არასამთავრობო ორგანიზაციები ღია მმართველობა საქართველოს (OGP) საბჭოს ტოვებენ
საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წევრი არასამათავრობო ორგანიზაციები ტოვებენ საბჭოს, ასევე მის მუდმივმოქმედ სამუშაო ჯგუფს "ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი".
მიზეზად ორგანიზაციები "აგენტების კანონის" მიღებას ასახელებენ, რომელიც მათი შეფასებით, არღვევს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ძირითად ღირებულებებსა და პრინციპებს, ასევე მმართველობის წესებს.
ამასთან, არასამთავრობო ორგანიზაციები მიმართავენ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას (ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნოს), მოამზადოს საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს დებულებაში შესატანი ცვლილებების პროექტი.
„საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობის წევრების მიერ ქართველი ხალხის ეროვნული ინტერესების, საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებების საწინააღმდეგოდ მიღებული „რუსული კანონი“ (უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ) ეწინააღმდეგება არა მხოლოდ საქართველოს კონსტიტუციას, არამედ ვენეციის კომისიის დასკვნით წინააღმდეგობაში მოდის ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის (ECHR) მუხლებთან, ხოლო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) შეფასებით კანონი დისკრიმინაციულია, ახდენს სტიგმატიზაციას და ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის და მოწყვლადი ჯგუფების გამოხატვისა და გაერთიანების თავისუფლებას.
„რუსული კანონი“ პირდაპირ არღვევს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ძირითადი ღირებულებებსა და პრინციპებს, ასევე მმართველობის წესებს, რის გამოც საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 13 თებერვლის №110 დადგენილებით შექმნილი საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წევრმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ერთხმად მივიღეთ გადაწყვეტილება დავტოვოთ როგორც საბჭო, ასევე მისი მუდმივმოქმედი სამუშაო ჯგუფი „ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი“.
მივმართავთ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას (ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნოს), უმოკლეს ვადაში მოამზადოს საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს დებულებაში შესატანი ცვლილებების პროექტი და დასამტკიცებლად წარუდგინოს საქართველოს მთავრობას”, - ვკითხულობთ განცხადებაში, რომელსაც ხელს აწერენ: ა(ა)იპ საერთაშორისო გამჭვირვალობა−საქართველო; ა(ა)იპ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია; ა(ა)იპ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი; ა(ა)იპ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი; ა(ა)იპ ეკონომიკური პოლიტიკისა და კვლევის ცენტრი; ა(ა)იპ ფონდი პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის.

НПО покинули совет Партнерства «Открытое правительство»-Грузия
НПО покинули совет Партнерства «Открытое правительство»-Грузия (OGP, Open Government Partnership). Это — международная организация, официально учрежденная 20 сентября 2011 года с целью утверждения идеалов открытого государства, а именно: развития административного профессионализма, открытого гражданскому контролю. Грузинские неправительственные организации распространяют совместное заявление по этому поводу.
Они отмечают, что аналог российского закона — «О прозрачности иностранного влияния», принятый парламентом Грузии и раскритикованный Венецианской комиссией, противоречит не только Конституции, но и статьям Европейской конвенции по правам человека.
«По мнению партнерства «Открытое правительство» (OGP), закон является дискриминационным, стигматизирует и ограничивает свободу выражения мнений и ассоциаций гражданского общества, средств массовой информации и уязвимых групп.
Российский закон напрямую нарушает основные ценности и принципы Партнерства «Открытого правительства» (OGP), а также правила государственного управления, в связи с чем НПО, входящие в Межведомственный координационный совет открытого правительства Грузии, постановлением от 13 февраля 2020 года №110 единогласно решили покинуть совет, а также постоянную рабочую группу форума «Открытое правительство Грузии», — говорится в заявлении.
НПО обращаются к Администрации правительства — секретариату OGP — с просьбой в кратчайшие сроки подготовить проект поправок к положению о Межведомственном координационном совете OGP Грузии и представить их правительству на утверждение.
Заявление подписали:
Transparency International-Грузия (TI Georgia);Ассоциация молодых юристов Грузии (АМЮГ);Институт гражданского общества;Институт развития свободы информации;Центр экономической политики и исследований;Фонд «Партнерство во имя безопасности дорожного движения».