პრეზიდენტის ადმინისტრაცია: სალომე ზურაბიშვილი დღეს ნაკრების წევრებსა და ფეხბურთის ეროვნული ფედერაციის წარმომადგენლებს დააჯილდოებს
02/07/2024 11:06:24 პოლიტიკა, საზოგადოება
პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი დღეს ნაკრების წევრებსა და ფეხბურთის ეროვნული ფედერაციის წარმომადგენლებს დააჯილდოებს. ამის შესახებ ინფორმაციას პრეზიდენტის ადმინისტრაცია ავრცელებს.
"საქართველოს პრეზიდენტი დღეს სახალხო ზეიმს შეუერთდება და ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების წევრებსა და ფეხბურთის ეროვნული ფედერაციის წარმომადგენლებს დააჯილდოებს.
სახელმწიფო ჯილდოზე წარდგენილ ყველა პირს პრეზიდენტი ღირსების ორდენებსა და მედლებს გადასცემს ისტორიული სპორტული მიღწევის - 2024 წლის ევროპის საფეხბურთო ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე გასვლისთვის, ქართული ფეხბურთის განვითარების სრულიად ახალ საფეხურზე აყვანისა და მისი პოპულარიზაციის საქმეში შეტანილი განსაკუთრებული პირადი წვლილისათვის", – ნათქვამია ინფორმაციაში.
დღეს 21:30 საათზე საფეხბურთო ნაკრები მიხეილ მესხის სტადიონიდან ღია ავტობუსით თავისუფლების მოედნისკენ მსვლელობას დაიწყებს. 22:00 საათზე კი თავისუფლების მოედანზე ღონისძიება სახელწოდებით "საქართველოს მადლობა საფეხბურთო ნაკრებს" გაიმართება.
ცნობისთვის: საქართველოს საფეხბურთო ნაკრები ევროპის ჩემპიონატს გამოეთიშა. 30 ივნისს გერმანიაში, ქალაქ კიოლნში გამართულ მატჩში ესპანეთმა სძლია საქართველოს ნაკრებს, ანგარიშით 4:1.

Президент наградит членов Национальной сборной Грузии и представителей Федерации
Президент Саломе Зурабишвили 2 июня наградит членов Национальной сборной Грузии и представителей Федерации Орденами чести, сообщила Администрация главы государства.
Зурабишвили присоединится к народному празднику и наградит всех лиц, выдвинутых на соискание государственной награды, орденами почета и медалями за историческое достижение — выход в финальную стадию чемпионата Европы по футболу 2024 года, а также за вывод грузинского футбола на совершенно новый уровень развития и за особый личный вклад в его популяризацию.
Эта часть футбольного контекста ранее обросла скандалом, в котором генсек «Грузинской мечты» Каха Каладзе обвинил главу государства в том, что в ее указе не представлено к награде «множество лиц» из сборной Грузии по футболу. По его словам, сборная сама должна решить, «стоит ли принимать эти ордена».
Напомним, после выхода сборной Грузии на чемпионат Европы по футболу Euro-2024 премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что 26 футболистов, которые были вызваны на финальный матч между Грузией и Грецией, будут награждены Орденами Чести. Награду также должны получить: весь тренерский штаб и руководство Федерации футбола Грузии.
4:1 — с таким счетом завершился матч Грузия-Испания на 1/8 финала ЧЕ, который состоялся 30 июня в Кельне. Победитель встретится в четвертьфинале с командой Германии, которая 29 июня обыграла команду Дании со счетом 2:0 на ЕВРО-2024.