მედია: ორბანის პარტია შესაძლოა, ვერ მოხვდეს ევროპარლამენტის ჯგუფში, რომელზეც ის ამყარებდა იმედს
უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანის პარტიას სავარაუდოდ, არ მიიღებენ ევროპის კონსერვატორთა და რეფორმისტთა (ECR) პარტიაში, რაზეც ამყარებდა ის იმედს ევროპის სახალხო პარტიიდან გარიცხვის შემდეგ. ამის შესახებ იტალიურ Corriere della Sera ევროპელი ლიდერების ბოლო შეხვედრის მიმდინარეობის მცოდნე იტალიურ წყაროებზე დაყრდნობით წერს.
როგორც იტყობინებიან, იტალიის პრემიერ-მინისტრმა ჯორჯია მელონიმ, "უარი უთხრა" ორბანის პარტიის ECR-ში გაწევრიანებას, რომელსაც მისი "იტალიის ძმების" პარტია ეკუთვნის, რადგან მას შეიძლება ჰქონდეს "მეტი უარყოფითი მხარე, ვიდრე უპირატესობა".
მედიის ცნობით, ECR-ის რამდენიმე წევრ პარტიას „ბელგიიდან ფინეთამდე" არ სურს ორბანთან თანამშრომლობა და რამდენიმე მათგანმა უთხრა კიდეც მელონს, რომ ფიქრობენ ჯგუფის დატოვებაზე ორბანის პარტიის მიღების შემთხვევაში.
შეგახსენებთ, რომ ორბანის ოპონენტის პარტიის წევრები მიიღეს ევროპის სახალხო პარტიაში, რომლის წევრიც მანამდე ორბანის პარტია იყო.

СМИ: Партию Орбана могут не взять в группу Европарламента, на которую он рассчитывал
Партию венгерского премьера Виктора Орбана "Фидес" могут не взять в партию "Европейские консерваторы и реформисты" (ЕКР), на присоединение к которой он рассчитывал после исключения из Европейской народной партии.
Как сообщает "Европейская правда", об этом упомянуто в материале итальянской Corriere della Sera со ссылкой на итальянские источники, знакомые с ходом последней встречи европейских лидеров.
Премьер Италии Джорджия Мелони якобы сказала "нет" присоединению партии Орбана к ЕКР, к которой принадлежит ее партия "Братья Италии", потому что это может иметь больше недостатков, чем преимуществ.
Несколько партий-членов ЕКР "от бельгийцев до финнов" якобы не хотят сотрудничества Орбаном, и несколько из них заявили Мелони, что думают о выходе из группы в случае присоединения "Фидес".
Напомним, членов партии оппонента Орбана приняли в Европейскую народную партию, в которой ранее была "Фидес".