პრეზიდენტი ევროინტეგრაციის მომხრეებს რეფერენდუმისთვის ხელმოწერების შეგროვების, ხოლო შემდეგ არჩევნების დაცვისკენ მოუწოდებს
28/05/2024 17:24:02 პოლიტიკა
"მე ამ საღამოს თქვენთანა ვარ. 84 შულავერელი თუ ორჯონიკიძე ვერაფერს შეუცვლის ამ ქვეყნის მომავალს. ეს მომავალი ჩვენია" - ასე დაიწყო პარლამენტის მიერ "უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ" რუსულ კანონზე მისი ვეტოს დაძლევასთან დაკავშირებით დღეს საღამოს ორბელიანების სასახლიდან ქართული საზოგადოებისადმი მიმართვა საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა.
მან საქართველოს ევროპული მომავლის მომხრე საზოგადოებას სამოქმედო გეგმაც გააცნო.
"ეხლა გეტყვით, რა გვაქვს გასაკეთებელი. მათ ხომ დააჭირეს ღილაკს თითი და საკუთარი სახელები ისტორიის ერთ გვერდზე ჩაწერეს. ჩვენ კი ეხლა ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ მოვემზადოთ 26 ოქტომბრისთვის [საპარლამენტო არჩევნების დღე - რედ.], რომელიც იქნება ჩვენი პასუხი დღევანდელ დღეზე. გაბრაზებულები ხართ დღეს, ხომ? და გაბრაზდით! მაგრამ დავიწყოთ საქმე! საქმე კი ისაა, რომ პირველ რიგში, მოვამზადოთ ნამდვილი რეფერენდუმი. ანუ, ის ენერგია, რომელიც დღეს თქვენშია, უნდა მოხმარდეს იმას, რომ მოაგროვოთ ხელმოწერები და მოიტანოთ ჩემთან, მე კი მოვაწერ ხელს რეფერენდუმს თემაზე, "გვინდა ევროპული მომავალი, თუ გვინდა რუსული მონობა?". 84 კაცი ამას ვერ გადაწყვეტს! ამას ჩვენ გადავწყვეტთ ყველანი ერთად! 84 კაცი არავინაა იმასთან შედარებით, ვინც დღეს ხართ აქ - ახალი საქართველო, მომავლის საქართველო!" - მიმართა პარლამენტთან შეკრებილ მომიტინგეებს პრეზიდენტმა.
მეორე მთავარ საქმედ კი ზურაბიშვილმა დაასახელა შემდეგი:
"თქვენ, ახალგაზრდები, როცა უკვე მოაგვარებთ ამ ხელმოწერების შეგროვების საქმეს და მოიტანთ ჩემთან, თქვენი მთავარი მოვალეობა იქნება, რომ დაიცვათ არჩევნები, დაიცვათ ყველგან, სადაც საჭირო იქნება, რადგან თქვენი მობილიზაცია, თქვენი ნახევარი მილიონი ხმა და ჩვენი დიასპორის ნახევარი მილიონი ხმა (როგორც მინიმუმ) არის ის, რაც 26 ოქტომბერს არჩევნებს გადაწყვეტს. მე კი ამ დროს მივხედავ იმას, რო ჩვენი პარტნიორები, ჩვენი მეგობრები (ზოგმა რომ ვერ გაიგო, ვინაა ჩვენი მეგობარი, ვინ - საუკუნოვანი მტერი) ჩვენს გვერდში იყვნენ. შეიძლება, ის ორჯონიკიძეები დაასანქცირონ, მაგრამ არ ასანქცირებენ ქვეყანას, რადგან ქვეყანამ დღეს გამოჩინა, ვინ არის, რა არის, სად არის და ეს არის ჩვენი მომავალი! 26 ოქტომბერი ყველამ ერთად უნდა მოვამზადოთ".

Президент Грузии предложила гражданам страны провести референдум
В своем обращении к противникам закона «О прозрачности иностранного влияния» она заявила, что референдум будет посвящен тому, чего хочет население Грузии — европейского будущего или российского рабства.
«Вы сегодня сердиты? — Сердитесь, но давайте начнем. Суть в том, что нам нужно подготовить настоящий референдум. Энергия, которая есть в вас сегодня, должна быть потрачена на сбор подписей. Вы принесете их мне. Я подпишу решение о проведении референдума — мы хотим европейского будущего или российского рабства. 84 человека не могут решать это. Мы решаем все вместе. 84 человека — ничто по сравнению с тем, кто вы есть здесь сегодня — новая Грузия, Грузия будущего.
Второй главной задачей — главной обязанностью вашей молодежи, после того как вы соберете подписи и принесете их мне, будет защита выборов везде, где это необходимо, потому что ваша мобилизация, ваши полмиллиона голосов, а также, по крайней мере, полмиллиона голосов нашей диаспоры — это то, что решит исход выборов 26 октября», — подчеркнула глава государства.
Напомним, Администрация главы государства 26 мая, в День независимости страны, опубликовала «Грузинскую хартию», подписать которую глава государства предложила политическим силам в стране. Саломе Зурабишвили подчеркнула, что этот план действий носит мирный характер, отметив, что лично берет ответственность за защиту пути выживания и Европы. По ее словам, этот план приведет страну к преимуществам, которые США предлагают народу Грузии сегодня.
Среди пунктов — отмена всех законов, наносящих ущерб европейскому курсу Грузии, амнистия для задержанных на акциях протеста в 2024 году, роспуск суда на основании веттинга, укрепление мандата присяжных, реформа Высшего совета юстиции, фундаментальная реформа СГБ и МВД Грузии, независимость Агентству по борьбе с коррупцией и другое.Подписать «Грузинскую хартию» готовы оппозиционные партии: «Стратегия Агмашенебели», «Ахали», «Лело», «Европейская Грузия», «Дроа», «Гирчи — больше свободы», «Еврооптимисты», «Национальное движение» (партия Михаила Саакашвили).
Партия «Гахария за Грузию» для начала намерена прояснить ряд вопросов на встрече с президентом, а в партии «Гирчи» заявили, что не присоединятся к хартии президента Грузии.Отметим, парламент Грузии преодолел вето президента Грузии на законопроект «О прозрачности иностранного влияния» — аналог российского закона об иноагентах. Проект, представленный фракцией «Грузинская мечта» и отклоненный Саломе Зурабишвили, был поддержан 84 голосами.