ოპოზიციური პარტიების ნაწილი ერთიანობის დეკლარაციას აწერს ხელს
ოპოზიციური პარტიების ნაწილი ერთიანობის დეკლარაციას აწერს ხელს. როგორც მათ მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, ერთიანობის დეკლარაციაზე ხელმოწერა გულისხმობს ერთიანობას, როგორც საპარლამენტო არჩევნებამდე, ასევე არჩევნების შემდეგ.
„შეშფოთებულნი ვართ რა „ქართული ოცნების“ ბოლოდროინდელი თავდასხმებით ოლიგარქი ბიძინა ივანიშვილის მეთაურობით, ასევე მთავრობის ქმედებებით, რომელიც ემორჩილება ამავე ოლიგარქს და უგულებელყოფს დემოკრატიის ძირითად ფასეულობებს და მიზანმიმართულად ხელს უშლის საქართველოს მისწრაფებებს ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანებისკენ;
ვერთიანდებით „ქართული ქარტიის“ გარშემო და ქარტიის მიზნების გარშემო, როგორც ეს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა წარადგინა. ვაცხადებთ, რომ გავერთიანდებით მოახლოებული არჩევნების წინ და არჩევნების შემდგომ, საქართველოს პარლამენტში, შემდეგი მიზნების მისაღწევად: გავათავისუფლოთ ბიძინა ივანიშვილის მიერ მიტაცებული სახელმწიფო ოლიგარქიისა და მის მონობაში მყოფი პარტია „ქართული ოცნების“ მმართველობისგან; დავაბრუნოთ საქართველო ევროკავშირში სწრაფი ინტეგრაციის გზაზე;
აღნიშნული მიზნების მისაღწევად, გავაკეთებთ ყველაფერს, რათა გავერთიანდეთ და დამაჯერებლად გავიმარჯვოთ მომავალ არჩევნებში. ამას გავაკეთებთ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებასა და საქართველოს ყველა მოქალაქესთან ერთად, რომლებიც მხარს უჭერენ და იცავენ საქართველოს ევროპულ მომავალს.
იმისათვის, რომ გავიმარჯვოთ მოახლოებულ არჩევნებში, ხელს ვაწერთ ერთიანობის დეკლარაციას, რომელიც გულისხმობს ერთიანობას, როგორც საპარლამენტო არჩევნებამდე, ასევე არჩევნების შემდეგ. ხელმომწერები ვთანხმდებით:
გავაძლიეროთ ძალისხმევა მოახლოებულ არჩევნებამდე, იმისათვის, რომ არ დაიკარგოს არც ერთი საარჩევნო ხმა, რადგან 5% ბარიერის გადალახვა არ წარმოადგენდეს პრობლემას;
არაუგვიანეს 2024 წლის 8 ივლისამდე, მოვნახოთ ყველაზე ეფექტური კონფიგურაცია ჩვენი ერთიანობისა, რომელიც მაქსიმალური შედეგის მომტანი იქნება არჩევნებში;
ეთიკური ფარგლების დაცვით გავაგრძელოთ ქვეყნის წინაშე მდგომი საკითხების განხილვა და მოვერიდოთ ერთმანეთზე თავდასხმებს არჩევნებამდე და მის შემდეგ;
ერთიანი ძალისხმევით დავუპირისპირდეთ „ქართული ოცნების“ პროპაგანდას;
შევთანხმდეთ, ერთიანი მმართველი კოალიციის ჩამოყალიბებაზე არჩევნების შემდგომ, „ქართული ქარტიაში“ მოცემული პუნქტების შესასრულებლად;
ავიღოთ ვალდებულება, რომ ახალ პარლამენტში არ მივცეთ ხმა ისეთი მთავრობის ფორმირებას, რომელშიც „ქართული ოცნება“ მიიღებს მონაწილეობას;
საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ, საპრეზიდენტო არჩევნებზე მხარი დავუჭიროთ ერთიან საპრეზიდენტო კანდიდატს;
სტრატეგიული პოლიტიკური მიზნებისა და საქმიანობის გარშემო გავერთიანდეთ საპროტესტო სამოქალაქო მოძრაობებთან და აქტივისტებთან, რომლებიც იბრძოდნენ და კვლავაც იბრძვიან დემოკრატიის დასაცავად და საქართველოს ევროატლანტიკურ გზაზე დასაბრუნებლად;
მოვუწოდოთ და მობილიზება გავუკეთოთ საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველი ამომრჩევლების მაქსიმალურ მონაწილეობას არჩევნებში და ვთხოვოთ პარტნიორ ქვეყნებს არსებული პროცესის ხელშეწყობა;
შევთანხმდეთ ძალისხმევის გაერთიანებაზე, რათა დავიცვათ ყველა საარჩევნო ხმა და ხელი შევუშალოთ არჩევნების გაყალბებას;
ვთხოვოთ დასავლელ პარტნიორებს, გამოიყენონ ყველა არსებული საშუალება, რათა დაიცვან საქართველოს მოქალაქეების უფლება, მონაწილეობა მიიღონ სამართლიან და გამჭვირვალე არჩევნებში, რადგან ამის შესაძლებლობა შეიძლება გამიზნულად შეიზღუდოს „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების მიერ;
მოვუწოდოთ OSCE/ODIHR-ს, ევროპარლამენტს, ევროპის საბჭოსა და სხვა უწყებებს, უზრუნველყონ საპარლამენტო არჩევნებზე გრძელვადიანი დაკვირვება.
