სამბოს ფედერაცია:  BRICS-ის თამაშებზე საქართველოს დროშის გამოფენის საკითხს სახელმწიფო სწავლობს
BRICS-ის თამაშებზე საქართველოს დროშის გამოფენის საკითხს სახელმწიფო სწავლობს, - ამის შესახებ "რადიო თავისუფლებას" სამბოს ფედერაციაში განუცხადეს.
მისივე ცნობით, მსოფლიო ჩემპიონები, ნინო ოძელაშვილი და ელენე ქებაძე, - რომლებიც, BRICS-ის თამაშების საიტის თანახმად, ყაზანში ჩემპიონატში მონაწილეობენ, - რუსეთში არ წასულან.
BRICS-ის 2024 წლის თამაშების ოფიციალური ვებგვერდის თანახმად, საქართველოდან შეჯიბრებაში მონაწილეობას იღებენ ქართველი სამბოისტები, - ნინო ოძელაშვილი და ელენე ქებაძე. თუმცა ეს ინფორმაცია არ დასტურდება.
„ორივე სპორტსმენი საქართველოში და არსად წასულა. ასეთ რაღაცაზე არცერთი ნორმალური ქართველი არ წავა, მით უმეტეს ჩვენი სპორტსმენები“, - უთხრეს "რადიო თავისუფლებას" სამბოს ფედერაციაში.
"რადიო თავისუფლებას" ელენე ქებაძემაც უპასუხა, რომ ისინი არ მონაწილეობენ ჩემპიონატში: „რაღაც შეცდომაა“, - მოგვწერა მან.
12 ივნისს, ყაზანში „ბრიკსის თამაშები“ გაიხსნა.
თამაშებში მონაწილეობას იღებენ სპორტსმენები საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან.
ღონისძიების გახსნის ცერემონიაზე, სადაც მონაწილეებს ვიდეოჩართვით მიმართა პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა, მონაწილეთა შორის, აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკებთან ერთად, საქართველოც გამოაცხადეს.
მიიტანეს საქართველოს დროშაც.
დროშასთან დაკავშირებით დასმულ კითხვაზე სამბოს ფედერაციაში "რადიო თავისუფლებას" განუცხადე, რომ სახელმწიფო სწავლობს ამ საკითხს:
„ვარკვევთ ამ საკითხს, სამინისტროს, ყველა ჩართულია, ვინ ვის რა შეთავაზება მისცა, რა როგორ იყო. გავარკვევთ ყველაფერს დეტალურად. ასეთ რაღაცაზე, მით უმეტეს საქართველოდან იქ, სადაც წართმეული და ოკუპირებული ტერიტორიების დროშებია, საუბარიც ზედმეტია“, - ამბობენ ფედერაციაში.
რუსეთმა „ბრიკსის თამაშებში“ აფხაზი სპორტსმენები 2023 წლის ბოლოს მიიწვია.
„ბრიკსის თამაშები“ არის „ბრიკსის“ ალიანსის წევრი ქვეყნების მიერ ყოველწლიურად ორგანიზებული სპორტული ღონისძიება.

В Тбилиси опровергли участие грузинских спортсменок в Играх БРИКС
В Федерации самбо Грузии заявили, что чемпионы мира Нино Одзелашвили и Элене Кебадзе не поехали в Россию на Игры БРИКС.
Информация об участии спортсменок опубликована на официальном сайте турнира.
«Обе спортсменки находятся в Грузии и никуда не выезжали. Ни один нормальный грузин на такое не пойдет, тем более наши спортсмены», – заявили в Федерации самбо.
Информация на сайте турнираЭлене Кебадзе также подтвердила, что не участвует в турнире. «Это какая-то ошибка», – написала она журналисту грузинской службы Радио Свобода.
Таким образом, в Играх БРИКС, предположительно, не участвует ни один грузинский спортсмен. Несмотря на это, грузинский флаг появился на сцене во время церемонии открытия – вместе с абхазским и югоосетинским.
Команду самопровозглашенной республики Абхазия на играх представляют 49 участников, Южной Осетии – 22.
БРИКС – союз Бразилии, России, Индии, КНР, Южной Африки, к которому также присоединились ОАЭ, Иран, Египет и Эфиопия.
«Несмотря на название соревнований, в них могут принимать участие спортсмены из любой страны», – пишет российское государственное агентство ТАСС.
Президент РФ Владимир Путин церемонию открытия не посетил, но обратился к участникам. Он отметил, что БРИКС – пример выгодного партнерства динамично развивающихся стран, сохраняющих свои традиции.