"ქართული ოცნება": რიგი ამერიკელი პოლიტიკოსები და ჩინოსნები შეცდომას შეცდომაზე უშვებენ, საქართველოს ისევ შანტაჟის ენით ელაპარაკებიან
21/05/2024 09:19:45 პოლიტიკა
ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გაჯანსაღება მთლიანად ამერიკული მხარის სწორ ქმედებებზეა დამოკიდებული. ამისათვის კი, არა სრულიად ბუნდოვანი პერსპექტივის მქონე დაპირებები და შეურაცხმყოფელი შანტაჟი, არამედ ქართული სახელმწიფოს და ქართველი ხალხის მიმართ პატივისცემის გამოვლენაა საჭირო, – ამის შესახებ „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური საბჭოს განცხადებაშია აღნიშნული.
როგორც განცხადებაშია ნათქვამი, სამწუხაროდ, რიგი ამერიკელი პოლიტიკოსები და ჩინოსნები შეცდომას შეცდომაზე უშვებენ და საქართველოს ისევ შანტაჟის ენით ელაპარაკებიან.
„გუშინ საერთაშორისო მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია ერთ-ერთი ამერიკელი კონგრესმენის მიერ ინიციირებული კანონპროექტის შესახებ. კანონპროექტის თანახმად, საქართველო მიიღებს სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციას და თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებას იმ შემთხვევაში, თუ ხელისუფლება „ენჯეოების“ გამჭვირვალობის შესახებ კანონს გაიწვევს, ლგბტ-პროპაგანდის წინააღმდეგ კანონს არ მიიღებს, არჩევნებს კარგად ჩაატარებს და ამერიკის მიმართ უარყოფითი რიტორიკისგან თავს შეიკავებს. საწინააღმდეგო შემთხვევაში კი, კანონპროექტი ხელისუფლების წარმომადგენლების მიმართ სანქციებს ითვალისწინებს.
კანონპროექტი ჯერ მიღებული არ არის და მისი მიღების პერსპექტივა ძალზე ბუნდოვანია. უკანასკნელ წლებში, ამგვარი სპეციალური კანონპროექტები საქართველოს შესახებ კონგრესში უკვე ორჯერ დაინიციირდა, მაგრამ, საბოლოოდ, დღის სინათლე ვერცერთმა მათგანმა ვერ იხილა. თუმცა, ვინაიდან ახალმა კანონპროექტმა ქართველ რადიკალებს უკვე შეუქმნა ნოყიერი ნიადაგი სპეკულირებისათვის, მასზე გამოხმაურება საჭიროდ მიგვაჩნია.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს, რომ „ენჯეოების“ გამჭვირვალობის შესახებ კანონის მიღებასაც და ამერიკელი ჩინოსნების კრიტიკასაც თავისი ობიექტური მიზეზები აქვს. უკვე მრავალი წელია, საქართველოს ე.წ. პოლარიზაციის რეჟიმში უწევს ცხოვრება, რაშიც საკვანძო როლს სწორედ გარედან დაფინანსებული „ენჯეოები“ ასრულებენ. მეტიც, 2020 წლის ნოემბრიდან, „ენჯეოებმა“ უკვე ორჯერ სცადეს საქართველოში რევოლუციის მოწყობა. გარდა ამისა, მთელი ამ წლების განმავლობაში, ჩვენი ქვეყანა არის მუდმივი თავდასხმის ობიექტი რიგი ამერიკელი პოლიტიკოსებისა და ჩინოსნების მხრიდან, რისგანაც საქართველოს ხელისუფლებას ადეკვატური რიტორიკით უწევს თავის დაცვა.
ამ ყველაფრის ფონზე, ქართულ-ამერიკული ურთიერთობების გაჯანსაღება მთლიანად ამერიკული მხარის სწორ ქმედებებზეა დამოკიდებული. ამისათვის კი, არა სრულიად ბუნდოვანი პერსპექტივის მქონე დაპირებები და შეურაცხმყოფელი შანტაჟი, არამედ ქართული სახელმწიფოს და ქართველი ხალხის მიმართ პატივისცემის გამოვლენაა საჭირო. სამწუხაროდ, რიგი ამერიკელი პოლიტიკოსები და ჩინოსნები შეცდომას შეცდომაზე უშვებენ და საქართველოს ისევ შანტაჟის ენით ელაპარაკებიან.საქართველოს ხელისუფლება არ თამაშობს.
