"არ ექვემდებარება გაუმჯობესებას" – "არ ექვემდებარება გაუმჯობესებას" - პრეზიდენტის ვეტო გამოქვეყნდა
პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ გამოაქვეყნა სალომე ზურაბიშვილის მიერ პარლამენტისთვის გაგზავნილი მოტივირებული შენიშვნები "აგენტების კანონის" შესახებ.
ვეტოს ტექსტის თანახმად, აღნიშნული კანონი არ ექვემდებარება გაუმჯობესებას მასში ცვლილებების შეტანის გზით, რადგან მისი არსი, მისი შინაარსი და პრინციპები მიუღებელია.
ამასთან, განმარტებულია, რომ წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციის ოთხ მუხლთამ.
დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ კანონის გაუქმება არის უალტერნატივო და წარმოადგენს ქართველი ხალხის ნებას:
"ეს კანონი ზედმიწევნით იმეორებს რუსული კანონის სულისკვეთება. კანონი, ფაქტობრივად, იგივეა, რაც 2023 წლის 10 მარტს უკან გაწვეული ე.წ. აგენტების კანონი, რომლიდანაც ამოღებული სიტყვები: "უცხოური გავლენის აგენტი", ჩანაცვლებულია ტერმინით: "უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი", რომელიც ტერმინის - "აგენტის" განმარტებაა. ჯერ კიდევ 2023 წლის ივლისში ეუთო/ოდირის მიერ გაკეთებული სამართლებრივი დასკვნა ცალსახად ადასტურებს, რომ კანონი არადემოკრატიულია, ეწინააღმდეგება ადამიანის ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს და ევროპულ სტანდარტებს.
კანონი "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" არაკონსტიტუციურია, რადგან:
• ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის 22-ე მუხლს - "გაერთიანების თავისუფლება". კანონი აიძულებს ორგანიზაციებს დარეგისტრირდნენ უცხო ძალის ინტერესების გამტარებლად, ანუ აგენტებად. ასეთი თვითაღიარების იძულება იწვევს მათ სტიგმატიზაციას. კანონი ქმნის ყველა პირობას, რომ ორგანიზაციის საქმიანობა შეიზღუდოს და საბოლოოდ გაუქმდეს.
• ეწინააღმეგება კონსტიტუციის მე-15 მუხლს - "პირადი და ოჯახური ცხოვრების, პირადი სივრცისა და კომუნიკაციის ხელშეუხლებლობის უფლებები". კანონი აწესებს, მათ შორის, განსაკუთრებული კატეგორიის პერსონალური მონაცემების მიწოდების ვალდებულებას, რაც არღვევს ადამიანის კონსტიტუციურ უფლებას, რომ მისი პირადი და ოჯახური სივრცერ იყოს დაცული ყოველგვარი გაუმართლებელი ჩარევისგან. ამ კუთხით კანონი ინტიმიდაციას და შიშის დანერგვას ემსახურება.
• ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის მე-11 მუხლს - "თანასწორობის უფლება". კანონი დისკრიმინაციულია, რამდენადაც გაერთიანებების მხოლოდ კონკრეტულ სეგმენტს მოიცავს და დაუსაბუთებელია. რატომ განასხვავებს არაკომერციულ ორგანიზაციებს უცხოური დაფინანსების მიღების ნიშნით. უნგრეთში მოქმედი კანონის შეფასებისას, მართლმსაჯულების ევროპულმა სასამართლომ დაასკვნა, რომ უნგრეთში იურიდიული პირების განსხვავება დაფინანსების მიხედვით, არაპირდაპირი დისკრიმინაციაა.
• ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის 78-ე მუხლს - "ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაცია". კანონი თავისი მიღების ფორმითა და შინაარსით წარმოადგენს რეალურ დაბროკლებას საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე.
ევროკავშირის ოფიციალური სტრუქტურების პოზიცია ნათელია - კანონი ეწინააღმდეგება ევროპულ ღირებულებებს და ევროკავშირს წევრობის კანდიდატის სტატუსის მქონე ქვეყნის მიმართ არსებულ მოთხოვნებს. კანონი პირდაპირ ეწინააღმდეგება კონსტიტუციური ორგანოებისათვის კონსტიტუციით დაწესებულ ვალდებულებას, მიიღონ ყველა ზომა ქვეყნის ევროკავშირში ევროინტეგრაციისთვის. ამ კანონის გაუმჯობესება შეუძლებელია. მთელი შინაარსით არაკონსტიტუციურია, მაშასადამე არაქართული, არაევროპული და არადემოკრატიული.
