მაკრონი – ზურაბიშვილს: გაუმარჯოს ევროპულ სულს, რომელსაც ჩვენ ვიზიარებთ და რომელიც ყოველდღე გვაახლოებს
15/07/2024 17:18:09 პოლიტიკა
გაუმარჯოს ევროპულ სულს, რომელსაც ჩვენ ვიზიარებთ და რომელიც ყოველდღე გვაახლოებს, - ამის შესახებ საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი სოციალურ ქსელში წერს და ეხმიანება პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ მილოცვას „ბასტილიის დღესთან“ დაკავშირებით.
„მადლობა ამ სურვილებისთვის, ძვირფასო სალომე. გაუმარჯოს ფრანგულ სულს და მის მატარებელ ღირებულებებს: თავისუფლებას, თანასწორობას და ძმობას. და გაუმარჯოს ევროპულ სულს, რომელსაც ჩვენ ვიზიარებთ და რომელიც ყოველდღე გვაახლოებს“, - წერს მაკრონი.
პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა საფრანგეთის რესპუბლიკას ეროვნული დღესასწაული 14 ივლისი მიულოცა.
„საფრანგეთის რესპუბლიკას ვულოცავ 14 ივლისს. 235 წელია საფრანგეთი და ფრანგი ხალხი ერთგულია ამ ისტორიული დღის იდეალების: თავისუფლება, თანასწორობა, ძმობა. ჩემი საუკეთესო სურვილები საფრანგეთს და მის ხალხს! გაუმარჯოს საქართველოს და საფრანგეთის მეგობრობას!", - დაწერა პრეზიდენტმა ზურაბიშვილმა სოციალურ ქსელში.

Президент Франции — президенту Грузии: «Да здравствует разделяемый нами европейский дух!»
Президент Франции Эммануэль Макрон отреагировал на поздравление президента Грузии Саломе Зурабишвили ко Дню взятия Бастилии, который Пятая Республика празднует 14 июля.
«Спасибо за добрые пожелания, дорогая Саломе. Да здравствует французский дух и воплощенные в нем ценности свободы, равенства и братства! И да здравствует европейский дух, который мы разделяем и который с каждым днем сближает нас!», — пишет Макрон на платформе Х.
Между тем, глава государства Саломе Зурабишвили 14 июля написала:
«Искренне поздравляю Французскую Республику с 14 июля! На протяжении 235 лет Франция и французский народ верны идеалам этого исторического дня — свободе, равенству и братству.
Мои наилучшие пожелания Франции и ее народу! Да здравствует дружба между Грузией и Францией!», — подчеркнула президент.