ისრაელის არმიამ ფილადელფიის დერეფანზე კონტროლი აიღო
ისრაელის თავდაცვის ძალებმა კონტროლი აიღეს ფილადელფიის დერეფანზე – ეს არის 14 კილომეტრიანი ბუფერული ზონა ღაზას სექტორსა და ეგვიპტეს შორის. ამის შესახებ ისრაელის მედია იტყობინება 29 მაისის საღამოს სამხედრო განცხადებაზე დაყრდნობით.
მათივე თქმით, სამხედრო მოსამსახურეები მთელ დერეფანში არიან განლაგებული, გარდა მცირე მონაკვეთისა სანაპირო ზონაში.
ბუფერულ ზონაში ისრაელის ჯარისკაცებმა იპოვეს 20 გვირაბი ღაზასა და ეგვიპტეს შორის და 80-ზე მეტი გვირაბის შახტი, რომელსაც იყენებდნენ "ჰამასის" მებრძოლები. სამხედროები ამტკიცებენ, რომ ეგვიპტიდან ღაზასკენ მიმავალი გვირაბები ჯიჰადისტებს იარაღით ამარაგებდა.
ისრაელი აკონტროლებდა ფილადელფიის დერეფანს ოსლოს შეთანხმების შემდეგ – 1995 წლიდან ღაზას სექტორიდან 2005 წელს ისრაელის ჯარების სრულ გაყვანამდე. შემდეგ ისრაელის არმიამ საზღვრის კონტროლი ეგვიპტეს გადასცა, ხოლო პალესტინის მხრიდან პალესტინის ხელისუფლებას.
პალესტინის ხელისუფლება აკონტროლებდა საზღვარს 2007 წელს "ჰამასის" ხელისუფლებაში მოსვლამდე.
იმის შესახებ, რომ ისრაელი ღაზაში სამხედრო ოპერაციის ფარგლებში ფილადელფიის დერეფანზე კონტროლის აღებას აპირებს, წლის დასაწყისში გახდა ცნობილი. ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ მაშინ განაცხადა, რომ ისრაელი ვერ შეძლებს "ჰამასთან" ომის დასრულებას, თუ ის არ გააკონტროლებს ღაზას სექტორის საზღვარს ეგვიპტესთან. Wall Street Journal-ი წერდა, რომ გადაწყვეტილება დიდწილად დამოკიდებულია ისრაელის მხარესა და კაიროს შორის მოლაპარაკებებზე.
ფილადელფიის დერეფანი გადის ქალაქ რაფაში, სამხრეთ ღაზაში. ცნობები, რომ ისრაელის თავდაცვის ძალების ჯარისკაცები ქალაქის ცენტრში შევიდნენ, სამშაბათს, 28 მაისს გავრცელდა. რაფაჰის მაცხოვრებლებმა განაცხადეს, რომ ღამით სამხედროებმა "აწარმოეს საჰაერო თავდასხმები და დაბომბეს ქალაქი".
ღაზას სექტორის ჯანდაცვის სამინისტროს თანახმად, რომელსაც "ჰამასი" აკონტროლებს, როდესაც ისრაელის არმიამ დაარტყა რაფაჰს 27 მაისის ღამეს, სულ მცირე 45 ადამიანი დაიღუპა და ასობით ადამიანი დაშავდა.
ისრაელი ახორციელებს სამხედრო ოპერაციას ღაზას სექტორში 2023 წლის 7 ოქტომბერს ქვეყნის სამხრეთზე "ჰამასის" თავდასხმის საპასუხოდ. მაშინ 1200-ზე მეტი მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა, 250-ზე მეტი ადამიანი მძევლად აიყვანეს და ღაზაში გადაიყვანეს.
ისრაელი რაფაჰს "ჰამასის" ბოლო დასაყრდენს უწოდებს. Politico-ს თანახმად, აშშ-ის დაზვერვის შეფასებით, "ჰამასმა" პერსონალის 30-35% დაკარგა.
ღაზას ჯანდაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ ისრაელის ოპერაციის დროს 36 ათასზე მეტი მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა და 80 ათასზე მეტი დაშავდა. ამ მონაცემების დამოუკიდებელი დადასტურება არ არსებობს. ისრაელის სამხედროები "ჰამასს" ადანაშაულებენ მჭიდროდ დასახლებულ ქალაქებში იარაღის განთავსებაში და მოსახლეობას ცოცხალ ფარად გამოყენებაში.

Армия Израиля взяла под контроль Филадельфийский коридор
Армия обороны Израиля взяла под контроль Филадельфийский коридор – 14-километровую буферную зону на границе между сектором Газа и Египтом. Об этом вечером в среду, 29 мая, сообщают израильские СМИ со ссылкой на сообщение военных. По их данным, военнослужащие находятся на протяжении всего коридора за исключением небольшого участка в прибрежной зоне.
В районе буферной зоны израильские солдаты нашли 20 туннелей между Газой и Египтом и более 80 туннельных шахт, которые использовали бойцы группировки ХАМАС, признанной террористической в США и Евросоюзе. Военные утверждают, что по туннелям из Египта в Газу поставлялось оружие для джихадистов.
Израиль контролировал Филадельфийский коридор после соглашений в Осло с 1995 до полного ухода израильских военнослужащих из сектора Газа в 2005 году. Тогда израильская армия передала контроль над границей Египту на египетской стороне и Палестинской автономии – на палестинской.
Палестинская автономия контролировала границу до прихода к власти ХАМАС в 2007 году.
О том, что Израиль намеревается взять под контроль Филадельфийский коридор в рамках военной операции в Газе, стало известно в начале года. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху тогда заявил, что Израиль не сможет завершить войну с ХАМАС, если не будет контролировать границу сектора Газа с Египтом. Издание The Wall Street Journal писало, что решение во многом зависит от переговоров израильской стороны с Каиром.
Филадельфийский коридор проходит через город Рафах, на юге Газы. Сообщения о том, что солдаты Армии обороны Израиля вошли в центр города, поступили во вторник, 28 мая. Жители Рафаха рассказали, что ночью военные «наносили авиаудары и обстреливали город из танков».
При ударе израильской армии по Рафаху в ночь на 27 мая, по данным Минздрава сектора Газа, подконтрольного ХАМАС, погибли по меньшей мере 45 человек, сотни людей пострадали.
Израиль проводит в секторе Газа военную операцию в ответ на нападение ХАМАС на юг страны 7 октября 2023 года. Тогда были убиты более 1200 мирных жителей, более 250 человек были взяты в заложники и вывезены в Газу.
Рафах Израиль называет последним оплотом палестинской группировки. По данным Politico, американская разведка оценивает потери ХАМАС в 30-35% личного состава.
Минздрав Газы заявляет, что во время израильской операции погибли больше 36 тысяч мирных жителей, больше 80 тысяч получили ранения. Независимого подтверждения этим данным нет. Израильские военные обвиняют ХАМАС в размещении вооружений в густонаселенных городских застройках и использовании жителей в качестве живого щита.