ჯანდაცვის სამინისტრო: ამბროლაურის სოფელ პატარა ჩორჯოში ცოფით ინფიცირების შედეგად ქალი დაიღუპა
უწყება აცხადებს, რომ 45 წლის ქალი, ცოფით სავარაუდოდ, თებერვალში მისივე ლეკვისგან დაინფიცირდა, რის შემდეგაც, იმავე თვეში ლეკვი მოკვდა.
„ქალს ანტირაბიული დახმარებისთვის არ მიუმართავს. ცოფის კლინიკური სურათის განვითარება დაიწყო 6 ივლისს, ამ დაავადებისთვის ტიპური კლინიკური ნიშნებით. შემთხვევა კი 2024 წლის 11 ივლისს დარეგისტრირდა, რომელიც იმავე დღეს დასრულდა ლეტალური გამოსავლით.
პჯრ კვლევით დიაგნოზი ლაბორატორიულად დადასტურდა.
მსგავსი ფაქტი, 2022 წლის ნოემბრის შემდეგ, წელს პირველად დაფიქსირდა.
მიმდინარეობს შესაბამისი რეაგირების ღონისძიებები.
ცოფის ვირუსით ინფიცირების შემთხვევაში ადამიანის გადარჩენის ერთადერთი გზა დროული ვაქცინაციაა.
ადამიანებში ცოფის პროფილაქტიკის მიზნით, იმუნიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ხდება მაღალეფექტური ბიოპრეპარატების (ვაქცინა და იმუნოგლობულინი) განაწილება მთელი ქვეყნის მასშტაბით. პროფილაქტიკა ხელმისაწვდომია ყველა მუნიციპალიტეტში”, - ნათქვამია ინფორმაციაში, რომელსაც ჯანდაცვის უწყება ავრცელებს.

На западе Грузии женщина скончалась от вируса бешенства
Жительница села Патара Чорджо Амбролаурского муниципалитета на западе Грузии скончалась от вируса бешенства. Об этом сообщили в Минсельхозе страны.
Женщине было 45 лет. Предположительно она заразилась бешенством от собственного щенка в феврале этого года. Собака умерла в том же месяце.
Владелица не обращалась за лечением. В начале июля у нее проявились симптомы болезни. Клинически факт зарегистрировали 11 июля. Летальный исход констатировали тогда же.
Случаев смерти людей от бешенства в Грузии не фиксировали с ноября 2022 года.
В Минсельхозе сообщили, что принимают соответствующие меры реагирования. Ведомство отмечает, что в случае заражения вирусом единственный способ спасти человека – это своевременная вакцинация.
В целях профилактики бешенства у людей в рамках госпрограммы в масштабах страны проводится иммунизация с использованием высокоэффективных биологических препаратов, сообщает агентство «Новости-Грузия».