ამირან გამყრელიძე - გრიპის სეზონი ქვეყანაში აპრილამდე გრძელდება
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი ამირან გამყრელიძე აცხადებს, რომ დეკემბრის ბოლო სამ კვირაში ქვეყანაში 100 000 მოსახლეზე გრიპის 312 ახალი შემთხვევა დაფიქსირდა.
როგორც ამირან გამყრელიძემ განაცხადა, შარშანდელთან შედარებით წელს ჰოსპიტალიზაციის მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია.
„მწვავე რესპირატორული ინფექციებით შარშან თუ ჰოსპიტალიზაციის მაჩვენებელი 40% იყო, წელს ეს მაჩვენებელი 19%-ია. ანუ ეს მიუთითებს, რომ შედარებით კლინიკურად მსუბუქად მიმდინარეობს გრიპი წელს და ეს გამოწვეულია იმით, რომ ცირკულირებს ქვეყანაში უპირატესად „ბ“ ტიპის გრიპის ვირუსი, რომელიც „ა“ ტიპის გრიპის ვირუსთან შედარებით ხასიათდება შედარებით მსუბუქი მიმდინარეობით. ქვეყანა დღეს დაახლოებით რვა ტიპის ვირუსი ცირკულირებს აქედან გრიპის ვირუსი არის „ა“ და „ბ“. „ბ“ ტიპის ვირუსი ცირკულირებს დაახლოებით 77% შემთხვევაში, დაახლოებით 11-12%-ში არის „ა“ ტიპის ვირუსი და აქედან H1N1 გახლავთ ამავე პროცენტში. გრიპის სეზონი ქვეყანაში აპრილამდე გრძელდება ამიტომ შესაძლებელია ეს შეფარდება მომავალი სამი თვის განმავლობაში შეიცვალოს“, – განაცხადა გამყრელიძემ.

04/01/2020 16:50:19 Society
The 312 new cases of flu have been detected in 100 thousand people for the last three weeks of December – Amiran Gamkrelidze, Head of the National Diseases Control Center and Public Health reported.
According to Gamkrelidze, the index of hospitalization is relatively law this year in comparison to 2018. He said that the index of hospitalization with acute respiratory infections was 19% unlike 40% as in 2018.
“About 8 types of virus circulate this year in the country out of them “A” and “B” types are of flu viruses. “B” type of virus is characterized with fairly light conditions and proceeding in comparison to “B” type. “B” type circulates in about 77% of cases. The flu season lasts till April and the ratio may change in the next 3 months,” Gamkrelidze claimed.