ევროპის საბჭოს ექსპერტები: ამ კანონს არ აქვს არანაირი დასაბუთება, რომელიც ევროპულ და საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამება
20/05/2024 11:13:46 პოლიტიკა
ევროპის საბჭოს ექსპერტთა საბჭო აცხადებს, რომ "აგენტების კანონს" არ აქვს არანაირი დასაბუთება, რომელიც ევროპულ და საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამება. ამის შესახებ ექსპერტთა საბჭოს 25-გვერდიან მოსაზრებაშია ნათქვამი.
"არსებობს კანონის გარკვეული ასპექტები, რომლებიც გაურკვეველია. კერძოდ, იმასთან დაკავშირებით, განიხილება თუ არა სესხები შემოსავალად. [...] თუმცა ამგვარი პრობლემების გადაჭრა საკმარისი არ იქნება კანონის (პროექტის) ევროპულ და საერთაშორისო სტანდარტების მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად. მაშინაც კი, თუ დავუშვებთ, რომ არსებობს იმ სუბიექტების გამჭვირვალობის საჭიროება, რომელსაც კანონი ეხება, ის მაინც შეუსაბამოა აზრთან, რომ შეზღუდვები გავლენას მოახდენს გაერთიანებების თავისუფლებაზე, რაც აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში. ამრიგად, კანონით გათვალისწინებული შეზღუდვები განურჩევლად ვრცელდება სუბიექტებზე. უფრო მეტიც, კანონის ძალაში შესვლამდე მიღებული შემოსავლის სავარაუდო რეტროსპექტული ჩართვა აშკარად თვითნებურია, ვინაიდან ზემოქმედების ქვეშ მყოფი სუბიექტები ვერ აირიდებდნენ რეგისტრაციის ვალდებულებას მაშინაც კი, თუ შემდგომში უცხოური წყაროებიდან მიღებული შემოსავალი მათი მთლიანი შემოსავლის 20%-ზე ნაკლებს შეადგენდა. მეტიც, კანონი რეგისტრაციის და ფინანსური დეკლარაციის ვალდებულებას აწესებს მაშინაც, როცა შემოსავლის წყაროების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებულობა შესაძლებელია შესაბამისი სუბიექტების ვებ-გვერდზე დეტალური ინფორმაციის გამოქვეყნების მოთხოვნით, რაც უკვე აღიარებულია, ბევრი სუბიექტისთვის.
უფრო მეტიც, ბევრი დებულება აწესებს პერსონალური მონაცემების გამჟღავნების მოთხოვნებს, რასაც არავითარი კავშირი არ აქვს უცხო სახელმწიფოებიდან შემოსული შემოსავლის წყაროების გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის სავარაუდო მიზანთან.
გარდა ამისა, კანონი დაადგენს მონიტორინგის უფლებამოსილებებს, რომლებიც იქნება ძალიან ფართო მასშტაბის და გავლენას მოახდენს სამოქალაქო საზოგადოების ყველა ორგანიზაციაზე და არა მხოლოდ მათზე, რომელიც განისაზღვრება როგორც ორგანიზაციები, რომლებიც ახორციელებენ უცხო სახელმწიფოს ინტერესებს. ეს მონიტორინგი ზედმეტად ინტრუზიული იქნება მისი დიაპაზონით და სიხშირით.
და ბოლოს, კანონი ითვალისწინებს დებულებებს მარეგულირებელი ღონისძიებისთვის აშკარად გადაჭარბებული ჯარიმების დაწესებისთვის.
ამრიგად, კანონის მოთხოვნების არაპროპორციული ბუნება აუცილებლად გამორიცხავს მათ დასაშვებობას ნებისმიერი ლეგიტიმური მიზნისთვის.
კანონის მიზნის ლეგიტიმურობა თავისთავად კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას, რადგან მის დებულებებში არაფერია, რომელიც გაამყარებს მოსაზრებას, რომ მიზანშეწონილია გარკვეული სუბიექტების რეგულირება მხოლოდ მათი შემოსავლის წყაროდან გამომდინარე, მიუხედავად იმ საქმიანობის ბუნებისა, რომლებსაც ისინი ახორციელებენ. კანონის დასაბუთების ამ სისუსტეს ემატება ის, რომ ის აუცილებლად გამოიწვევს დაინტერესებული სუბიექტების გაუმართლებელ სტიგმატიზაციას იმის მტკიცებით, რომ ისინი ახორციელებენ უცხო სახელმწიფოს ინტერესებს მათი შემოსავლის ზოგიერთი წყაროს გამო. მსგავსი რამ არ არის გამართლებული, რადგან ის უგულებელყოფს ამ საქმიანობის შესაბამისობას როგორც საქართველოს კანონსა და კონსტიტუციასთან, ასევე იმ საერთაშორისო ვალდებულებებთან, რომლებიც თავად საქართველომ აიღო.
