ჩვენი ურთიერთობები უაღრესად რთულ დროს გადის – სამი ძირიდადი გზავნილი აშშ–დან
აქ ვიმყოფები განსაკუთრებულ რთულ დროს საქართველოს დემოკრატიული გზის და საქართველო – ამერიკის 32–წლიანი პარტნიორობის გათვალისწინებით,– განაცხადა მედიასთან საქართველოში გამართული შეხვედრების შეჯამებისას ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის მოადგილემ უზრა ზეიამ.
მან გაიხსენა, რომ ჰქონდა შეხვედრა საქართველოს პრემიერ–მინისტრთან, მანამდე ესაუბრა პრეზიდენტს, ცესკო–ს თავმჯდომარეს, მედიისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს და გადასცა აშშ–ის სამი ძირითადი გზავნილი:
- „ამერიკის შეერთებული შტატები ძალზე შეშფოთებულია საქართველოს მთავრობის ანტიდემოკრატიული ქმედებებით, დეზინფორმაციით, რომელიც ვრცელდება მმართველი პარტიის ზოგიერთი წარმომადგენლის მიერ და საფრთხეს უქმნის საქართველოს ევროატლანტიკურ გზას, ასევე აზიანებს ჩვენს პარტნიორობას და აზიანებს ადამიანის უფლებებს საქართველოში“,– თქვა ზეიამ.
ამ კონტექსტშივე ახსენა მან „აგენტების კანონის“ პრობლემურობა, რომელიც „აზიანებს საქართველოს ხალხს, მათ შორის, ძლიერ სამოქალაქო ორგანიზაციებს, რომლებიც მუშაობენ სხვადასხვა მიმართულებით – მხარს უჭერენ განათლებას, ჯანდაცვას, სოფლის მეურნეობას, მედიას“.
„სწორედ ამის შედეგად ევროკავშირმა შეაჩერა საქართველოს გაწევრიანების პროცესი, რომელიც საკმაოდ დიდი ძალისხმევის შედეგად მიიღწა“,– თქვა მან.
სახელმწიფო მდივნის მოადგილემ ხაზი გაუსვა, რომ ანალოგიურად საგანგაშოა ძალადობა და დაშინება სამოქალაქო საზოგადოების წევრების, ოპოზიციური პარტიების წევრების და რომ „მმართველი პარტიის წარმომადგენლების მიერ დეზინფორმაციის გარცელება მისი ერთგული და ხანგრძლივი პარტნიორის მიმართ, როგორიცაა შეერთებული შტატები, მხოლოდ მტრის ინტერესებს ემსახურება“.
- აშშ–ის მეორე გზავნილია, რომ ის „მტკიცე მხარდამჭერია საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის და სუვერენიტეტის“:
„ყველა ქართველმა კარგად იცის, რომ რუსეთი საქართველოს 20%–ის ოკუპაციას ახორციელებს მეთექვსმეტე წელია. 2008 წლის 6–პუნქტიან შეთანხმბას არ ასრულებს. მე შევხვდი მამაც ქართველ ქალებს, რომლებსაც პუტინის აგრესიის შედეგად მოუხდათ საკუთარი სახლების დატოვება, იქცნენ დევნილებად. მოვისმინე მათი ისტორიები, ტანჯვები და იმავდროულად, მათი სიმტკიცე. აშშ გააგრძელებს დევნილების ჰუმანიტარული საჭიროებების მხარდაჭერას“.
- შემდეგი გზავნილის კონტექსტში მან ხაზი გაუსვა, რომ „32 წლის განმავლობაში აშშ ყველაზე დიდი მხარდამჭერია საქართველოსთვის რაც შეეხება დემოკრატიულ არჩევნებს და კანონის უზენაესობას, გამოხატვის თავისუფლებას“:
„მკაფიოდ ვამბობ, რომ აშშ მხარს არ უჭერს ერთ რომელიმე პოლიტიკურ პარტიას, თუმცა ნამდვილად გვაქვს მოლოდინი, რომ უზრუნველყოფილი იქნება კონკურენტული და სამართლიანი პოლიტიკური პროცესი. გადაწყვეტილება კი საქართველოს მოსახლეობამ უნდა მიიღოს. ჩვენ მხარს ვუჭერთ მათ უფლებას, თავიანთი წარმომადგენლები აირჩიონ თავისუფალი, სამართლიანი არჩევნების შედეგად, ძალადობისა და დაშინების გარეშე“.
მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა პროცესის სამართლიანობისთვის ადგილობრივი და საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების შეუფერხებელი მუშაობა.
დასკვნის სახით მან აღნიშნა, რომ „ამერიკელებს და ქართველებს განსაკუთრებული მეგობრობა აკავშირებთ, რომელიც დამოუკიდებლობის და თავისუფლების სიყვარულს ეფუძნება“.
„ჩვენ ქართველ სტუდენტებს და პროფესიონალებს ვგზავნით აშშ–ში ყოველწლიურად. 6 000 ქართველი კურსდამთავრებული გვყავს, რომლებიც ლიდერები არიან თავიანთ საქმეში და ემსახურებიან დემოკრატიას.
ჩვენი ადამიანური კონტაქტები მჭიდრო და ურყევია და ეს ვიზიტისას მკაფიოდ დავინახე. ჩვენი ორმხრივი ურთიერთობების უაღრესად რთულ დროს აშშ–ის ერთგულება საქართველოს მოსახლეობისა და საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფებების მიმართ ურყევია“.

Uzra Zeya: The United States is gravely concerned about the Georgian government's anti-democratic actions
12/07/2024 17:40:49 Politic
The United States is gravely concerned about the Georgian government's anti-democratic actions and disinformation put forth by some in the ruling party, which are jeopardizing Georgia's Euro-Atlantic path and harming our partnership and the human rights of all Georgians, - US Under Secretary of State for Civilian Security, Democracy, and Human Rights Uzra Zeya told journalists.
According to her, the ruling party leaders spreading disinformation about devoted and long-standing partners, including the United States, only serves adversaries’ interests.
“I am here during a special difficulty in Georgia's democratic trajectory and 32 years of US-Georgian partnership and I just concluded a meeting tonight with the Prime Minister. I had discussions over the past two days with the President, the Chair of the Central Election Commission, Members of Parliament, civil society and media. I voiced three key US messages. First, the United States is gravely concerned about the Georgian government's anti-democratic actions and disinformation put forth by some in the ruling party, which are jeopardizing Georgia's Euro-Atlantic path and harming our partnership and the human rights of all Georgians. The so-called foreign influence law harms the Georgian people, including vibrant organizations supporting healthcare, schools, agriculture, media and much more. And as a result, the European Union has frozen Georgia's hard-fought EU accession. Escalating violence and intimidation against members of civil society and opposition is equally alarming. Furthermore, ruling party leaders spreading disinformation about devoted and long-standing partners, including the United States, only serves our adversaries’ interests.
My second message is that the United States is an unwavering supporter of Georgia's sovereignty and territorial integrity, as Georgians know all too well. For 16 years, Russia continues to illegally occupy 20% of Georgian territory, while failing to live up to its obligation and commitments under the 2008 six-point ceasefire agreement. Earlier today, I met with brave Georgian women displaced by Putin's aggression, and I heard their stories of suffering and resilience. The United States position has not and will not change. We continue to support meeting the humanitarian needs of hundreds of thousands of displaced Georgians.
Third, my third and final message was that for over 32 years, the United States has been Georgia's biggest supporter, including supporting the rights of all Georgians to free and fair elections, freedoms of association and expression and the rule of law. Let me be absolutely clear here, the United States does not support one political party over another. We do, however, expect our partners to ensure a genuine, competitive political process. It is up to the Georgian people to decide, and we support their right to select and elect their representatives in free and fair elections without threats of violence or intimidation. Any such acts of violence or intimidation must be condemned and investigated, with the perpetrators brought to justice.
Finally, robust and unimpeded, local and international election observation is essential to free and fair elections. Georgia has a long tradition of experienced, credible local election observers, who can help ensure the integrity of its democratic process.
Now, on a closing note, I'd like to underscore that Americans and Georgians share a special friendship that I think is rooted in our shared love of liberty and independence. There are many exchange programs. We send hundreds of Georgian students and professionals to study in the United States every year, there are over 6000 Georgian alumni of US exchange programs who are dynamic leaders in their communities and nationally. During this visit, I had the honor to meet distinguished Georgian alumni of the FLEX high school exchange program, and I also met young American Peace Corps volunteers, who are living here and partnering to advance Georgian progress and prosperity. Our people-to-people bonds are close and unbreakable, which I have seen throughout this visit, though our bilateral ties are at a uniquely challenging moment. The United States commitment to the Georgian people and their Euro-Atlantic aspirations is absolutely enduring”, said Uzra Zeya.