ამდენად, იგი არ ექვემდებარება გაუმჯობესებას მასში ცვლილებების შეტანის გზით, რადგან მისი არსი, მისი შინაარსი და პრინციპები მიუღებელია. შესაბამისად, კანონის გაუქმება არის უალტერნატივო და წარმოადგენს ქართველი ხალხის ნებას. ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, გთავაზობთ, კანონი გაუქმდეს ამოქმედებიდან უმოკლეს ვადაში, მომდევნო დღესვე და წარმოგიდგენთ შესაბამის კანონპროექტს".

Вето президента Грузии, наложенное на закон об иноагентах, опубликовано
Вето президента Грузии, наложенное на российский аналог закона об иноагентах, опубликовано Администрацией. Мотивированные замечания главы государства уже направлены в парламент.
Документ состоит из трех страниц и описывает статьи Конституции, которым противоречит законопроект партии власти «О прозрачности иностранного влияния».
Согласно тексту вето, «российский закон» не подлежит совершенствованию путем внесения в него поправок, поскольку его суть, содержание и принципы неприемлемы. Зурабишвили пишет, что отмена закона безальтернативна и отражает волю грузинского народа.
«Этот закон полностью повторяет дух российского закона. По сути, это тот же т.н. закон об иноагентах, который был отозван 10 марта 2023 года. Это — закон об агентах, из которого слова: «агент иностранного влияния» заменены термином: «проводник интересов иностранной силы», который является определением термина «агент».
Уже в июле 2023 года юридическое заключение ОБСЕ/БДИПЧ четко подтвердило, что закон является недемократичным, противоречит основным правам и свободам человека и европейским стандартам.
Закон «О прозрачности иностранного влияния» является неконституционным, поскольку:
противоречит статье 22 Конституции — «свобода объединений». Закон обязывает организации регистрироваться в качестве проводников или агентов интересов иностранной силы. Принуждение к такому самопризнанию приводит к их стигматизации. Закон создает все условия для того, чтобы деятельность организации была ограничена и в конечном итоге отменена;противоречит статье 15 Конституции — «права на неприкосновенность личной и семейной жизни, личного пространства и общения». Закон, среди прочего, налагает обязанность предоставлять особые категории персональных данных, что нарушает конституционное право человека на защиту своего личного и семейного пространства от любого необоснованного вмешательства. В этом отношении закон служит для запугивания и вселения страха;противоречит статье 11 Конституции — «право на равенство». Закон является дискриминационным, поскольку распространяется только на определенный сегмент объединений и является неоправданным. Зачем он различает некоммерческие организации на основании получения иностранного финансирования? Оценивая действующее законодательство Венгрии, Европейский суд пришел к выводу, что разница в финансировании юридических лиц в Венгрии является косвенной дискриминацией;противоречит статье 78 Конституции — «Европейская и евроатлантическая интеграция». По своей форме и содержанию закон представляет собой реальное препятствие на пути европейской интеграции Грузии. Позиция официальных структур Евросоюза однозначна — закон противоречит европейским ценностям и существующим требованиям к стране, имеющей статус кандидата на вступление в ЕС. Закон прямо противоречит конституционному обязательству конституционных органов принимать все меры для европейской интеграции страны в Европейский Союз.Этот закон не может быть улучшен. Все его содержание является неконституционным, следовательно, негрузинским, неевропейским и недемократичным.
Таким образом, он не подлежит улучшению путем внесения в него поправок, поскольку его суть, содержание и принципы неприемлемы. Следовательно, отмена закона безальтернативна и отражает волю грузинского народа.
Учитывая все вышеизложенное, мы предлагаем отменить закон как можно скорее, на следующий день, и представить соответствующий законопроект», — говорится в тексте вето президента Грузии Саломе Зурабишвили.
18 мая президент Грузии Саломе Зурабишвили наложила на законопроект «Мечты» вето, подчеркнув, что он — «российский» и что «не подлежит никаким изменениям». Кроме того, Зурабишвили возвратила российский аналог закона об иноагентах — законопроект «О прозрачности иностранного влияния» в парламент, добавив всего одну статью. В ней говорится о том, что закон теряет силу через день после его задействования. Между тем, в Грузии с 15 апреля проходят митинги «Нет – российскому закону!» против инициированного «Грузинской мечтой» законопроекта «О прозрачности иностранного влияния». В этот день парламентский комитет по юридическим вопросам приступил к обсуждению законопроекта.Документ предусматривает прохождение регистрации для НПО и СМИ, которые получают более 20% дохода от иностранного государства. Они будут использовать специальные «метки» – надпись о том, что их деятельность финансируется зарубежными институтами.