ტაილანდმა განაცხადი წარადგინა BRICS-ში გაწევრიანების თაობაზე
ტაილანდმა ოფიციალურად აცნობა რუსეთს BRICS-ში გაწევრიანების სურვილის შესახებ. ეს არის მოსკოვის წინადადებით შექმნილი სახელმწიფოთაშორის ეკონომიკური ორგანიზაცია.
ტაილანდის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარის სანჯამპონგსამ ამის შესახებ წერილი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს სერგეი ლავროვს 11 ივნისს გაუგზავნა.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში ნათქვამია, რომ ორგანიზაციის ყველა წევრმა მხარი დაუჭირა ამ გადაწყვეტილებას. ის შეიძლება დამტკიცდეს ოქტომბერში, ყაზანში დაგეგმილ სამიტზე.
10 ივნისს, BRICS-ის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრაზე, ლავროვმა ორგანიზაციის გაფართოებას უწოდა "მრავალპოლარული მსოფლიო წესრიგის ფორმირების დადასტურება".
ექსპერტები ტაილანდისთვის კავშირიდან ეკონომიკურ სარგებელს უმნიშვნელოდ აფასებენ, აღნიშნავს ამერიკის ხმა. სექტემბერში ინდურმა გაზეთმა Business Standard-მა აღნიშნა, რომ ასოციაცია ხდება სინოცენტრული და ანტიდასავლური.

Таиланд подал заявку на вступление в БРИКС
Таиланд официально уведомил Россию о желании вступить в БРИКС — межгосударственное экономическое объединение, построенное по предложению Москвы. Письмо об этом глава тайского МИД Марис Санджампонгса 11 июня вручил российскому министру иностранных дел Сергею Лаврову.
В случае одобрения заявки Таиланд станет первой страной Юго-Восточной Азии, вступившей в союз. В сообщении МИД страны говорится, что все члены организации поддержали это решение. Оно может быть одобрено в октябре, на запланированном саммите в Казани.
Лавров 10 июня на встрече министров иностранных дел БРИКС назвал расширение организации «подтверждением формирования многополярного миропорядка».
Эксперты оценивают существующие экономические выгоды союза для Таиланда как незначительные, отмечает Голос Америки. В сентябре индийская газета Business Standart отмечала, что объединение становится китаецентричным и антизападным.