პრეზიდენტის ადმინისტრაცია: საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის სურვილი ხუთმა კანდიდატმა გამოთქვა
04/07/2024 13:15:13 პოლიტიკა
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის მსურველთა განაცხადების მიღება 1 ივლისს დასრულდა.
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ცნობით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატების შერჩევის პროცესის სრული გამჭვირვალობისა და შერჩეული კანდიდატურის მიმართ საზოგადოების ნდობის ამაღლების მიზნით, საქართველოს პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით, დამოუკიდებელი შესარჩევი კომისია 21 ივნისს შეიქმნა, რომელიც კანდიდატების მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციის საფუძველზე და მათთან ინდივიდუალური გასაუბრების შედეგად შეაფასებს კანდიდატების კვალიფიკაციას, რეპუტაციას, დამოუკიდებლობასა და კეთილსინდისიერებას და საქართველოს პრეზიდენტს წარუდგენს რეკომენდაციებს კანდიდატების შესახებ.
„კონკურსში მონაწილეობაზე საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში 5 განაცხადია შემოსული. ამ ეტაპზე შესარჩევი კომისია ამოწმებს კანდიდატების მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტაციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობას.
კომისია კანდიდატებთან გასაუბრებას მომავალ კვირას გამართავს. მოხდება გასაუბრების ტრანსლირება საქართველოს პრეზიდენტის ოფიციალური სოციალური ქსელის მეშვეობით.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრის კანდიდატურების შერჩევის პროცესს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის (ODIHR) ექსპერტები გაუწევენ მონიტორინგს.
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ დანიშნულ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრს უფლებამოსილების ვადა 2024 წლის 22 ივლისს ეწურება;
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ფუნდამენტური რეფორმის მთავარი ნაბიჯები ასახულია საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შედგენილ „ქართულ ქარტიაში. ერთ-ერთი მთავარი ნაბიჯია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების კვალიფიკაციის, კეთილსინდისიერების, დამოუკიდებლობის და მათ შესახებ სხვა მნიშვნელოვანი ინფორმაციის შეფასება-შემოწმება დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი კომისიის მიერ.
პრეზიდენტი უფლებამოსილია დისკრეციულად შეარჩიოს და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად დანიშნოს კონკურსში მონაწილე ერთ-ერთი კანდიდატი, მათგან, ვინც აკმაყოფილებენ კანონით დადგენილ მოთხოვნებს. აღნიშნულის მიუხედავად, პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით შეიქმნა დამოუკიდებელი შესარჩევი კომისია, რომელიც პრეზიდენტს წარუდგენს რეკომენდაციებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატურის შესარჩევ კონკურსში მონაწილეთა შესახებ”, - ნათქვამია ინფორმაციაში.
ამასთან, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ცნობით, პრეზიდენტი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრს დანიშნავს არაუგვიანეს 2024 წლის 15 ივლისისა.

Администрация: желание стать членами Высшего совета юстиции выразили 5 кандидатов
Администрация президента Грузии сообщает, что прием заявлений на членство в Высшем совете юстиции завершился 1 июля, желание выразили пять кандидатов.
В офисе Зурабишвили заявили, что с целью обеспечения полной прозрачности процесса отбора кандидатов в члены Высшего совета юстиции и повышения доверия общественности к отобранным кандидатам, 21 июня, по решению президента, была создана независимая отборочная комиссия, которая займется отбором кандидатов в члены Высшего совета юстиции.
«Администрация президента Грузии получила 5 заявок на участие в конкурсе. На данном этапе отборочная комиссия проверяет соответствие представленных кандидатами документов законодательству. Собеседования с кандидатами комиссия проведет на следующей неделе. Интервью будет транслироваться в официальной социальной сети президента Грузии.
За процессом отбора кандидатов в несудебные члены Высшего совета юстиции будет следить БДИПЧ/ОБСЕ (Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ).
Срок полномочий члена Высшего совета юстиции, не являющегося судьей, назначенного президентом Грузии, истекает 22 июля 2024 года.
Основные этапы фундаментальной реформы Высшего совета юстиции отражены в «Грузинской хартии», разработанной президентом Грузии. Одним из основных этапов является оценка и изучение квалификации, добросовестности, независимости и другой важной информации о членах Высшего совета юстиции независимой и беспристрастной комиссией.
Президент уполномочена в рамках своей дискреции отобрать и назначить членом Высшего совета юстиции одного из кандидатов, участвующих в конкурсе, из числа тех, кто соответствует установленным законом требованиям <самостоятельно>.
Однако несмотря на это, решением президента создана независимая отборочная комиссия, которая представит президенту рекомендации относительно участников конкурса по отбору кандидатов в члены Высшего совета юстиции», — говорится в информации Администрации.
Кроме того, сообщается, что Саломе Зурабишвили назначит несудебного члена Высшего совета юстиции не позднее 15 июля 2024 года.