საია: 2021 წლის 5-6 ივლისს განვითარებული მოვლენების ორგანიზატორები 3 წლის შემდეგაც დაუსჯელები არიან
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ცნობით, 2021 წლის 5-6 ივლისის მოვლენებიდან 3 წელი გავიდა, თუმცა, ამ დრომდე შესაძლო დანაშაულების ყველა ეპიზოდი არ არის სათანადოდ გამოძიებული.
როგორც საია აცხადებს, ორგანიზებული ჯგუფური ძალადობის ჩამდენი პირების უმეტესობა ისევე, როგორც ორგანიზატორები, კვლავაც დაუსჯელნი არიან, ხოლო სახელმწიფო მოხელეთა პასუხისმგებლობის საკითხი საგამოძიებო ორგანოების მიერ კვლავ იგნორირებულია.
ორგანიზაციის ცნობით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ რამდენიმე პირის წინააღმდეგ მიიღო გამამტყუნებელი განაჩენები, ჟურნალისტური საქმიანობის გამო განხორციელებული დევნისა და ძალადობის, ორგანიზებულ ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობისა და ჯანმრთელობის დაზიანების ფაქტებზე. ამის მიუხედავად, ორგანიზაციის შეფასებით, ამ დრომდე არ მომხდარა ყველა სავარაუდო დამნაშავე პირის გამოვლენა.
„2021 წლის 5-6 ივლისის მოვლენებიდან 3 წელი გავიდა, თუმცა, ამ დრომდე შესაძლო დანაშაულების ყველა ეპიზოდი არ არის სათანადოდ გამოძიებული. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საია 2021 წლის 5-6 ივლისს განვითარებული ძალადობრივი მოვლენების შედეგად დაზარალებული 19 პირის ინტერესებს იცავს. ამათგან, 17 პირი სხვადასხვა მედია ორგანიზაციის წარმომადგენელია, რომელთა მიმართაც ადგილი ჰქონდა ძალადობას და ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელებაში ხელშეშლას, ხოლო 2 პირს ძალადობრივი ჯგუფები ფიზიკურად იმის გამო გაუსწორდნენ, რომ მათი ასოცირება თანმხლები პირებისა და სხვადასხვა აქსესუარის გამო, ლგბტ+ ჯგუფთან მოხდა.
საია მთელი გასული პერიოდის განმავლობაში აქტიურ კომუნიკაციაში იყო საგამოძიებო უწყებებთან, თუმცა, სამწუხაროდ, გაგზავნილ განცხადებებსა და საჩივრებზე ჯეროვანი რეაგირება არ მომხდარა, რამაც ცხადყო რომ ეროვნულ დონეზე ადგილი არაეფექტიან გამოძიებას ჰქონდა. გასული 3 წლის განმავლობაში, თბილისის საქალაქო სასამართლომ რამდენიმე პირის წინააღმდეგ მიიღო გამამტყუნებელი განაჩენები, ჟურნალისტური საქმიანობის გამო განხორციელებული დევნისა და ძალადობის, ორგანიზებულ ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობისა და ჯანმრთელობის დაზიანების ფაქტებზე. ამის მიუხედავად, ამ დრომდე არ მომხდარა ყველა სავარაუდო დამნაშავე პირის გამოვლენა.
ვინაიდან შიდასახელმწიფოებრივ დონეზე არ ხდებოდა დაზარალებულთა/მომჩივანთა უფლებების სათანადო დაცვა, საია-მ მედია ორგანიზაციების წარმომადგენელთა სახელით ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართა. საქმე ეხება ევროპული კონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა), მე-10 (გამოხატვის თავისუფლება), მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) და მე-14 (დისკრიმინაციის აკრძალვა) მუხლების დარღვევას. ამ დროისათვის საქმეზე დასრულებულია მხარეთა შეპასუხების ეტაპი და მომჩივნები სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილების მოლოდინში არიან.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ორგანიზებული ჯგუფური ძალადობის ჩამდენი პირების უმეტესობა, ისევე როგორც ორგანიზატორები, კვლავაც დაუსჯელნი არიან, ხოლო სახელმწიფო მოხელეთა პასუხისმგებლობის საკითხი, საგამოძიებო ორგანოების მიერ კვლავ იგნორირებულია. 5-6 ივლისის მოვლენების ეფექტიანი გამოძიებისკენ სახელმწიფო უწყებებს მოუწოდა, როგორც ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა, ისე, ევროპარლამენტმაც. მათ შორის, 2022 წლის 9 ივნისის რეზოლუციაში აღნიშნულია, რომ ამგვარი ქმედებების ჩამდენთა დაუსჯელობა არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება იყოს შეწყნარებული, რადგან ეს არღვევს, როგორც საქართველოს ეროვნულ კანონმდებლობას, ისე - სახელმწიფოს საერთაშორისო ვალდებულებებს”, - აღნიშნულია საია-ს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

АМЮГ: большинство насильников и организаторов акций 5-6 июля до сих пор не наказаны
АМЮГ (Ассоциация молодых юристов Грузии) распространяет заявление и отмечает, что с момента насильственных событий 5-6 июля прошло три года, но до сих пор не все эпизоды возможных преступлений были должным образом расследованы, а насильники и организаторы до сих пор остаются безнаказанными.