ჩვენ ვიღებთ „ენჯეოების“ გამჭვირვალობის შესახებ კანონს იმის გამო, რომ ქვეყნის დამშვიდების სხვა შესაძლებლობას ვეღარ ვხედავთ. როგორც უკვე აღინიშნა, „ენჯეოებმა“ 2020 წლიდან უკვე ორჯერ სცადეს ამ ქვეყანაში რევოლუციის მოწყობა და მესამე მცდელობას გულხელდაკრეფილი ვეღარ დაველოდებოდით. ეს კანონი ჩვენთვის არის არა ვაჭრობის საგანი, არამედ საქართველოს სუვერენიტეტის დაცვის ეფექტური საშუალება, ქვეყნის სუვერენიტეტით კი, ვერავითარ შემთხვევაში ვერ ვივაჭრებთ. ვერც საქართველოზე უსამართლო თავდასხმებს დავტოვებთ უპასუხოდ. ეს არის ჩვენი პასუხისმგებლობა ქართველი ხალხის მიმართ, რომელმაც ქვეყნის მართვის მანდატი მოგვანიჭა.
საქართველოს მიმართ ღირსეული დამოკიდებულება სრულიად სხვაგვარად უნდა ყოფილიყო გამოხატული. ამგვარი დამოკიდებულების პირობებში:
– აშშ საქმით დაამტკიცებდა, რომ საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია, კერძოდ, ყოველგვარი პირობების გარეშე, საქართველოს მოქალაქეებს ვიზალიბერალიზაციას მიანიჭებდა და თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებას გააფორმებდა. როგორც კანონპროექტიდან ირკვევა, აშშ-ს ამის გაკეთება აქამდეც შეეძლო, თუმცა, საქართველოს და ქართველი ხალხის მიმართ გულგრილ დამოკიდებულებას ავლენდა;
– აშშ ჩადებდა ფულს ქართულ ეკონომიკაში, რაც მან ბოლოს 2009-11 წლებში გააკეთა, როდესაც სააკაშვილის რეჟიმი ეკონომიკური კოლაფსისგან იყო გადასარჩენი;
– აშშ უზრუნველყოფდა „ენჯეოების“ ქცევის ცვლილებას, კერძოდ, მათი მხრიდან საქართველოს ხელისუფლების ლეგიტიმაციის არაღიარების პოლიტიკის დასრულებას და რევოლუციური გეგმების გვერდზე გადადებას;
– შეწყდებოდა ევროკავშირის თემის გამოყენება საქართველოს წინააღმდეგ მუდმივი შანტაჟის ინსტრუმენტად, წლის ბოლომდე გაიხსნებოდა მოლაპარაკებები საქართველოსთან, რითაც აღდგებოდა სამართლიანობა უკრაინასთან, მოლდოვასთან და ბოსნია და ჰერცეგოვინასთან მიმართებით.თუ ისინი ამ ყველაფერს გააკეთებენ, ამ შემთხვევაში აღარც „ენჯეოების“ გამჭვირვალობის კანონი იქნება საჭირო და აღარც უსამართლო განცხადებებზე მოგვიწევს პასუხის გაცემა. თუმცა, თუ „ენჯეოები“ რევოლუციის მცდელობებს არ მოიშლიან, მართლმადიდებელ ეკლესიაზე თავდასხმას, რელიგიური ექსტრემიზმის მხარდაჭერას, რელიგიური სარჩულით პოლიტიკური ინტერვენციის წახალისებას, ლგბტ-პროპაგანდას, ნარკოტიკების პროპაგანდას, სახელმწიფო ინსტიტუტების შერყევის მცდელობას და ეკონომიკური პროექტებისთვის დაბრკოლებების შექმნას არ შეწყვეტენ, ხოლო რიგი ამერიკელი პოლიტიკოსები და ჩინოსნები საქართველოზე თავდასხმებს განაგრძობენ, ამ შემთხვევაში გამჭვირვალობის შესახებ კანონიც დაგვჭირდება და თავდასხმების მოგერიებაც. შესაბამისად, დღეს „ენჯეოების“ გამჭვირვალობის შესახებ კანონის მიღებას ალტერნატივა არა აქვს.
ურთიერთობების თვისებრივად გადალაგება ჩვენს პარტნიორებს მაქსიმუმ ერთ წელიწადში შეუძლიათ. თუ ისინი ამას გააცნობიერებენ, ურთიერთობები ძალიან სწრაფად დალაგდება, მაგრამ თუ საქართველოს მიმართ იგივე მიდგომებით განაგრძობენ მოქმედებას, ამით საქართველოს ინტერესებსაც დააზარალებენ და ამერიკისაც.
როგორც უკვე ითქვა, ყველაფერი პარტნიორების ხელშია და საქართველოს, როგორც პატარა ქვეყანას, ცალმხრივად არაფრის შეცვლა შეუძლია. შესაბამისად, იმედი უნდა დავიტოვოთ, რომ ამერიკაში რაციონალური აზრი გაიმარჯვებს, რითაც ორივე ქვეყანა მხოლოდ სარგებელს მიიღებს“, – აღნიშნულია „ქართული ოცნების“ პოლიტიკური საბჭოს განცხადებაში.
Politico-ს ინფორმაციით, აშშ საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი სამხედრო, სავაჭრო პაკეტის გადაცემასა და სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციას განიხილავს, თუ ანტიდემოკრატიული კურსი შეიცვლება.

GD: Some American officials continue making mistake after mistake and employ the language of blackmail in communication with Georgia
21/05/2024 09:19:45 Politic
The Political Council of Georgian Dream has issued a statement regarding media reports on the introduction of the “Megobari Act” in the U.S. Congress, saying that "some American officials continue making mistake after mistake and employ the language of blackmail in communication with Georgia."
"Yesterday, international media outlets disseminated information about a bill initiated by one of the US Congresspersons. The bill reads that Georgia will enjoy visa liberalization and a free trade agreement (FTA) provided that the authorities call off the law on the transparency of NGOs, refrain from adopting the law against LGBT propaganda, hold decent elections, and steer clear of negative rhetoric against America. Otherwise, the bill envisages sanctions against government officials. The bill has yet to be adopted, and prospects of its adoption are quite unclear. In recent years, similar special bills on Georgia have been initiated in Congress twice, though none of them has seen the light of day. However, given that the new bill provides fertile ground for speculations on the part of the Georgian opposition, we believe that it calls for a response.
Firstly, it should be noted that the adoption of the law on the transparency of NGOs, and criticism from American officials, both have their own objective reasons. For years, Georgia is forced to live in the conditions of so-called polarization, with externally financed NGOs playing the key role in this. Worse still, since November 2020, NGOs have attempted twice to spark a revolution in Georgia.
In addition, over these years, our country has been subjected to continuous criticism from American politicians and officials, in this way forcing the Government of Georgia to defend itself with adequate rhetoric. In light of the foregoing, upgrading the Georgia-US relations is totally up to the correct actions of the American side. And this calls for showing respect for the Georgian state and the Georgian people instead of making promises with more than ambiguous prospects and turning to insulting blackmail. Unfortunately, some American politicians and officials continue making mistake after mistake and employ the language of blackmail in communication with Georgia. The Government of Georgia does not play games.
We are adopting the law on the transparency of NGOs because we see no other way to pacify the country. As mentioned earlier, NGOs have tried twice since 2020 to start a revolution, and we cannot idle away in anticipation of a third attempt. For us, this law is not an object of trade but an effective means to defend Georgia’s sovereignty, and we cannot, under any circumstances, trade on the country’s sovereignty, nor can we leave unfair attacks on Georgia unanswered. This is our responsibility to the Georgian people, who have granted us the mandate to govern the country. A decent attitude toward Georgia must have been expressed in an absolutely different manner. With such attitude in place: - The US would have proved in deed that it is Georgia’s strategic partner, granting in particular visa liberalization to Georgian citizens and signing an FTA without any caveat.
The American bill makes it clear that the US could have done this before, nonetheless exhibiting indifference toward the Georgian people instead.
- The US would have invested in the Georgian economy, with 2009-2011 marking the last time it was done, in order to save Saakashvili’s regime from economic meltdown.
- The US would have ensured behavior change among NGOs, namely putting an end to their policy of non-recognition of the legitimacy of the Georgian Government, and brushing aside their revolutionary plans.
- The use of the topic of the EU as a tool for constantly blackmailing Georgia would have stopped. By the end of this year, negotiations with Georgia would have kicked off, in this way restoring justice in relation to Ukraine, Moldova, and Bosnia and Herzegovina. With all of the above in place, the law on the transparency of NGOs becomes unnecessary, relieving us of the obligation to respond to unfair statements. But, if NGOs persist in their revolutionary attempts, assaulting the Orthodox Christian Church, supporting religious extremism, encouraging political intervention and playing the religious card to this end, also engaging in LGBT and narcotics propaganda, seeking to shake state institutions, and creating obstacles for economic projects—while some American politicians and officials continue their attacks against Georgia—we will need the law on transparency, and we will be forced to retaliate.
Consequently, the adoption of the law on the transparency of NGOs at this point has no alternative. Our partners can put our relations in qualitative order in a matter of one year at most. If they come to understand this, our relations will be straightened out very fast. However, continuously utilizing the same attitude toward Georgia will jeopardize the interests of both Georgia and America. As mentioned above, it is all in the hands of our partners, and Georgia, a small country, is unable to change anything unilaterally. Thus, we must hope that rational thinking prevails in America, only to benefit both countries," the statement said.