აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე: მნიშვნელოვანი შეხვედრა მქონდა რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიის უკანონო ოკუპაციის შედეგად დევნილ მამაც ქალებთან
12/07/2024 13:59:31 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე უზრა ზეია წეროვანის დასახლებაში რუსული ოკუპაციის შედეგად დევნილ ქალებს შეხვდა. ამის შესახებ იგი სოციალურ ქსელში წერს.
"მნიშვნელოვანი შეხვედრა მქონდა წეროვანის დასახლებაში რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიის უკანონო ოკუპაციის შედეგად დევნილ მამაც ქალებთან. აშშ ამაყობს, რომ მხარს უჭერს იძულებით გადაადგილებულ პირებსა და თემებს", – წერს იგი სოცალურ ქსელში.
მანამდე, აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში აღნიშნული იყო, რომ საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში უზრა ზეია ეწვეოდა საზოგადოებრივ ორგანიზაციას, რომელიც დაარსებულია რუსეთის მიერ საქართველოს მუდმივი ოკუპაციის შედეგად დევნილი ქალების მიერ.

Заместитель госсекретаря США посетила Церовани
Заместитель госсекретаря США по вопросам гражданской безопасности, демократии и прав человека Узра Зея в рамках визита в Грузию побывала в поселке для вынужденных переселенцев Церовани, где встретилась с местными жителями.
Поселок Церовни построен в 2008 году, где в коттеджах расселены вынужденные переселенцы из Ахалгорского района и Большой и Малой Лиахви.
«Важный визит в поселок Церовани, чтобы послушать отважных женщин, перемещенных в результате незаконной оккупации территории Грузии Россией. США гордятся тем, что поддерживают внутренне перемещенных лиц и сообщества, которые приветствуют их внутри и вокруг Грузии», — написала в соцсети Узра Зея.
В рамках визита в Грузию американский дипломат уже провела встречи с правозащитниками и гражданским обществом, представителями правящей партии и оппозиции, а также президентом Грузии.