მსოფლიო ბანკმა შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის მხარდასაჭერად საქართველოსთვის 35 მლნ. დოლარის ოდენობის დაფინანსება დაამტკიცა
22/05/2024 06:29:01 ეკონომიკა
მსოფლიო ბანკის აღმასრულებელ დირექტორთა საბჭომ დღეს საქართველოსთვის ენერგეტიკული უსაფრთხოების გაძლიერებისთვის ელექტროკავშირისა და განახლებადი ენერგიის პროგრამის (ESPIRE Program) პირველი ფაზის დასაფინანსებლად 35 მლნ. აშშ დოლარის მოცულობის დაფინანსება დაამტკიცა. ამის შესახებ ინფორმაციას მსოფლიო ბანკი ავრცელებს.
მისი ცნობით, ESPIRE პროგრამა ჯამში, სამი ფაზისგან შედგება 500 მლნ. აშშ დოლარის პოტენციური დაფინანსების პაკეტით, რომლის დანიშნულებაა შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის განვითარებისთვის საქართველოს ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაუმჯობესება, ადგილობრივი ელექტროგადამცემი სისტემის გაძლიერება და პირდაპირი ელექტროკავშირის დამყარება სამხრეთ კავკასიასა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპას შორის. ამასთან ერთად, პროექტით გათვალისწინებული პარალელური ციფრული კავშირი შეამცირებს ინტერნეტის ხარჯებს, გააუმჯობესებს გამტარუნარიანობას და ზოგადად გააძლიერებს საერთაშორისო ციფრული კავშირების დამყარების შესაძლებლობას შავი ზღვის გასწვრივ. ESPIRE პროგრამა შექმნილია შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის (BSSC) პროექტის მომზადების მომდევნო ეტაპების მხარდასაჭერად, რომელიც მიზნად ისახავს შავი ზღვის გასწვრივ ელექტროენერგიისა და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი პარალელური წყალქვეშა კაბელის კავშირების განვითარებას, დანიშნულების პუნქტებით საქართველოსა და რუმინეთში.
“ESPIRE პროგრამას წამყვანი როლის შესრულება შეუძლია რეგიონში ერთ-ერთი ყველაზე სტრატეგიული და ამბიციური ენერგეტიკული და ციფრული კავშირის ინიციატივის განხორციელებაში. შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტს აქვს პოტენციალი, გახდეს სამხრეთ კავკასიისა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის ტრანსფორმაციული დამაკავშირებელი, რომელიც შავი ზღვის გარშემო მდებარე ქვეყნებს დაეხმარება ენერგოუსაფრთხოების გაუმჯობესებაში, ენერგომომარაგების დეკარბონიზაციასა და განახლებადი ენერგიის განვითარებაში, ისევე როგორც პირდაპირი ციფრული კავშირების ზრდაში”, – აღნიშნა მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში როლანდ პრაისმა.
როგორც მსოფლიო ბანკი აცხადებს, ESPIRE პროგრამის პირველი ფაზა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან მიზნად ისახავს შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის (BSSC) პროექტისთვის შესაფერისი დერეფნის იდენტიფიცირებასა და შემდგომი მოსამზადებელი სამუშაოების მხარდაჭერას, როგორიცაა შავი ზღვის ფსკერის კვლევა, გეოფიზიკური და გეოტექნიკური გამოკვლევების ჩათვლით.
