გაერთიანებულ სამეფოს საქართველოში ახალი ელჩი ეყოლება
გაერთიანებულ სამეფოს საქართველოში ახალი ელჩი ეყოლება, – ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოში დიდი ბრიტანეთის საელჩო ავრცელებს.
მისი ცნობით, მარკ კლეიტონს რამდენიმე თვეში გარეთ უორდი შეცვლის, კლეიტონი კი, საქმიანობას გაერთიანებული სამეფოს დიპლომატიურ სამსახურში სხვა პოზიციაზე განაგრძობს.
„ამ ზაფხულს, გაერთიანებულ სამეფოს საქართველოში ახალი ელჩი ეყოლება. მარკ კლეიტონს გარეთ უორდი რამდენიმე თვეში შეცვლის. საქართველოში ოთხწლიანი მისიის დასრულების შემდეგ, მარკ კლეიტონი საქმიანობას გაერთიანებული სამეფოს დიპლომატიურ სამსახურში სხვა პოზიციაზე განაგრძობს. საქართველოში დიდი ბრიტანეთის ელჩის პოზიციაზე საქმიანობას, გარეთ უორდი 2024 წლის აგვისტოდან შეუდგება.
გარეთ ედუარდ უორდი გაერთიანებული სამეფოს დიპლომატიურ სამსახურში 1998 წლიდან მუშაობს.
2022 – 2024 – გაერთიანებული სამეფოს საგარეო, თანამეგობრობისა და განვითარების სამინისტრო (FCDO) აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის დეპარტამენტი; 2018 -2022 – დიდი ბრიტანეთის ელჩი, ვიეტნამი; 2017 – უმაღლესი სამეთაურო-საშტაბო კურსი, გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის აკადემია; 2014-2017 – გაერთიანებული სამეფოს საგარეო და თანამეგობრობის სამინისტრო (FCO), დირექტორის მოადგილე და ჩინეთის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, აზიისა და წყნარი ოკეანის დირექტორატი; 2010 -2013 – დიდი ბრიტანეთის გენერალური კონსული, სანკტ-პეტერბურგი;2007-2010 – საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის განყოფილების პირველი მდივანი, დიდი ბრიტანეთის საელჩოში პეკინი; 2002-2006 – ევროპის დირექტორატის იუსტიციისა და შინაგან საქმეთა განყოფილების უფროსი, საგარეო და თანამეგობრობის სამინისტრო (FCO); 1998 – 2002 – მეორე პოლიტიკური მდივანი, ბრიტანეთის საელჩო, მოსკოვი“, – აღნიშნულია საქართველოში დიდი ბრიტანეთის საელჩოს ინფორმაციაში.

С августа в должность посла Великобритании в Грузии вступит Гаррет Уорд
С августа в должность посла Великобритании в Грузии вступит Гаррет Уорд. Он сменит на посту нынешнего дипломата — Марка Клейтона, который продолжит свою работу на другой должности в дипломатической службе Соединенного Королевства. Об этом сообщает дипмиссия.
Клейтон завершает свою четырехлетнюю миссию в Грузии, отмечается в заявлении посольства.
«Гаррет Уорд приступит к работе послом Великобритании в Грузии с августа 2024 года. Гаррет Уорд работает на дипломатической службе Соединенного Королевства с 1998 года».
О новом после известно, что он работал:
в 2022 — 2024 годы — МИД Великобритании по делам Содружества и развития Соединенного Королевства (FCDO), департамент Восточной Европы и Центральной Азии;2018 — 2022 годы — посол Великобритании во Вьетнаме;2017 год — Военная академия Великобритании, Высший командный и штабной курс;2014 — 2017 год — МИД Великобритании, заместитель директора и глава департамента по вопросам Китая, дирекция Азиатско-Тихоокеанского региона;2010 — 2013 годы — генконсул Великобритании в Санкт-Петербурге;2007 — 2010 годы — первый секретарь отдела внешней политики и политики безопасности посольства Великобритании в Пекине;2002 — 2006 годы — МИД Великобритании, глава департамента юстиции и внутренних дел Европейского директората МИД;1998 — 2002 год — второй политсекретарь посольства Великобритании в Москве.