„უკანონო დაკავებების ნულოვანი პოლიტიკა" – ერგნეთში შეხევედრის დაყებამდე თბილისის შეთავაზება დღეს საჯაროდ პირველად, ითქვა
16/05/2024 09:36:48 კონფლიქტები
ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონთან მოსაზღვრე სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფარგლებში რიგით 119-ე შეხვედრა მიმდინარეობს.
"რადიო თავისუფლების" ცნობით, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ირაკლი ანთაძემ შეხვედრის დაწყებამდე ჟურნალისტებს განუცხადა „უკანონო დაკავებების ნულოვანი პოლიტიკის" ინიციატივის შესახებ, რომელიც დღეს საჯაროდ პირველად გაჟღერდა.
"კიდევ ერთხელ გვსურს, დავაფიქსიროთ ჩვენი პოზიცია, რომ ერთადერთი, რასაც შეუძლია, განმუხტოს საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული დაძაბული ფსიქოლოგიური მდგომარეობა ადგილობრივი მკვიდრი მოსახლეობის, ეს გახლავთ ნულოვანი დაკავების პოლიტიკის ინიციატივა, რაც ჩვენგან არის შეთავაზებული და ჩვენ ვაპირებთ ამ პოზიციების დაცვას”, - განაცხადა ირაკლი ანთაძემ.
მისი ინფორმაციით, ქართული მხარის ეს პოზიცია შეჯერებულია საერთაშორისო პარტნიორებთან. როგორც ანთაძემ თქვა, „უკანონო დაკავებების ნულოვანი პოლიტიკაა” ერთადერთი გზა, რომ ადგილობრივი მოსახლეობა შედარებით კომფორტულად იყოს და ყოველდღიური საქმიანობა შიშის გარეშე გააგრძელოს".
გარდა ამისა, მისი თქმით, ქართული მხარისთვის უმთავრეს საკითხებად რჩება უკანონოდ დაკავებულთა გათავისუფლება და ე.წ. ბორდერიზაციის შეწყვეტა.
- ანთაძის განცხადებით, ერგნეთის წინა შეხვედრიდან 20 მარტიდან დღემდე საოკუპაციო ხაზთან უკანონოდ დაკავების 9 შემთხვევა იყო. დაკავებულთა ნაწილი გათავისუფლებულია. ოკუპირებული ცხინვალის საპატიმროსა და იზოლატორში ამჟამად იმყოფება უკანონოდ, სხვადასხვა დროს დაკავებული 7 მოქალაქე.
- რაც შეეხება ე.წ. ბორდერიზაციას, ირაკლი ანთაძის ინფორმაციით, ერგნეთის წინა შეხვედრის შემდეგ გორის და ქარელის მუნიციპალიტეტებში 15 შემთხვევა იყო (მარტში 3, აპრილში 9 და მაისში 3), როცა საოკუპაციო ძალებმა აღმართეს, ან შეაკეთეს ე.წ. სასაზღვრო ღობეები და მავთულხლართები და განაახლეს სათვალთვალო კამერები.
ერგნეთის შეხვედრას დღეს პირველად ესწრება საქართველოში ევროკავშირის მისიის ახალი ხელმძღვანელი ბეტინა პატრისია ბუგანი, რომელიც მოვალეობის შესრულებას 2024 წლის აპრილიდან შეუდგა.
IPRM-ის ფორმატი 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ შეიქმნა. სამუშაო ჯგუფების შეხვედრებში მონაწილეობენ საქართველოს, დე ფაქტო ხელისუფლების და რუსეთის საოკუპაციო ძალების, ევროკავშირის, ეუთოს და გაეროს წარმომადგენლები.

В Эргнети обсудили вопрос гуманитарного подхода
В селе Эргнети, завершилось 119-е заседание в рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них (МПРИ). После встречи заместитель директора Аналитического департамента Службы государственной безопасности Грузии Ираклий Антадзе сообщил журналистам, что с момента предыдущей встречи Эргнети с 20 марта по сегодняшний день было зарегистрировано девять случаев незаконного задержания на разделительной линии. Некоторые из задержанных были освобождены.
По словам Антадзе, сегодня в Цхинвали судили незаконно задержанных Вано Лутидзе и Нику Мамастарашвили.
Кроме того, Антадзе сообщил, что стороны говорили о необходимости использования гуманитарного подхода ко всем незаконным задержаниям, и в отличие от предыдущих встреч, «позиции были относительно взвешенными, и в следующих обсуждениях будет продолжена работа относительно использования этого подхода», - сказал Антадзе. Он добавил, что те же вопросы были озвучены международными партнерами.
«Мы надеемся, что просьба наших партнеров будет услышана и будет использован гуманитарный подход, чтобы условия для нашего населения, проживающего по обе стороны оккупационной линии, были хотя бы немного легче, а задержания сведены до ноля. Пока по этому поводу никакой договоренности нет, но тот факт, что мы рассматриваем возможность работы над этим, на данном этапе дает некоторую небольшую надежду, что этот процесс будет продолжаться», - сказал Антадзе.
Ираклий Антадзе сегодня впервые публично упомянул «политику нулевых задержаний» и пояснил, что это предложение было «лейтмотивом всех встреч» на протяжении последних трех лет, после того как незаконные задержания приняли особенно тревожную форму.
Новая глава миссии ЕС в Грузии Беттина Патрисия Бугани, приступившая к своим обязанностям в апреле 2024 года, впервые присутствовала на встрече в Эргнети.Формат МПРИ был создан после августовской войны 2008 года. В заседаниях рабочих групп принимают участие представители Грузии, де-факто правительства Цхинвали и представители РФ, Евросоюза, ОБСЕ и ООН.