მაკკეინისა და ჯორჯ ბუშის ინსტიტუტები და „ფრიდომ ჰაუსი“ „ოცნების“ საქმიანობას ავტოკრატიულს უწოდებენ და დასავლეთს  ხელისუფლების წინააღმდეგ სანქციების დაწესებისკენ მოუწოდებენ
23/05/2024 07:02:16 პოლიტიკა
მაკკეინის ინსტიტუტი, ჯორჯ ბუშის ინსტიტუტი და ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსი“ „ქართული ოცნების“ მთავრობის საქმიანობას ავტოკრატიულს უწოდებენ. ამის შესახებ ამ ორგანიზაციების მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
22 მაისს გამოქვეყნებულ ერთობლივ განცხადებაში აღნიშნული ორგანიზაციები შეერთებულ შტატებსა და ევროკავშირის მოკავშირეებს მოუწოდებენ, დაუყოვნებლივ მიიღონ შემზღუდავი ზომები და სანქციები დაუწესონ საქართველოს ხელისუფლების სათავეში მყოფი, "ქართული ოცნების" ოფიციალურ პირებსა და მათი ოჯახის წევრებს.
“მოვუწოდებთ შეერთებულ შტატებსა და მის ევროპელ მოკავშირეებს, დაუყოვნებლივ დაუწესოს სამოგზაურო შეზღუდვები და ფინანსური სანქციები იმ ინდივიდებს, ვინც პასუხისმგებელია საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისა და ევროატლანტიკური მიზანსწრაფვისთვის ძირგამომთხრელ საქმიანობაზე. მათ შორის, "ქართული ოცნების" მაღალი დონის ოფიციალურ პირებსა და მათი ოჯახის წევრებს. შეერთებული შტატები უნდა დადგეს ქართველი ხალხის გვერდით და "ქართული ოცნების" მთავრობის ავტოკრატიული ქმედებების წინააღმდეგ.
დემოკრატიაზე მიტანილი ბოლო შეტევის მაგალითი 14 მაისია, როდესაც საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა დრაკონული "უცხოეთის აგენტების" კანონი, რომელიც იძულებულს გახდის ქართულ ორგანიზაციებს, რომლებიც დაფინანსების 20%-ზე მეტს უცხოეთიდან იღებს, თავი გამოაცხადონ "ორგანიზაციებად, რომლებიც უცხოეთის ძალების ინტერესებს ემსახურება".
კანონი ახშობს სამოქალაქო საზოგადოებასა და მედიას იმით, რომ ხელისუფლების პოტენციური კრიტიკოსები დაუცველი აღმოჩნდებიან გადაჭარბებული რეგულაციების პირისპირ, რაც დამღუპველ ჯარიმებს მოასწავებს იმ ორგანიზაციებისა თუ კერძო პირებისთვის, ვინც მათ არ დაიცავს. ეს კანონმდებლობა, რომელიც კრემლის კანონის სარკისებური ანარეკლია და რუსეთში განსხვავებული აზრისა და ოპოზიციის ჩასახშობად შეიქმნა, გამანადგურებელ გავლენას იქონიებს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებასა და მის დემოკრატიაზე.
კვირებია, ასობით ათასი ქართველი გამოდის ქუჩებში, რათა მშვიდობიანად გააპროტესტოს ძალაუფლების ეს ავტორიტარული მიტაცება. ქართველი ხალხი აცნობიერებს, რომ ეს კანონი მათი უფლებებისა და თავისუფლებებისთვის შექმნილ, ერთ-ერთ ბოლო საფრთხეს წარმოადგენს და ისინი გარკვევით ამბობენ, რომ საქართველოს მომავალი ევროპასთან ერთად, დემოკრატიაშია, და არა რუსეთთან ერთად, რეპრესიებში. ამასობაში, საქართველოს მთავრობამ მათ ძალადობრივი მეთოდების გამოყენებით, [აქციების] დარბევით უპასუხა, პოლიციისა და უსაფრთხოების სხვა სამსახურების სასტიკი იერიშებითა და უამრავი მშვიდობიანი მომიტინგის დაშავებით.
ამ კანონის დამტკიცება "ქართული ოცნების" მხრიდან გადადგმული კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია, რომელიც საქართველოს დემოკრატიისთვის ძირის გამოთხრას ცდილობს.
2008 წელს, საქართველოში რუსეთის შეჭრისთანავე, სენატორმა ჯონ მაკკეინმა ცნობილი ფრაზა წარმოთქვა: "ჩვენ ყველანი ქართველები ვართ". დღეს, ჩვენი ორგანიზაციებიც აგრძელებენ ქართველი ხალხის გვერდით დგომას, რომლებიც თავისუფალ და დემოკრატიულ მომავალს ითხოვენ", - ნათქვამია განცხადებაში, რომლის თარგმანსაც "ამერიკის ხმა" ავრცელებს.

23/05/2024 07:02:16 Politic
The McCain Institute, George W. Bush Institute, and Freedom House "called on the United States and European allies to impose restrictions and sanctions on Georgian Dream officials and their families who threaten democratic development in the Republic of Georgia".
The three organizations issued the following joint statement:
“We call on the United States and its European allies to immediately impose travel restrictions and financial sanctions against individuals responsible for undermining Georgia’s democratic development and Euro-Atlantic aspirations, including high-ranking Georgian Dream officials and their families. The United States must stand with the Georgian people against the autocratic actions of the Georgian Dream government.
“The latest example of the government’s attack on democracy came on May 14, when Georgia’s Parliament passed a draconian ‘foreign agents’ law, which will force Georgian organizations receiving more than 20% of their funding from abroad to label themselves as ‘organizations serving the interest of a foreign power.’ The law suffocates civil society and media by exposing potential government critics to overly burdensome regulationsand imposing crippling fines on organizations and private individuals who fail to comply. This legislation, which mirrors a Kremlin law designed to suppress dissent and opposition in Russia, will have a devastating impact on civil society and democracywithin the Republic of Georgia.
“Hundreds of thousands of Georgians have taken to the streets for weeks to peacefully protest this authoritarian power grab. The people of Georgia recognize this bill is the latest threat to their rights and freedom, and they are making clear that the future of Georgia lies with Europe and democracy, not Russia and repression. Meanwhile, the Georgian government has responded with a violent crackdown, as police and other security personnel have brutally attacked and injured numerous peaceful protestors.
“This law’s passage represents another significant step in the Georgian Dream attempts to undermine democracy and freedom in the Republic of Georgia.
“Following Russia’s 2008 invasion of Georgia, Senator John McCain famously stated that ‘we are all Georgians.’ Today, our organizations continue to stand with the people of Georgia and their demands for a free, democratic future.”