დღეის მდგომარეობით, ამ დეკლარაციას ხელს აწერენ შემდეგი პოლიტიკური პარტიები: „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“; „გირჩი- მეტი თავისუფლება“; პარტია „ახალი“; „ლელო“; „დროა“; „სტრატეგია აღმაშენებელი“. დეკლარაციაზე მიერთების შესაძლებლობა მიეცემა სხვა ოპოზიციურ პარტიებსაც, მათი სურვილის შემთხვევაში“, - ნათქვამია ოპოზიციური პარტიების განცხადებაში.

Шесть оппозиционных партий Грузии подписали Декларацию в поддержку «Грузинской хартии»
В Брюсселе шесть оппозиционных партий Грузии подписали Декларацию о единстве, в которой выразили поддержку «Грузинской хартии» — инициативе президента Грузии Саломе Зурабишвили, которая призвала объединиться проевропейские силы, провести реформы и досрочные выборы.
Партии обязуются быть едиными как до, так и после выборов, чтобы победить на выборах.
Оппозиционеры заявляют, что обеспокоены недавними нападками «Грузинской мечты» во главе с олигархом Бидзиной Иванишвили, а также действиями правительства, которое подчиняется олигарху, игнорирует основные ценности демократии и намеренно препятствует стремлению Грузии вступить в ЕС и НАТО.
«Мы объединяемся вокруг «Грузинской хартии» и целей хартии, представленных президентом Саломе Зурабишвили. Мы заявляем, что объединимся до и после предстоящих выборов в парламент Грузии для достижения следующих целей:
освободить государственную олигархию, захваченную Бидзиной Иванишвили и его порабощенной партией, от господства «Грузинской мечты»;вернуть Грузию на путь быстрой интеграции в Европейский союз;для достижения этих целей мы сделаем все возможное, чтобы объединиться и уверенно победить на предстоящих выборах.
Мы сделаем это вместе с гражданским обществом Грузии и всеми гражданами Грузии, которые поддерживают и защищают европейское будущее Грузии.
Чтобы победить на предстоящих выборах, мы подписываем декларацию о единстве, которая подразумевает единство как до, так и после парламентских выборов.
Подписанты соглашаются:
увеличить усилия перед предстоящими выборами, чтобы не потерять ни одного голоса избирателе, потому что преодоление 5%-ного барьера не является проблемой»;не позднее 8 июля 2024 года найти наиболее эффективную конфигурацию нашего единства, которая принесет максимальные результаты на выборах;соблюдая этические рамки, продолжить обсуждать проблемы, стоящие перед страной, и избегать нападок друг на друга до и после выборов;объединенными усилиями противостоять пропаганде «Грузинской мечты»;договориться о формировании единой правящей коалиции после выборов для выполнения положений устава Грузии;взять на себя обязательство не голосовать в новом парламенте, чтобы сформировать правительство, в котором будет участвовать «Грузинская мечта»;после парламентских выборов поддержать единого кандидата в президенты на президентских выборах;объединиться вокруг стратегических политических целей и мероприятий с протестными гражданскими движениями и активистами, которые боролись и продолжают бороться за защиту демократии и возвращение Грузии на евроатлантический путь;призывать к максимальному участию в выборах грузинских избирателей, проживающих за рубежом, и просим страны-партнеры поддержать существующий процесс;объединить усилия для защиты всех голосов избирателей и предотвращения фальсификаций на выборах;выступить с просьбой к западным партнерам использовать все доступные средства для защиты права граждан Грузии на участие в честных и прозрачных выборах, поскольку правительство «Грузинской мечты» может намеренно ограничить эту возможность;Мы призываем БДИПЧ ОБСЕ, Европарламент, Совет Европы и другие учреждения обеспечить долгосрочное наблюдение за парламентскими выборами», — заявили стороны.
Среди подписантов — партии: «Нацдвижение», «Гирчи — больше свободы», «Ахали», «Лело», «Дроа!», «Стратегия Агмашенебели».