რომ შევაჯამოთ, ამ კანონს არ აქვს არანაირი დასაბუთება, რომელიც შეესაბამება ევროპულ და საერთაშორისო სტანდარტებს", – აცხადებენ ექსპერტთა საბჭოში.

Эксперты Совета Европы: нет ни одного аргумента в пользу закона об иноагентах
Эксперты Совета Европы заявляют, что нет никаких оснований полагать, что законопроект «О прозрачности иностранного влияния», российский аналог закона об иноагентах, соответствует европейским стандартам.
В заключении на 25 страницах подробно рассмотрен законопроект «Мечты». Экспертный совет указывает, что в нем есть неясные аспекты, касающиеся того, считается ли кредит доходом.
Кроме того, отмечается, что решения такого вопроса будет недостаточно для приведения законопроекта в соответствие с требованиями европейских и международных стандартов.
Экспертный совет пишет, что даже если предположить, что существует необходимость в прозрачности субъектов, на которых направлен этот закон, все равно это противоречит идее свободы профсоюзов, которая необходима для демократического общества.
«Ограничения, предусмотренные законом, затрагивают субъектов без разбора. Кроме того, предполагаемое включение доходов, полученных до вступления закона в силу, явно произвольно, поскольку субъекты не могут избежать обязанности регистрироваться, даже если впоследствии доходы из иностранных источников составят менее 20% от их общего дохода.
Более того, закон налагает обязанность регистрации и финансового декларирования даже в тех случаях, когда информация об источнике дохода может быть опубликована на веб-сайте той или иной организации, что они уже делают.
Кроме того, многие положения закона обязывают субъектов раскрывать личную информацию, которая не имеет ничего общего с прозрачностью и доходами из-за рубежа.
Закон также установит полномочия по мониторингу, которые будут очень широкими по своему охвату и затронут все гражданские организации, а не только те, которые по этому закону должны рассматриваться как организации, представляющие интересы иностранного государства. Этот мониторинг будет чрезмерно агрессивным по своему охвату и частоте.
Закон налагает штрафы, размер которых явно чрезмерен для его регулирования. Таким образом, несоразмерный характер требований закона неизбежно исключает их применимость для любых законных целей.
Законность цели закона вызывает сомнения, поскольку его положения не могут подкрепить мнение о том, что целесообразно регулировать определенные юридические лица только в соответствии с источником дохода, независимо от их деятельности.
Утверждение только на основании источника финансирования о том, что субъект преследует интересы иностранного государства, неизбежно приведет к неоправданной стигматизации субъектов. Такого рода действия неоправданны, поскольку они игнорируют соответствие этой деятельности закону и Конституции Грузии, а также международным обязательствам, которые взяла на себя сама Грузия.
Подводя итог: нет ни одного аргумента в пользу этого закона, который соответствовал бы европейским и международным стандартам», — говорится в докладе экспертов Совета Европы.
18 мая президент Грузии Саломе Зурабишвили наложила на законопроект «Мечты» вето, подчеркнув, что он — «российский» и что «не подлежит никаким изменениям». Кроме того, Зурабишвили возвратила российский аналог закона об иноагентах — законопроект «О прозрачности иностранного влияния» в парламент, добавив всего одну статью. В ней говорится о том, что закон теряет силу через день после его задействования. Между тем, в Грузии с 15 апреля проходят митинги «Нет – российскому закону!» против инициированного «Грузинской мечтой» законопроекта «О прозрачности иностранного влияния». В этот день парламентский комитет по юридическим вопросам приступил к обсуждению законопроекта.Документ предусматривает прохождение регистрации для НПО и СМИ, которые получают более 20% дохода от иностранного государства. Они будут использовать специальные «метки» – надпись о том, что их деятельность финансируется зарубежными институтами.