მექაში ჰაჯის დროს ასობით მომლოცველი დაიღუპა
საუდის არაბეთში ასობით ადამიანი დაიღუპა ძლიერი სიცხის ფონზე მექაში ყოველწლიური მუსლიმური პილიგრიმობის დროს, – იტყობინება სხვადასხვა მედია ოთხშაბათს, 19 ივნისს დიპლომატებზე დაყრდნობით. მსხვერპლის ზუსტი რაოდენობა უცნობია, მაგრამ AFP-ის თანახმად, მხოლოდ ჰაჯის დროს დაიღუპა სულ მცირე 550 ადამიანი, მათ შორის 323 პილიგრიმი ეგვიპტიდან.
იტყობინებიან, რომ საუდის არაბეთში ჰაერის ტემპერატურა ამჟამად ჩრდილში 50 გრადუსზე მეტია. მომლოცველები ასრულებენ რიტუალებს ღია ცის ქვეშ.
ტუნისის საინფორმაციო სააგენტო Tunis Afrique Presse-ის ცნობით, დაღუპულთა შორის ტუნისის 35 მოქალაქეა. იორდანიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ იორდანიელი პილიგრიმებისთვის 41 დაკრძალვის ნებართვის გაცემის შესახებ განაცხადა. ირანული საინფორმაციო სააგენტო IRNA იტყობინება, რომ დაიღუპა 11 ირანელი, კიდევ 24 საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ასევე დაფიქსირდა სენეგალის სამი მოქალაქის და ინდონეზიის 144 მოქალაქის გარდაცვალება.
ამ ადამიანების უმეტესობა უკიდურესი სიცხის გამო გარდაიცვალა, – წერენ ახლობლები სოციალურ ქსელში.
საუდის არაბეთის ჯანდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ხელისუფლებას არ გამოუვლენია პილიგრიმებს შორის გარდაცვალების უჩვეულო შემთხვევა ჰაერის უკიდურესად მაღალი ტემპერატურის ფონზე.
საუდის არაბეთის ტელევიზიის ცნობით, 17 ივნისს მექაში მდებარე დიდ მასჯიდ ალ-ჰარამის მეჩეთში ჰაერის ტემპერატურა ჩრდილში 51,8 გრადუსი იყო. სხეულის გადახურების გამო სამედიცინო დახმარება 2700-ზე მეტმა მომლოცველმა მიიღო.
წლევანდელი ყოველწლიური ჰაჯი 14 ივნისს დაიწყო და 19 ივნისის საღამოს დასრულდება. საუდის არაბეთის სტატისტიკის დეპარტამენტის მონაცემებით, მასში 1,8 მილიონი პილიგრიმი მონაწილეობს.
მექაში პილიგრიმობა ისლამის ხუთი საყრდენიდან ერთ-ერთია. ყოველმა მორწმუნე მუსლიმმა სიცოცხლეში ერთხელ მაინც უნდა შეასრულოს ჰაჯი, თუ ამის საშუალებას იძლევა მისი ჯანმრთელობა და ფინანსური მდგომარეობა.

Более 550 паломников умерли от жары в Мекке во время хаджа
Более 550 человек умерли в Саудовской Аравии во время хаджа – традиционного паломничества мусульман в священный город Мекку. Причиной большинства смертей стала жара выше 50 градусов Цельсия. В святых местах и в очередях к ним паломникам было негде спрятаться в тень.
Более 300 из умерших – египтяне. Также среди жертв жары есть граждане Туниса, Иордании, Ирана, Сенегала, Индонезии и других стран. Около 2700 паломников доставлены в больницы.
Минздрав Саудовской Аравии рекомендовал паломникам укрываться от солнца, пить много воды и по возможности оставаться под крышей в самые жаркие часы. Однако многие ритуалы хаджа, такие как обход вокруг священного камня Каабы в Мекке и обязательный подъём на гору Арафат, требуют от мусульман находиться днём под палящим солнцем.
В этом году хадж в Мекку совершили более 1,8 миллиона верующих. В прошлом году, когда время хаджа тоже приходилось на июнь, было зарегистрировано как минимум 240 смертей от жары и обезвоживания.
Исследования в регионе показывают, что аномально высокие даже для Саудовской Аравии летние температуры связаны с глобальными изменениями климата. По словам экспертов, средняя температура в районе Мекки стабильно возрастает на 0,4 градуса каждое десятилетие.
Хадж – один из «пяти столпов ислама», то есть обязанностей верующего. Он включает в себя паломничество в Мекку, посещение мечети Аль-Харам, обход вокруг находящегося там священного камня Каабы, подъём на гору Арафат, символическое побивание камнями дьявола и ещё некоторые ритуалы. Считается, что каждый мусульманин обязан хотя бы раз в жизни совершить хадж, если у него есть такая возможность.Время хаджа рассчитывается по лунному мусульманскому календарю. В этом и прошлом году оно выпало на июнь. В начале июня будет неделя хаджа и в следующем, 2025 году.