Организация защищает интересы 19 потерпевших, из которых 17 человек являются представителями различных СМИ.
Ассоциация заявляет, что в течение всего прошедшего периода они активно общались со следственными органами, но, к сожалению, не последовало должного ответа на отправленные заявления и жалобы, что дало понять о неэффективности расследования на национальном уровне.
«За последние три года Тбилисский городской суд вынес обвинительные приговоры в отношении нескольких лиц по фактам преследования и насилия, участия в организованном групповом насилии и причинения вреда здоровью в связи с журналистской деятельностью. Несмотря на это, до сих пор не установлены личности всех предполагаемых виновных.
Поскольку права жертв/заявителей не были должным образом защищены на национальном уровне, Ассоциация обратилась в Европейский суд по правам человека от имени представителей средств массовой информации. Дело касается нарушения статей 3 (запрещение пыток), 10 (свобода выражения мнений), 13 (право на эффективные средства правовой защиты) и 14 (запрещение дискриминации) Европейской конвенции. На данный момент этап реагирования сторон на данное дело завершен, и заявители ожидают решения Страсбургского суда», — говорится в заявлении.
Ассоциация отмечает, что большинство лиц, совершивших насилие в организованных группах, а также организаторы продолжают оставаться безнаказанными, в то время как вопрос об ответственности государственных должностных лиц по-прежнему игнорируется следственными органами.
«Комитет министров Совета Европы, а также Европарламент призвали государственные органы эффективно расследовать события 5-6 июля. Среди них резолюция от 9 июня 2022 года, в которой говорится, что безнаказанность лиц, совершивших подобные действия, недопустима ни при каких обстоятельствах, поскольку это нарушает как национальное законодательство Грузии, так и международные обязательства государства», — говорится в заявлении.
Напомним, 5 июля 2021 года пророссийские радикалы, жестокие, гомофобные группы на проспекте Рутавели устроили физическое насилие над журналистами, нападали на несовершеннолетних, разбивали оборудование, демонтировали протестные палатки, установленные перед парламентом, штурмовали офисы движения «Сирцхвилиа» и Tbilisi Pride.
Они сорвали флаг Евросоюза и установили на его месте железный крест, который и до сих пор там.
Члены радикальных групп дважды сорвали флаг Евросоюза, установленный перед зданием парламента Грузии. Впоследствии депутаты приняли поправки в Кодекс об административных правонарушениях, предусматривающие санкции за осквернение символов стран-партнеров Грузии и международных организаций.
Спустя несколько дней, утром 11 июля мать оператора телеканала Pirveli TV Лексо Лашкарава обнаружила своего сына мертвым в постели.
В те дни премьер-министром был Ираклий Гарибашвили, а главой МВД — Георгий Гахария.
На месте, где журналисты подвергались насилию, было мобилизовано небольшое количество сотрудников полиции.
5 июля 2021 года пострадали 53 представителя СМИ. Были задержаны около 30 человек, однако среди них нет организаторов насилия — лидеров прокремлевской радиальной группы Alt-Info.
С тех пор организаторы шествия отказались от проведения «марша гордости» во избежание угроз безопасности его участникам и мероприятия Tbilisi Pride проводятся в закрытом формате.Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял к рассмотрению жалобу на действия властей Грузии во время гомофобных акций 5 июля 2021 года и допустил, что это дело может стать прецедентным.
Ассоциация молодых юристов Грузии (АМЮГ) 5 июля 2023 года распространила заявление, где говорится, что спустя два года после насилия 5 июля организаторы насилия все еще остаются безнаказанными.