"BSSC პროექტის განხორციელების მზაობის ასამაღლებლად, პირველი ფაზა ასევე მოიცავს შესაძლებლობების განვითარებასა და ტექნიკურ დახმარებას მთავრობათაშორისი კოორდინაციისთვის ადეკვატური ინსტიტუციური მექანიზმების შესაქმნელად, შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის მონაწილე სხვა ქვეყნებთან ერთად შეთანხმებული გადაწყვეტილებების მისაღებად. თუკი საქართველო და სხვა მონაწილე ქვეყნები საბოლოოდ შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტის განხორციელების გადაწყვეტილებას მიიღებენ, ESPIRE პროგრამის პირველი ფაზის პარალელურად დაიწყება პროგრამის მე-2 ფაზის დაფინანსება, რომელიც ეხება მიწისზედა გადამცემი ქსელის გაძლიერებას საქართველოში და პოტენციურად სხვა ქვეყნებში, რაც გადამწყვეტი იქნება ელექტროენერგიის გაცვლისთვის წყალქვეშა კაბელის სისტემის მეშვეობით. პროგრამის მე-3 ფაზა კი თავად წყალქვეშა კაბელის მშენებლობას დააფინანსებს, სხვა დამფინანსებლებთან ერთად. ხოლო შავი ზღვის ფსკერის იმავე დერეფანში გათვალისწინებული პარალელური ოპტიკურ-ბოჭკოვანი კაბელის კომპონენტი, სავარაუდოდ, მნიშვნელოვან კერძო ინვესტიციებსაც მოიზიდავს" - აცხადებენ "მსოფლიო ბანკში".
“შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტი არის საქართველოს მიერ ინიცირებული ფლაგმანი პროექტი, რომელიც სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების ევროპის ენერგეტიკულ სისტემასთან პირდაპირ კავშირს უზრუნველყოფს. პროექტის შემდგომი განვითარების კუთხით ფუნდამენტურია დაფინანსების პირველი ფაზა, რომელიც დღეს მსოფლიო ბანკმა დამტკიცდა. პროექტის განხორციელება ქვეყანაში მასშტაბური ინფრასტრუქტურის განვითარებას, სამუშაო ადგილების შექმნას და საქართველოს ეკონომიკაში ინვესტიციების ზრდას გულისხმობს. შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტით საქართველო ევროკავშირის უმნიშვნელოვანესი პარტნიორი ქვეყანა გახდება, ეს კი ხელს შეუწყობს ევროკავშირის, საქართველოსა და მთლიანად სამხრეთ კავკასიის ენერგეტიკული უსაფრთხოების განმტკიცებას, განახლებადი ენერგიების სექტორის განვითარებას და გაზრდის სატრანზიტო შესაძლებლობებს ამ რეგიონებს შორის", - განაცხადა საქართველოს პირველმა ვიცე– პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრ ლაშა ხუციშვილის განცხადებით, მსოფლიო ბანკის მიერ მხარდაჭერილი ESPIRE პროგრამის პირველი ეტაპი ხელს შეუწყობს იმ მნიშვნელოვან ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების გაუმჯობესებას, და შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის (BSSC) პროექტის მოსამზადებელ სამუშაოების განხორციელებას":
"ჩვენ გვჯერა, რომ პროექტი გააძლიერებს საქართველოს, როგორც სანდო სატრანზიტო და განახლებადი ენერგიის ექსპორტიორი ქვეყნის როლს, რომელიც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ენერგიის წყაროების დივერსიფიკაციასა და რეგიონული სატრანსპორტო დერეფნების განვითარებაში. პროექტი განიხილება, როგორც მნიშვნელოვანი ნაბიჯი სამხრეთ კავკასიის რეგიონსა და ევროკავშირს შორის უფრო მჭიდრო ინტეგრაციისკენ, რაც ხელს შეუწყობს ეკონომიკურ ზრდას, განვითარებას და კავშირებს მთელს რეგიონში".
მსოფლიო ბანკის ცნობით, ESPIRE MPA პროგრამა მსოფლიო ბანკის ჯგუფის გლობალური გამოწვევის პროგრამების ნაწილია “ენერგეტიკის გარდაქმნის, ეფექტიანობის და წვდომის” და “დიგიტალიზაციის დაჩქარების” შესახებ. პროგრამა ასევე შესაბამისობაშია საქართველოსთან მსოფლიო ბანკის პარტნიორობის 2025-2029 წლების ჩარჩო-დოკუმენტთან, რომელიც ფოკუსირებული იქნება ინკლუზიურ ეკონომიკურ ზრდასა და კონკურენტუნარიანობაზე, და ასევე, კავშირებისა და ინტეგრაციის გაუმჯობესებაზე. ESPIRE პროგრამა შექმნილია შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის (BSSC) პროექტის მომზადების მომდევნო ეტაპების მხარდასაჭერად, რომელიც მიზნად ისახავს შავი ზღვის გასწვრივ ელექტროენერგიისა და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი პარალელური წყალქვეშა კაბელის კავშირების განვითარებას, დანიშნულების პუნქტებით საქართველოსა და რუმინეთში.

