უკრაინაში ქართული ღვინის კომპანიების წინააღმდეგ სანქციების დაწესებას ითხოვენ
უკრაინელი მეღვინეები, რომლებიც გაერთიანებულნი არიან კორპორაცია "უკრვინპრომ"–ში, კიევისგან ითხოვენ სანქციების დაწესებას ღვინისა და კონიაკის მწარმოებლების წინააღმდეგ საქართველოდან და სომხეთიდან, რომელთა პროდუქცია, მათი თქმით, კვლავ იყიდება რუსეთის ფედერაციაში, ისევე როგორც რუსეთის მიერ ანექსირებულ უკრაინის ტერიტორიებზე. ამის შესახებ საუბარია სტატიაში სათაურით, „უკრაინამ ტემპერატურა აწია. ქართველი და სომეხი მეღვინეების წინააღმდეგ სანქციები მზადდება“.
"უკრვინპრომ"–მა უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს უკვე მიმართა სანქციების დაწესების წინადადებით.
ქართულ კომპანიებს შორის, რომელთა მიმართაც არის სანქციები შეთავაზებული, არიან: "ძმები ასკანელები", "ადამარი", "ქართული ღვინის სახლი", "კახეთის ტრადიციული მეღვინეობა", "ტიფლისის ღვინის მარანი" და "სარაჯიშვილი".
თუ სანქციების დაწესების გადაწყვეტილებას დაამტკიცებს უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფი სახელმწიფო სანქციების პოლიტიკის განსახორციელებლად, საბაჟო არ შეუშვებს პროდუქციას უკრაინაში, – თქვა „უკრვინპრომის“ გენერალურმა დირექტორმა ვლადიმერ კუჩერენკომ.
მისი თქმით, საუბარი არ არის ქართული და სომხური ღვინისა და კონიაკის სრულ აკრძალვაზე.
„მოვუწოდებთ, აიკრძალოს პროდუქციის წვდომა მხოლოდ მწარმოებლების იმ ნაწილისთვის, რომლებიც ცდილობენ „ორ სკამზე ჯდომას“ რუსეთის ბაზარზე და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე პროდუქციის გაყიდვით, იმავდროულად უკრაინის ბაზარზე დარჩენით. ეს პირველ რიგში, მათ ეხებათ, რომლებსაც რუსი მფლობელები ჰყავთ“, - დასძინა „უკრვინპრომის“ გენერალურმა დირექტორმა.
ასოციაციის წერილში ნათქვამია, რომ რამდენიმე ქართული ღვინის ქარხნის მეწილეები არიან მმართველი პარტიის „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები და შემომწირველები. მათ შორის არიან ზურაბ ჩხაიძე, ვახტანგ კარიჭაშვილი, ზაალ დუგლაძე, ზაზა კიკაბიძე და ნანა მენაბდიშვილი.
„ყველა ეს კომპანია თითქმის ერთდროულად იღებდა გიგანტურ შეკვეთებს უმსხვილესი რუსული საცალო ქსელებიდან“, - ნათქვამია წერილში.
„უკრვინპრომმა“ გამოთვალა, რომ სანქციების შემოღების შემდეგ მზა ღვინის პროდუქციის ბაზარზე დაახლოებით 15% გათავისუფლდება. ამ ხარვეზის ანაზღაურება უკრაინელ მწარმოებლებს შეუძლიათ, რომლებმაც ომის გამო დაკარგეს ვენახების მნიშვნელოვანი ფართობები და წარმოების მოცულობა. იგივე ეხება კონიაკის მწარმოებლებსაც.
მანამდე უკრაინის კორუფციის პრევენციის ეროვნული სააგენტოს (NACP) უკრაინულმა პორტალმა - „War & Sanctions“ ომის საერთაშორისო სპონსორების სიაში შეიყვანა კომპანია „Bolero & Company“, რომლის ბენეფიციარი მფლობელია კარიჭაშვილი ვახტანგი. მას აქვს რუსეთისა და საქართველოს ორმაგი მოქალაქეობა, არის მინიმუმ 14 ქართული კომპანიის დამფუძნებელი, ასევე ბიძინა ივანიშვილის დეიდაშვილის უჩა მამაცაშვილის ბიზნესპარტნიორი, როგორც პორტალზეა მითითებული:

В Украине требуют ввести санкции против грузинских винных компаний
Украинские виноделы, объединенные в корпорацию «Укрвинпром», добиваются введения Киевом санкций против производителей вина и бренди из Грузии и Армении, продукция которых, по их словам, до сих пор продается в РФ, а также на аннексированных Россией территориях Украины. Об этом говорится в статье «Экономической правды» под заголовком «Украина повышает градус. Против грузинских и армянских виноделов готовят санкции».
С предложением о введении санкций «Укрвинпром» обратился к Совету национальной безопасности и обороны Украины.
Среди грузинских компаний, против которых предлагается ввести санкции, – «Братья Асканели», «Адамари», «Дом грузинского вина», «Кахетинское традиционное виноделие», «Тифлисский винный погреб» и «Сараджишвили».
Если решение о введении санкций утвердит межведомственная рабочая группа по реализации государственной санкционной политики, таможня не будет пропускать продукцию в Украину, заявил «Экономической правде» генеральный директор «Укрвинпрома» Владимир Кучеренко. По его словам, речь не идет о полном запрете грузинских и армянских вин и бренди.
«Мы призываем запретить доступ продукции только части производителей, которые пытаются «усидеть на двух стульях», продавая продукцию на рынке РФ и на оккупированных территориях, при этом оставаясь на рынке Украины. Это касается в первую очередь тех, кто имеет российских владельцев», – добавил генеральный директор «Укрвинпрома».
В письме объединения в СБУ говорится, что акционеры нескольких грузинских винодельческих заводов – сторонники и доноры правящей в Грузии партии «Грузинская мечта». Среди них Зураб Чхаидзе, Вахтанг Каричашвили, Заал Дугладзе, Заза Кикабидзе и Нана Менабдишвили.
«Все эти компании почти одновременно получили гигантские заказы от крупнейших российских торговых сетей», – говорится в письме.
В «Укрвинпроме» подсчитали, что после введения санкций на рынке готовой винопродукции освободится ниша размером около 15%. Этот пробел могли бы компенсировать украинские производители, потерявшие из-за войны значительные площади виноградников и производственные мощности. Это же касается и производителей бренди.
Ранее украинский портал Национального агентства по предотвращению коррупции (НАПК) Украины – «Война & Санкции» внес в список международных спонсоров войны компанию «Болеро & Компани», бенефициарным владельцем которой является Каричашвили Вахтанг Тамазович.У него двойное гражданство России и Грузии, он является учредителем по меньшей мере 14 грузинских компаний, а также бизнес-партнером Учи Мамацашвили - двоюродного брата Бидзины Иванишвили, указано на портале: