"რას დაეთრევი ამ საოკუპაციო ხაზზე, შენი ..." – ქაცარავა მასზე განხორციელებუო ძალადობას აღწერს
"აგენტების კანონის" საწინააღმდეგო აქციაზე დაკავებული და ნაცემი დავით ქაცარავა, რომელმაც ოპერაციის შემდეგ კლინიკა 20 მაისს დატოვა, კიდევ ერთხელ დეტალურად აღწერს მასზე განხორციელებული ძალადობის აქტს.
"რას დაეთრევი ამ საოკუპაციო ხაზზე, შენი ..., შემაგინა ე.წ. სპეცრაზმელმა.დარტყმა,გინება,მუშტების და წიხლების წვიმა მოყვა ამ სიტყვებს.სვავებივით მომესივნენ შავ სპეცფორმებში გამოწყობილი ჯალათები.
მოეწონათ ჩემი სამხედრო ჩანთა და ამაგლიჯეს ეგრევე.
ჯიბიდან ამოღებული საფულე გაშალეს, დაინახეს ფული და ეგრევე ჯიბეში იტაკა ერთერთმა შავრაზმელმა.
ტელეფონი კიდევ ვიღაცის ჯიბეში აღმოჩნდა წამებში.
კარაბინზე ჩამოკიდებულ ხელთათმანს და მანქანის გასაღებს ვერაფერი მოუხერხეს, ტანზე დამაგრებულ ტაქტიკურ ჩანთასაც ვერაფერი გაუგეს და რამდენიმე წუთით თავი დამანებეს.
მთავარი მოქმედება კი მეორე, დიდი ცემის შემდეგ დაიწყო, როდესაც უკვე 10-12 სპეცჯალათის მიერ ნაცემი, ფურგონში შემაგდეს.
ნახევარი საათის განმავლობაში, ზურგსუკან შეკრულ ხელებიანს, 3 - 4 ჯალათი უმოწყალოდ მცემდა.
სასტიკად, გამიზნულად. დამიზნებით თავში,სახეში.
ხელებზე სპეციალური,კასტეტიანი ხელთათმანით, პროფესიონალურად დაყენებული დარტყმებით მილეწავდნენ სახის ძვლებს.
მესამე ცემა მანქანაში,ჯამში მეხუთე,ყველაზე საშინელი გამოდგა.
შეგრძნებით, უსასრულოდ გაგრძელდა ლეწვის ეს პროცესი.
ბოლოს ყურში ჩამესმა ერთ-ერთი ჯალათის შეძახილი - მოკალი ამის დედას ....! ეგრევე ვიგრძენი ჩემს კისერზე შემოჭერილი ყელსაბამის ძალა - მგუდავდნენ.
არ ვიცი,რამდენი ხანი გავძელი, რამდენ ხანს მგუდავდნენ.
უკვე ვფიქრობდი, რომ ცემაში სულს ამომხდიდნენ.
მეხუთე ცემა დასრულდა, როდესაც ჩემი გასისხლული და დალეწილი სახე გადაუგზავნეს თავის დამკვეთებს",– წერს სოციალურ ქსელში ქაცარავა.
ის დარწმუნებულია, რომ მასზე თავდასხმა მიზანმიმართულად განხორციელდა და "დამკვეთებს" მიმართავს:
"ჯალათებო და ამ ეკზეკუციის დამკვეთებო! მადლობას გიხდით იცით რისთვის? კიდევ ერთხელ დამარწმუნეთ იმაში, რომ ამ ქვეყანას დღეს რუსები მართავენ და ჩვენ, ამ ქვეყნის თავისუფალ შვილებს უკან დასახევი გზა არ გვაქვს, ჩახერგილია გზები და ჩვენ მხოლოდ რუსულ რეჟიმზე გამარჯვება გადაგვარჩენს! ჩვენ ამ ტერორით ვერ დაგვაშინებთ, ჩვენ გორგასლის,აღმაშენებლის,300 არაგველის, იუნკერების და აფხაზეთის გმირების შთამომავლები ვართ, ჩვენში ანწუხელიძის და ტატუნაშვილის სისხლი ჩქეფს, ჩვენი ცოცხალი გმირები დღეს რუსეთს ამარცხებენ უკრაინაში! ჩვენ ეს სისხლი გვაქვს, თქვენ კი ილიას მკვლელის სისხლი გილპებათ ძარღვებში! ჩვენ ბოლომდე ვიბრძოლებთ და თქვენ,ჯალათებს, ვისთვისაც ღირსება ბანკომატებთან ასოცირდება, აუცილებლად დამარცხდებით და აღმოჩნდებით ისტორიის სანაგვეზე! ჩვენია გამარჯვება! ძალა ერთობაშია! ბრძოლას ყოველთვის აქვს აზრი!",- წერს ქაცარავა.
ქაცარავა 14 მაისს, საქართველოს პარლამენტის შენობასთან "აგენტების კანონის" საწინააღმდეგო აქციაზე დააკავეს. მოგვიანებით ის ინგოროყვას კლინიკაში გადაიყვანეს. ანტისაოკუპაციო მოძრაობის წარმომადგენელს სავარაუდოდ პოლიციელებმა სცემეს დაკავების შემდეგ.

Кацарава — о деталях жесткого задержания: «Что ты таскаешься на эту линию оккупации?!»
Лидер «Антиоккупационного движения» Давид Кацарава вспоминает подробности своего жесткого задержания на митинге против российского аналога закона об иноагентах и рассказывает о физическом насилии в отношении него со стороны сотрудников спецназа.
По его словам, офицер спецназа сначала спросил, для чего он ходит на линию оккупации, а затем обматерил его и избил. Кацарава сообщает, что физическому насилию он подвергся несколько раз.
«Что ты таскаешься на эту линию оккупации?! За этими словами последовали удары, ругань, град ударов кулаками. <> Им понравилась моя военная сумка, и они вырвали ее у меня. Они вытащили бумажник из кармана, увидели деньги, и один из спецназовцев запихнул их себе в карман. Через несколько секунд телефон также оказался в чьем-то кармане.
<> Основное действие началось после второго, большого избиения, когда уже 10-12 человек, избитых спецназовцами, были брошены в фургон.
В течение получаса 3-4 палача безжалостно избивали меня. Жестоко, целенаправленно. Целились в голову, в лицо <> профессионально отработанными ударами разбивали мне лицо.
Третье избиение в машине — пятое в общей сложности — оказалось самым ужасным. <> Под конец я услышал голос одного из палачей: «Добей, м*** его!». И тогда я почувствовал силу чего-то, обхватившего мою шею, — они душили меня. <> Пятое избиение закончилось, когда <фото> моего окровавленного и покрытого синяками лица было отправлено заказчикам», — написал активист.
Кацарава отметил, что такими методами граждан Грузии не запугать, поскольку грузинский народ — это потомки царя Вахтанга Горгасали, Давида Агмашенебели, 300 арагвинцев… И что борьба продолжится, поскольку «борьба всегда имеет значение», заключил он.
Напомним, лидер «Антиоккупационного движения» Давид Кацарава был задержан 14 мая на проспекте Руставели, недалеко от Первой классической гимназии во время акции протеста против закона об иноагентах. Как позже рассказал Кацарава, после жестокого задержания спецназовцы напали на него в машине. В тот же день Кацарава был доставлен в клинику Ингороква, где ему была проведена операция.
Специальная следственная служба 14 мая 2024 года начала расследование по факту злоупотребления властью сотрудниками правоохранительных органов в отношении Давида Кацарава по третьей части статьи 333, подпункту «б» Уголовного кодекса Грузии.