სახალხო დამცველი: მიმდინარე წელს სამართალდამცველები უფრო მეტად იყენებდნენ ფიზიკურ ძალას დაკავებულების წინააღმდეგ, ვიდრე გასულ წელს
19/06/2024 09:09:21 საზოგადოება
სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა პარლამენტში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე წლიური ანგარიში „2023 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ წარადგინა. მართალია, დოკუმენტი გასულ წელს ეხება, თუმცა ლევან იოსელიანი მოხსენებაში შეეხო 2024 წელს ე.წ. აგენტების კანონის საწინააღმდეგო აქციის მონაწილეთა დაკავებასა და მათზე ფიზიკურ ძალადობას.
"აგენტების კანონზე" საუბრისას მან თქვა, რომ ომბუდსმენის აპარატმა არაერთხელ დააფიქსირა პოზიცია, რომ ამ ფრომით კანონი ძალაში არ უნდა შესულიყო.
"2023 წელი სხვადასხვა მასშტაბის, შინაარსისა და ფორმის მრავალი შეკრებით გამოირჩეოდა, ამ წელსაც იყო შეკრების დაშლის მიზნით განხორციელებული არაპროპორციული და ზოგ შემთხვევაში არალეგიტიმური ღონისძიებების გატარების შემთხვევები. კვლავ გამოიყენებოდა შეკრების მონაწილეების ადმინისტრაციული დაკავების პრაქტიკა. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სამწუხაროდ, 2024 წელს, 2023 წელთან განსხვავებით, ჩემ მიერ მონახულებული ადმინისტრაციული წესით დაკავებული პირების უმრავლესობას ფიზიკური დაზიანებები აღენიშნებოდა, რაც მოწმობს, რომ 2024 წელს სამართალდამცავები უფრო მეტად იყენებდნენ ფიზიკურ ძალას დაკავებულების საწინააღმდეგოდ, ვიდრე ეს გასულ წელს ხდებოდა.
2024 საქართველოს პარლამენტმა მიიღო "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" საქართველოს კანონი, რომლის არაერთი ჩანაწერი პრობლემურია და კანონის ადრესატებისთვის ღირსების შემლახველი შეიძლება, გახდეს. სახალხო დამცველი 2024 წელს, ისევე როგორ 2023 წელს მოუწოდებდა პარლამენტს უარი ეთქვა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის" ასეთი ფორმით მიღებაზე, რამდენადაც კანონით გათვალისწინებული ლეგიტიმური მიზნის მიღწევა შესაძლებელი იყო სხვადასხვა საკანონმდებლო აქტებში ცვლილებების შეტანის გზით", - განაცხადა იოსელიანმა.
ცნობისთვის: 2024 წლის აპრილ-მაისში „აგენტების კანონის“ საწინააღმდეგო აქციაზე 200-ზე მეტი ადამიანი დააკავეს, მათგან 193 - ადმინისტრაციული კოდექსით, ხოლო ცხრას გამოძიება სისხლის სამართლის დანაშაულს ედავება. დაკავებულების თითქმის ნახევარი, სამართალდამცავების მხრიდან არასათანადო მოპყრობაზე მიუთითებს.

Омбудсмен: в 2024 году к задержанным на акциях применяли больше физической силы
«В 2024 году к задержанным на митингах применили больше физической силы, чем в 2023 году», — заявил Народный защитник Леван Иоселиани на заседании Комитета парламента по правам человека. Омбудсмен представит депутатам доклад «О состоянии защиты прав и свобод человека в Грузии в 2023 году». При этом Иоселиани затронул события развивавшиеся в текущем годы на акциях против закона «об иноагентах».
«2023 год отличался собраниями разного масштаба и содержания. Были случаи непропорциональных, а в ряде случаев и нелегитимных мер по разгону митингов. Сохранялась практика административного задержания участников собраний.
К сожалению, в 2024 году, в отличие от 2023 года, у большинства административно задержанных лиц, которых я посетил, были телесные повреждения, что доказывает, что в 2024 году сотрудники правоохранительных органов применяли физическую силу к задержанным больше, чем в прошлом году», — сказал Иоселиани.
В доклад был включен вопрос СМИ, Иоселиани отметил, что в 2023-2024 годах во многих случаях часть журналистов была ограничена в освещении событий в парламенте и сталкивалась при этом со значительными трудностями.
«Как правило, отдельные политики, в том числе депутаты парламента, не посещают конкретные СМИ, с редакционной политикой которых они не согласны, из-за этого журналистам предоставляется возможность задать указанным лицам желаемые вопросы и предоставить зрителям полученную информацию, только на территории парламента», — сказал Иоселиани.
Поэтому, решение части парламентского большинства отказывать в комментариях журналистам, а зачастую и приостанавливать их аккредитацию Народный защитник назвал «проблематичным».