აშშ რუსულ კანონზე პასუხისმგებელ პირებსა და მათ ოჯახის წევრებს სავიზო შეზღუდვებს უწესებს
ამერიკის შეერთებული შტატები რუსულ კანონზე პასუხისმგებელ პირებსა და მათ ოჯახის წევრებს სავიზო შეზღუდვებს უწესებს. ამის შესახებ სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის განცხადებაშია ნათქვამი. კონკრეტულად ვის შეეხება აღნიშნული სანქციები, ამას ბლინკენი არ აკონკრეტებს.
"ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში მმართველმა პარტია „ქართულმა ოცნებამ" შეიმუშავა და მიიღო „უცხოური გავლენის" კანონი, რომელიც ჩაახშობს შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას, დაღს დაასვამს ორგანიზაციებს, რომლებიც ემსახურებიან საქართველოს მოქალაქეებს და ხელს შეუშლის დამოუკიდებელ მედია ორგანიზაციებს, რომლებიც მუშაობენ იმისთვის, რომ ქართველებს მაღალი ხარისხის ინფორმაციაზე ჰქონდეთ წვდომა. მას შემდეგ, რაც საქართველოს მოქალაქეებმა კანონის წინააღმდეგ ხმა აიმაღლეს, ვნახეთ დაშინებისა და ძალადობის კამპანიის აშკარა ნიშნები განსხვავებული მშვიდობიანი აზრის ჩასახშობად. „ეროვნული უსაფრთხოების კანონი" და რეპრესიული ტაქტიკა, რომელიც გამოიყენება ლეგიტიმური აზრთა სხვაობის ჩასახშობად, ძირს უთხრის საქართველოს დემოკრატიას და ფუნდამენტურ თავისუფლებებს, რომლითაც უფლებამოსილია ქართველი ხალხი და ეწინააღმდეგება საქართველოს დიდი ხნის განმავლობაში გაცხადებულ, კონსტიტუციაში ასახულ მიზანს ევროატლანტიკური ინტეგრაციისა და შეერთებულ შტატებთან სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ.
ამ ქმედებების საპასუხოდ, სახელმწიფო დეპარტამენტი იღებს საქართველოსთვის სავიზო შეზღუდვის ახალ პოლიტიკას, რომელიც გავრცელდება საქართველოს დემოკრატიისთვის ძირის გამოთხრაზე პასუხისმგებელ და თანამონაწილე პირებზე, ასევე, მათი ოჯახის წევრებზე. ეს მოიცავს ინდივიდებს, რომლებიც ძალადობისა და დაშინების კამპანიის გზით პასუხისმგებელნი არიან საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოებისა და მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების შეზღუდვაზე.
საქართველოს დემოკრატიისადმი აშშ-ის მხარდაჭერა ხანგრძლივია და ჩვენი ორმხრივი ურთიერთობების საფუძველს წარმოადგენს. ნებისმიერს, ვინც ძირს უთხრის დემოკრატიულ პროცესებს ან ინსტიტუტებს საქართველოში, მათ შორის, საქართველოს 2024 წლის ოქტომბრის არჩევნების წინ, მისი მიმდინარეობისას და მას შემდეგ, ამ პოლიტიკის მიხედვით, შესაძლოა, არ მიეცეს აშშ-ის ვიზების მიღებისა და შეერთებულ შტატებში გამგზავრების საშუალება. აღნიშნული შეზღუდვები, შესაძლოა, ასევე გავრცელდეს ამ პირების უშუალო ოჯახის წევრებზეც.
ასევე, დღესვე ვიწყებ შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის ყოვლისმომცველ გადახედვას. იმედს ვიტოვებთ, რომ საქართველოს ლიდერები გადახედავენ კანონპროექტს და მათი ერის დემოკრატიული და ევროატლანტიკური მისწრაფებების წინსვლისთვის ნაბიჯებს გადადგამენ. გადავხედავთ რა ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობებს, გადაწყვეტილების მიღებისას მხედველობაში ვიქონიებთ საქართველოს ქმედებებს", – ნათქვამია განცხადებაში.
ამასთან, განცხადებაში მითითებულია ამერიკის კანონმდებლობის კონკრეტული მუხლი, რომლის საფუძველზეც სავიზო სანქციები დაწესდება:
"სავიზო შეზღუდვის ეს პოლიტიკა ექვემდებარება იმიგრაციისა და ეროვნების აქტის 212 (a)(3)(C) მუხლს და საშუალებას აძლევს სახელმწიფო დეპარტამენტს, დაუწესოს სავიზო შეზღუდვები ფიზიკურ პირებს, ასევე, მათი ოჯახის უშუალო წევრებს, იქნებიან ისინი ამჟამინდელი თუ ყოფილი სახელმწიფო თუ არასახელმწიფო აქტორები, რომლებიც სამოქალაქო ან პოლიტიკური უფლებების განხორციელების დასაბრკოლებლად პასუხისმგებელნი არიან ან თანამონაწილეობენ საქართველოში დემოკრატიისთვის ძირის გამოთხრაში, მათ შორის, ძალადობის, ძალის ან იძულების გამოყენებით".

US Announces Visa Restrictions and Review of All US-Georgia Cooperation
U.S. Secretary of State Antony Blinken has announced a new visa restriction policy for Georgia that will apply to individuals who are responsible for or complicit in “undermining democracy” in Georgia, as well as their family members.
U.S. Secretary said he had also launched a “comprehensive review” of bilateral cooperation between the United States and Georgia.
Below is Blinken’s full statement:
“Over the past few months the ruling Georgian Dream party has developed and passed a “foreign influence” law that would stifle the exercise of freedoms of association and expression, stigmatize organizations that serve the citizens of Georgia, and impede independent media organizations working to provide Georgians with access to high quality information.
As Georgian citizens have voiced opposition to the law, we have seen clear indications of a campaign of intimidation and the use of violence to suppress peaceful dissent. Both the “national security law” and the repressive tactics used to quell legitimate dissent undermine Georgia’s democracy and the fundamental freedoms to which the Georgian people are entitled and run contrary to Georgia’s long-stated goal – reflected in its constitution — of Euro-Atlantic integration and strategic partnership with the United States.
In response to these actions, the Department of State is implementing a new visa restriction policy for Georgia that will apply to individuals who are responsible for or complicit in undermining democracy in Georgia, as well as their family members. This includes individuals responsible for suppressing civil society and freedom of peaceful assembly in Georgia through a campaign of violence or intimidation.
U.S. support for Georgia’s democracy is longstanding and foundational to our bilateral relationship. Anyone who undermines democratic processes or institutions in Georgia —including in the lead-up to, during, and following Georgia’s October 2024 elections — may be found ineligible for U.S. visas under this policy and precluded from travel to the United States. Immediate family members of such persons may also be subject to these restrictions.
I am also launching today a comprehensive review of bilateral cooperation between the United States and Georgia. It remains our hope that Georgia’s leaders will reconsider the draft law and take steps to move forward with their nation’s democratic and Euro-Atlantic aspirations. As we review the relationship between our two countries, we will take into account Georgia’s actions in deciding our own,” Blinken stated.
This visa restriction policy is pursuant to Section 212 (a)(3)(C) of the Immigration and National Act, and allows the Department of State to implement visa restrictions for individuals, whether current or former state or non-state actors who are responsible for, or complicit in, undermining democracy in Georgia, including through the use of violence, force, or coercion to impede the exercise of civil or political rights, as well as the immediate family members of such individuals.