"ახალი", "დროა" და "გირჩი-მეტი თავისუფლება" ახალ პოლიტიკურ გაერთიანებას ქმნიან
"ვაცნობიერებთ ჩვენს პასუხისმგებლობას ჩვენი ქვეყნის, ჩვენი სამშობლოს ისტორიის და იმ უმნიშვნელოვანესი მომენტის მიმართ, რომელიც დღეს უდგას საქართველოს, გადამწყვეტი მომენტისთვის, რომელიც განსაზღვრავს მის მომავალს და გამომდინარე აქედან, ვიღებთ გადაწყვეტილებას, რომ არჩევნებზე გამოვიდეთ ერთად", - განაცხადა "ახალის" თანათავმჯდომარემ ნიკა გვარამიამ.
"დროას" ლიდერი ელენე ხოშტარია ამბობს, რომ ქართული საზოგადოება რუსული საფრთხის წინაშე გაერთიანდა, იბრძოლა და მსოფლიოს აჩვენა, რომ საქართველო არ არის და არ იქნება რუსეთი. მისი თქმით, ახლა ტესტი პოლიტიკურმა სპექტრმა უნდა ჩააბაროს.
"მომავალი არჩევნები არის ჩვენი პასუხისმგებლობა, რომ საზოგადოებამ, რომელმაც იბრძოლა და მიაღწია წარმატებას, საზოგადოებას შევთავაზოთ არჩევანი. მე მესმის, რომ შეიძლება ყველას სიმპათია ყოველთვის ვერ იყოს დაკმაყოფილებული, მე მესმის განსხვავებების, ჩხუბის, მესმის ემოციების, მაგრამ ყველაზე მეტად მესმის და ვგრძნობ პასუხისმგებლობას, რომ ოპოზიციამ, ჩვენ საზოგადოებას უნდა შევთავაზოთ არჩევანი და ეს არჩევანი არის ერთობა", – განაცხადა მან.
როგორც "გირჩი-მეტი თავისუფლების" ლიდერი ზურაბ ჯაფარიძე აღნიშნავს, "26 ოქტომბერს ამ რეჟიმის შეცვლა არის პრინციპული საკითხი და ისტორიული ამოცანა".
"რეჟიმის შეცვლის მიღწევისთვის არის სამი რამ გასაკეთებელი: მაქსიმალური მობილიზაცია საქართველოს მოქალაქეების როგორც ქვეყნის შიგნით, ისევე ქვეყნის გარეთ საარჩევნო ყუთებთან 26 ოქტომბერს; ხმების დაცვა და ისეთი კონფიგურაცია ოპოზიციურ ფლანგზე, რომელიც არ მისცემს საშუალებას რუსულ რეჟიმს, რომ კრიტიკულად განწყობილი ხმები წაიღოს თვის ყულაბაში. მე მჯერა, რომ საბოლოო ჯამში ოპოზიციურ ფლანგზე ძალების კონსოლიდაცია ეხმიანება ამ სამივე ამოცანას და ამ ამოცანას ჩვენ შევასრულებთ, ჩვენ ოქტომბერში გავიმარჯვებთ", –განაცხადა ჯაფარიძემ.
ცნობისთვის: 8 ივლისს „ნაციონალური მოძრაობამ“ და „სტრატეგია აღმაშენებელმა“ ახალი პოლიტიკური პლატფორმა „ერთიანობა საქართველოს გადარჩენისთვის“ წარადგინეს. პლატფორმას უერთდებიან დეპუტატები თამარ კორძაია და არმაზ ახვლედიანი, ასევე, ისტორიკოსი ლაშა ბაქრაძე და დიპლომატი გია ჯაფარიძე, სამოქალაქო აქტივისტები – ლაშა დიაროვი და ანა მოსაძე.

Партии «Ахали», «Дроа» и «Гирчи – больше свободы» объединяются на выборах
Три оппозиционные партии – «Ахали», «Дроа» и "Гирчи – больше свободы» примут участие в предстоящих парламентских выборах с единым списком. При этом достичь соглашения с «Лело» им не удалось, заявили на прошедшей пресс-конференции лидеры политических объединений.
«Мы считаем «Лело» очень надежным и важным партнером. Между нашими взглядами были небольшие разногласия, поэтому соглашения на данный момент достичь не удалось, хотя, ясно, что процесс на этом не завершается. Естественно, что эти переговоры продолжатся и не только с «Лело». Времени еще достаточно», - сказал сопредседатель партии «Ахали» Ника Гварамия.
Напомним, что 8 июля, лидеры «Национального движения» сообщили о создании объединения «Единство ради спасения Грузии».
Среди членов новой политической платформы были названы:
Гия Джапаридзе – политолог;Софо Джапаридзе – представитель бывшего президента Михаила Саакашвили;Лаша Бакрадзе – историк;Ана Мосадзе – гражданский активист;Тамар Кордзая – независимый депутат;Армаз Ахвледиани – независимый депутат;Георгий Вашадзе – лидер партии «Стратегия Агмашенебели»;Ираклий Павленишвили – член партии «Национальное движение»;Лаша Диаров – гражданский активист. ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕЗурабишвили: Я буду очень строгой в отношении выполнения обязательств по «Грузинской хартии»Парламентские выборы в Грузии пройдут 26 октября. На этих выборах президент Грузии Саломе Зурабишвили предложила оппозиционным партиям «иной вид единства» и представила «Грузинскую хартию». По словам президента, «Грузинская Хартия» отражает порядок и запросы общества.
К «Грузинской Хартии» присоединились 17 оппозиционных политических партий и пять независимых парламентариев. Подписав этот документ, они обязались провести внеочередные парламентские выборы в Грузии после выполнения обязательств, изложенных в «Хартии».