„გლოვოს“ კურიერის დაჭრის ფაქტზე ბრალი ერთ პირს დაუსწრებლად წარუდგინეს ორი მუხლით
საქართველოს პროკურატურამ თბილისში „გლოვოს“ კურიერის დაჭრის ფაქტზე ერთ პირს ბრალი დაუსწრებლად წარუდგინა. მას ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანებას და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა, შენახვა–ტარებას ედავებიან.
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 6 ივლისს, თბილისში, ნუცუბიძის მე-4 მიკრორაიონის მიმდებარე ტერიტორიაზე ბრალდებულს თანმხლებ ორ პირთან ერთად, საკურიერო მომსახურებასთან დაკავშირებით შელაპარაკება მოუხდა დაზარალებულთან, რა დროსაც ფიზიკურად გაუსწორდა მას და ცეცხლსასროლი იარაღიდან რამდენიმე გასროლით დაზიანებები მიაყენა.
მას ბრალდება დაუსწრებლად წარედგინა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანება) და 236-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა, შენახვა და ტარება) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 4-7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახედ პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში გრძელდება გამოძიება ბრალდებულთან ერთად მყოფი პირების მიერ დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე." – აცხადებს პროკურატურა.
შემთხვევა ნუცუბიძეზე 2 დღის წინ მოხდა. არსებული ინფორმაციით, კონფლიქტი იმას მოჰყვა, რომ შეკვეთას ლუდი აკლდა. სიგუა მისამართზე მიბრუნდა, რა დროსაც ჯერ სიტყვიერი დაპირისპირება იყო, შემდეგ კი ფიზიკური.
„შეკვეთა რომ აიტანეს, გადაამოწმეს, აკლდა ერთი ბოთლი ლუდი. ამაზე გაღიზიანდნენ, დაურეკეს ჩემს ქმარს, რომელიც ჯერ ისევ იმ ტერიტორიაზე იყო.
გასაგებია, რომ დამკვეთს პრეტენზია ჰქონდა, მაგრამ კურიერი რა შუაშია. ჩემმა ქმარმა შეფუთული შეკვეთა მიიტანა, უხსნიდა მათ, რომ დანაკლისის ამბავი „გლოვოსთან“ და იმ ობიექტთან უნდა გაერკვიათ, საიდანაც შეკვეთა წამოიღო, მაგრამ ჯერ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს მას, შემდეგ ფიზიკურად გაუსწორდნენ და ბოლოს ერთ-ერთმა ოთხი ტყვია ესროლა“,– ყვება დაზარალებულის ცოლი.
ნინო კირეულიშვილი ამბობს, რომ „გარჩევაში“ რამდენიმე ადამიანი მონაწილეობდა: „ჩემი ინფორმაციით, იყო ოთხი კაცი, მათთან ერთად იყო რამდენიმე ქალიც“.
32 წლის თემო სიგუა თავდამსხმელებს საკუთარი „მოპედით“ გაექცა. სახლამდე, ბაგების სტუდქალაქამდე მივიდა და გონება იქ დაკარგა.
დაჭრილი და ნაცემი "გლოვოს" კურიერი კლინიკაში რჩება. სიგუას გუშინ 3 ოპერაცია ჩაუტარდა, ამ ეტაპზე ფეხის თითების ამპუტაციის რისკი გამოირიცხა.

Прокуратура заочно предъявила обвинение в нападение на курьера Glovo одному лицу
Прокуратура Грузии предъявила обвинение одному лицу в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью курьеру Glovo и незаконном приобретении, хранении и ношении огнестрельного оружия.
Обвинение предъявлено заочно по статье 117, первой части Уголовного кодекса Грузии (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) и статье 236, частям 3 и 4 (незаконное приобретение, хранение и ношение огнестрельного оружия), которая предусматривает лишение свободы сроком от 4 до 7 лет.
Сообщается, что МВД Грузии продолжает расследование по факту несообщения о преступлении лицами, находящимися вместе с обвиняемым.
«Расследование, проведенное Министерством внутренних дел, показало, что 6 июля в Тбилиси, в окрестностях 4-го микрорайона Нуцубидзе, обвиняемый вместе с двумя сопровождавшими его лицами начал словесную перепалку с пострадавшим по поводу курьерского обслуживания, в ходе которого он нанес ему физическое оскорбление и несколькими выстрелами из пистолета нанес телесные повреждения.
Прокуратура обратится в суд с ходатайством о назначении обвиняемому тюремного заключения в качестве меры пресечения в течение установленного законом срока», — говорится в сообщении.
Добавим, что утром 7 июля курьера Темо Сигуа прооперировали, однако врачи клиники имени Хечинашвили не уточняют, удалось ли спасти стопу и пальцы ног пострадавшего.
Напомним, 6 июля около 18 часов по Тбилиси на улице Нуцубидзе был ранен курьер Glovo. Он доставил заказ. Но вскоре ему позвонили и сказали, что в заказе кое-чего не хватает (одной бутылки пива). После этого курьер вернулся на место доставки.
Мать пострадавшего сообщила, что сначала ее сына избили, а затем в него выстрелили три раза. Курьер утверждает, что подвергся физическому насилию со стороны восьми человек, среди которых были 4 женщины.
«Он сказал мне, что это последний заказ на сегодня и возвращается домой. Чуть позже он позвонил мне снова и сказал – мама, спускайся, я ранен. Слетела вниз и вижу — одна пуля, вторая, третья. <Рассказал>, что спустились 4 парня и 4 девушки, сначала они избили его, а потом — стреляли. Никто на Нуцубидзе даже скорую не вызвал», — рассказала мать раненого курьера.