ლატვიის პრეზიდენტი: საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი უნდა შეუჩერდეს
ლატვიის პრეზიდენტმა ედგარს რინკევიჩმა საქართველოს მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკა გააკრიტიკა და მოითხოვა "მკაფიო და გაბედული გზავნილები ქვეყანასა და რეგიონში სტაბილურობისა და დემოკრატიის ხელშესაწყობად".
ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციაზე "Riga StratCom Dialogue" სიტყვით გამოსვლისას რინკევიჩმა განაცხადა, რომ "ქართულ საზოგადოებაში გამართლებული უკმაყოფილება არსებობს ევროინტეგრაციის პროცესის სინელის გამო, რომელმაც დაპირებული შედეგები ვერ მოიტანა".
მან შეშფოთება გამოთქვა "საქართველოში რუსეთის მზარდი გავლენის გამო, რომელიც ხელშეწყობილია სტრატეგიულ-საკომუნიკაციო და შესაძლო ფინანსური ოპერაციებით" და განაცხადა, რომ "საქართველოში შექმნილი ვითარება ევროკავშირისგან სწრაფ და ხისტ მოქმედებას მოითხოვს".
რინკევიჩმა მოუწოდა "ქართული ოცნების" ხელისუფლებას, "ყურად იღოს ქართული საზოგადოების სურვილები, წინააღმდეგობა გაუწიოს გარე გავლენას, რომელმაც ქვეყნის დემოკრატიული განვითარება შეიძლება, შეაფერხოს" და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ "ლატვია საქართველოს მხარდაჭერას მხოლოდ იმ შემთხვევაში გააგრძელებს, თუ ქვეყანაში კანონის უზენაესობისა და დემოკრატიის პრინციპები იქნება დაცული".
"2008 წელს საქართველოს მიმართ რუსეთის აგრესიაზე საერთაშორისო პასუხი აშკარად არასაკმარისი იყო. თუ დღეს შეცდომებს გავიმეორებთ, თუ ძალზე მკაფიო, გაბედულ გზავნილებს არ გავაჟღერებთ და კვლავ შეშფოთების გამოთქმით შემოვიფარგლებით, ვითარება კიდევ უფრო გაუარესდება. ამდენად, ვფიქრობ, მოქმედების დროა, ქვეყნისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის შეჩერების საკითხის განხილვის ჩათვლით" - დასძინა მან.

Президент Латвии призвал ЕС приостановить статус кандидата Грузии
Президент Латвии Эдгарс Ринкевич говорит о необходимости четких и решительных посланий для содействия стабильности и демократии в Грузии и регионе.
Выступая на ежегодной международной конференции Riga StratCom Dialogue Ринкевичс заявил, что в грузинском обществе существует оправданное недовольство медленным процессом европейской интеграции, который не принес обещанных результатов.
Кроме того, президент Латвии подчеркнул, что ситуация в Грузии требует срочных и жестких действий со стороны ЕС. Он выразил обеспокоенность по поводу роста российского влияния в Грузии, подогреваемого стратегическими коммуникационными и возможными финансовыми операциями.
Он также заявил, что ЕС должен дать четкий сигнал, приостановив статус кандидата Грузии, чтобы ситуация не ухудшалась.
Ринкевич призвал правительство Грузии учитывать пожелания своего общества и не поддаваться внешнему влиянию, которое может помешать демократическому развитию страны. Он подчеркнул, что Латвия поддержит Грузию в ее усилиях, но только в том случае, если страна будет уважать принципы демократии и верховенства закона.