სანქცირებული რუსული კომპანიის შვილობილი "Red Wings" საქართველოსთან ავიამიმოსვლას აფართოებს
საქართველოსა და რუსეთს შორის ავიამიმოსვლა ფართოვდება. ამ დღეებში ცნობილი გახდა რუსული კომპანია Azimuth-ის მიერ მოსკოვი-ქუთაისი-მოსკოვის რეისების განხორციელების დაწყების შესახებ, დღეს კი - სანქცირებული რუსული კომპანიის შვილობილის - Red Wings-ის მიერ ბათუმისკენ სამი ახალი რეისის ამოქმედების თაობაზე.
სოჭი-ბათუმი-სოჭის რეისზე ბილეთების გაყიდვა იმოქმედებს 22 ივნისიდან 26 ოქტომბრამდე. ფრენები კვირაში ორჯერ - ოთხშაბათობით და შაბათობით შესრულდება.
ყაზანი-ბათუმი-ყაზანის რეისები 7 ივლისიდან 13 ოქტომბრის ჩათვლით, კვირაობით განხორციელდება.
Red Wings აპირებს, იფრინოს ბათუმში ბაშკირეთიდანაც: რეისები უფა-ბათუმი-უფა 4 ივლისიდან 29 აგვისტოს ჩათვლით, ხუთშაბათობით შესრულდება.
"ორ ქვეყანას შორის ავიამიმოსვლის აღდგენის შემდეგ ნათლად გამოიკვეთა, რომ რუს ტურისტებში ქართული კურორტები კვლავინდებურად პოპულარულია. ოპერატორი კომპანია TAV-Georgia-ს სტატისტიკის თანახმად, მიმდინარე წლის იანვარ-აპრილის პერიოდში ბათუმის აეროპორში მგზავრთნაკადი, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 34%-ით იყო გაზრდილი. დარწმუნებულები ვართ, რომ სამი რუსული ქალაქიდან ბათუმისკენ ჩვენი რეისები მაღალი მოთხოვნით ისარგებლებს" - აცხადებს Red Wings-ის დირექტორის მოადგილე კომერციულ დარგში ალექსანდრე კრუტოვი.
ამ სამი ახალი რეისის ჩათვლით Red Wings-ი ბათუმის მიმართულებით რუსეთის უკვე შვიდი ქალაქიდან იფრენს.
ცნობისთვის: მედია ცოტა ხნის წინ წერდა, რომ სულ მიმდინარე თვის განმავლობაში ორ ქვეყანას შორის 400-ზე მეტი რეისი იყო დაგეგმილი, რაც წარმოუდგენლად მაღალი მაჩვენებელია.
თავის მხრივ, საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროში განაცხადეს, რომ მთლიანობაში ზაფხულის სეზონზე 13600 ავიარეისის განხორციელება იგეგმება, რომელთაგან რუსეთზე 1761, ანუ საერთო რაოდენობის 13% მოდის.

Red Wings будет летать в Батуми еще из трех российских городов
Авиасообщение между Грузией и РФ вновь расширяется. Российская авиакомпания Azimuth ранее сообщила о начале полетов по маршруту Москва-Кутаиси-Москва. Сегодня стало известно, что Red Wings запускает три новых рейса в Батуми.
Продажи на рейс Сочи-Батуми-Сочи открыты с 22 июня по 26 октября 2024 года. Полеты будут выполняться дважды в неделю – по средам и субботам.
Полеты Казань-Батуми-Казань будут выполняться с 7 июля по 13 октября по воскресеньям. Кроме того, Red Wings открывает полеты в Батуми из столицы Башкортостана. Рейс Уфа-Батуми-Уфа будет осуществляться по четвергам – с 4 июля по 29 августа 2024 года.
«После возобновления авиасообщения между Россией и Грузией стало очевидно, что грузинские курорты по-прежнему популярны у российских туристов. По статистике компании-оператора TAV-Georgia, пассажиропоток в аэропорту Батуми в январе-апреле 2024 года вырос на 34% к показателям аналогичного периода прошлого года. Мы уверены, что наши новые рейсы в Батуми из трех российских городов будут пользоваться высоким сезонным спросом», – отметил заместитель генерального директора Red Wings по коммерции Александр Крутов.
C запуском новых маршрутов прямые перелеты Red Wings в Батуми доступны уже из семи городов России.
Ранее «Эхо Кавказа» сообщало, что в июне запланировано более 400 рейсов между Россией и Грузией.
В Министерстве экономики Грузии же заявили, что в активный летний сезон планируется выполнение 13 600 авиарейсов, из них 2480 – в направлении Европы (18% от общего количества рейсов), в Россию – 1761 рейс (13%).