 მილიონი ევრო – შინაგან საქმეთა სამინისტრო
- 4 მილიონი ევრო – მთავრობის ადმინისტრაცია
- (მე-11 არის საქართველოს პარლამენტი – 4.8 მილიონი ევრო)", – ნათქვამია საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

ЕС: в 2019-2024 годах финансирование госучреждений Грузии превысило финансирование НПО
ЕС в своем отчете заявляет, что в 2019-2024 годах финансирование госучреждений Грузии было заметно больше, чем НПО в стране.
По последним данным Еврокомиссии (ЕК) в 2019-2024 годах финансирование ЕС, полученное министерствами и другими государственными учреждениями Грузии, составило 517 млн евро, в то время как сумма, выделенная организациям гражданского общества, — 46,1 млн евро.
Финансирование ЕС в размере 46,1 млн евро было выделено 170 НПО, которые работали в различных секторах по всей Грузии, и на эти деньги были реализованы 47 проектов:
Права человека и гендерное равенство: 8,6 млн евро;
Поддержка демократии и независимых СМИ: 8 млн евро;
Развитие бизнеса и профессиональное образование: 7,9 млн евро;
Поддержка реформы сектора безопасности: 4,9 млн евро;
Культура и креативные индустрии: 4,6 млн евро;
Укрепление доверия для урегулирования конфликтов: 4 млн евро;
Децентрализация и развитие сельских районов: 3,9 млн евро;
Окружающая среда и климат: 2 млн евро;
Содействие реформе государственного управления: 1,2 млн евро;
Правовая и судебная система: 1 млн евро.
Более двух третей из 46,1 млн евро, полученных от Евросоюза в 2019-2024 годах, были предназначены организациям гражданского общества для поддержки населения Грузии и обеспечения доступа к услугам в таких областях, как:
поддержка уязвимых групп;профессиональное образование;
предпринимательство;
социальные услуги;вовлечение молодежи и развитие сообществ;
культура;
меры по охране окружающей среды.
Треть финансирования выделяется организациям гражданского общества, которые осуществляют мониторинг, продвигают и сотрудничают с государственными учреждениями по таким вопросам, как права человека, принятие стандартов ЕС, гендерное равенство и децентрализация.
Среди 10-ти крупнейших бенефициаров помощи ЕС в Грузии в 2019-2024 годы — следующие государственные учреждения:
111,55 млн евро — Министерство регионального развития и инфраструктуры/местные органы власти;
101,40 млн евро — Министерство финансов;
62,75 млн евро — Министерство обороны;
57 млн евро — Министерство охраны окружающей среды, сельского хозяйства и его агентства;
5 млн евро — Министерство экономики и устойчивого развития;
25,07 млн евро — Министерство по делам внутренне перемещенных лиц с оккупированных территорий, труда, здравоохранения и социальных дел и его агентства;
19 млн евро — правительственная комиссия по вопросам миграции;
12,85 млн евро — Министерство образования, науки и молодежи;
10,5 млн евро — Министерство внутренних дел;
4 млн евро — Администрация правительства.
И 11-й бенефициар — парламент Грузии с 4,8 млн евро.
Напомним, 15 июля депутат «Грузинскй мечты» Гиви Миканадзе заявил, что партия власти провела исследование, которое датировано 12 июля и касается вопроса прозрачности НПО (неправительственных организаций) и СМИ в Грузии.
Были проанализированы данные в открытом доступе по 474 НПО, которые осуществляют свою деятельность в Грузии, получая зарубежное финансирование. В исследовании «Мечты» говорится, что у 51% НПО нет официального веб-сайта, у 62% организаций не указаны название и логотип донора, а у 68% НПО нет названия проектов.