22/05/2024 06:29:01 Economics
The World Bank’s Board of Executive Directors today approved a $35million loan for the first phase of the Enhancing Energy Security through Power Interconnectionand Renewable Energy (ESPIRE) Program for Georgia.
According to the World Bank, the ESPIRE Program consists of three phases with a potential financing envelope of up to $500 million that seeks to improve Georgia’s institutional capacity for the development of submarine cable projects, strengthen Georgia’s domestic power transmission system, and establish a direct electricity interconnection between the South Caucasus and Southeast Europe. Additionally, the parallel digital interconnection would reduce internet connection costs, improve bandwidth, and generally enhance international digital connectivity across the Black Sea.
The ESPIRE Program is designed to support the next steps in the preparation of a potential Black Sea Submarine Cable (BSSC) Project, which aims to establish parallel electricity andfiber-optic submarine cable interconnections across the Black Sea, with landing points in Georgia and Romania.
“The ESPIRE Program can play a pivotal role in realizing one of the most strategic and ambitious energy and digital connectivity initiatives in the region,” said Rolande Pryce, World Bank Regional Director for the South Caucasus. “The Black Sea Submarine Cable Project, has potential to become a transformational interconnection between the South Caucasus and Southeast Europe, helping the countries from both sides of the Black Sea to improve energy security, decarbonize energy supply, and develop renewable energy, as well as increase direct digital connectivity.”
"The first phase of the ESPIRE Program is especially critical, as it aims to help identify a suitable corridor for the BSSC Project, and support further preparatory activities such as surveys of the Black Sea seabed, including geophysical and geotechnical investigations. To enhance the implementation readiness of the BSSC Project, the first phase also includes capacity building and technical assistance for the establishment of adequate institutional mechanisms for intergovernmental coordination and joint decision-making with other countries participating in the BSSC project. If Georgia and other participating countries decide to proceed with the implementation of the BSSC Project, Phase 2 of the ESPIRE Program would finance, in parallel with Phase 1, the strengthening of the on-land transmission grid in Georgia and potentially other countries, which would be crucial to enabling electricity exchanges through the submarine cable system. Phase 3 would then support the financing of the submarine cable itself, in collaboration with other financiers. The fiber-optic cable component in the same seabed corridor is expected to attract significant private-sector investment." the World Bank said.
"The Black Sea Submarine Cable is a flagship project initiated by Georgia, which will provide adirect connection of the South Caucasus countries to the European energy system.The first phase of financing, which was approved today by the World Bank, is fundamental in terms of further development of the project," said Levan Davitashvili, First Vice Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia.
"Implementation of the BSSC project implies the boost of large-scale infrastructure in the country, the creation of jobsand increased investments in Georgia’s economy. With the Black Sea Submarine Cable project, Georgia will become a very important partner country of the European Union, and this will contribute to the strengthening of the energy security of the European Union, Georgia and the entire South Caucasus region, the development of the renewable energy sector and the increase of transit opportunities between the regions".
"The World Bank-supported first phase of the ESPIRE Program will contibute to the important initiative that aims to improve Georgia's energy security, and to support the preparatry works forthe Black Sea Submarine Cable (BSSC) Project", said Lasha Khutsishvili, Minister of Finance of Georgia. "We believe that the project will strengthen Georgia's role as a reliabletransit country and exporter of renewable energy from the South Caucasus to the European Union, contributing to the diversification of energy sources and the development of regional transport corridors. The project is viewed as a significant step towards closer integration between the South Caucasus region and the EU, fostering economic growth, development, and connectivity across the region".
The ESPIRE MPA Program is part of the World Bank Group’s Global Challenge Programs on“Energy Transition, Efficiency and Access” and “Accelerating Digitalization.” The Program is also consistent with the forthcoming World Bank Georgia Country Partnership Framework 2025-2029, focusing on enhancing inclusive growth and competitiveness, and improving connectivity and integration.