პარლამენტმა საარჩევნო სიების ფორმირების პროცესში გენდერული კვოტირების ვალდებულების გაუქმებაზე პრეზიდენტის ვეტო დაძლია
15/05/2024 11:55:00 პოლიტიკა
პარლამენტმა საარჩევნო სიების ფორმირების პროცესში გენდერული კვოტირების ვალდებულების გაუქმებაზე პრეზიდენტის ვეტო დასძლია.
სალომე ზურაბიშვილის მოტივირებული შენიშვნები კენჭისყრის შედეგით: 1 - მომხრე, 28 - წინააღმდეგი „ჩავარდა“. ამის შემდეგ კენჭი ვეტოდადებულ საკანონმდებლო პაკეტს უყარეს, რომელსაც ხმათა უმრავლესობით დაუჭირეს მხარი.
„საარჩევნო კოდექსსა“ და “მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონში განხორციელებული ცვლილებებით, პარტიებს აღარ ექნებათ ვალდებულება იმისა, საარჩევნო სია გენდერული კვოტირების მოთხოვნის შესაბამისად დააკომპლექტონ. ამავე პროექტით, პარტიულ სიაში პარლამენტის წევრობის კანდიდატთა რაოდენობის მინიმალური ოდენობა განისაზღვრება 30-ით, ნაცვლად 60-ისა.
გენდერული კვოტების გაუქმების საკანონმდებლო ინიციატივის ავტორი „გირჩი“ არის და მას საპარლამენტო უმრავლესობა უჭერდა მხარს. კანონპროექტი დაჩქარებული წესით განიხილეს.
ცნობისთვის: მოქმედი კანონმდებლობით 2024 წლის 26 ოქტომბრისა და შემდგომი, 2028 წლამდე ჩასატარებელი საპარლამენტო არჩევნებისათვის პარტიული სიების ყოველ ოთხეულში ერთი მაინც ქალი უნდა იყოს, ხოლო პარლამენტის 2028 წლის 28 ოქტომბრის არჩევნებისა და შემდგომი, 2032 წლის ჩათვლით ჩასატარებელი საპარლამენტო არჩევნებისათვის – ქალი პარტიული სიის ყოველ სამეულში უნდა იყოს.

Отмена гендерных квот: парламент Грузии преодолел вето президента
Парламент Грузии преодолел вето президента, утвердив поправки к Избирательному кодексу, предусматривающие отмену квот для женщин в партийных списках на парламентских выборах.
Мотивированные замечания президента поддержал лишь один депутат, 28 были против. За преодоление вето голосовали 87 депутатов (в том числе члены оппозиционной партии «Гирчи»), один – против.
Таким образом, парламент отменил механизм, при котором в каждой четверке кандидатов в партийных списках должна быть хотя бы одна женщина.
Анна Нацвлишвили из партии «Лело» считает, что за отменой квот стоят интересы правящей партии, которая потеряла возможность распределять мажоритарные места после перехода на полностью пропорциональную систему.
«Что делать с местными феодалами, которые были избраны на предыдущих выборах по списку мажоритариев? Cегодня у «Мечты» есть много мужчин, которых нужно включить в список. Они не могут сказать «нет» этим людям, ведь так нужны их деньги», – заявила Нацвлишвили.
«Поздравляю, в списке будет гораздо больше мужчин-толстосумов, чем безденежных, хотя и умных женщин», – отреагировала на отмену квот депутат Хатия Деканоидзе, член политической группы «Еврооптимисты».
Напомним, что Зурабишвили планирует наложить вето и на закон об «иноагентах». В правительстве заявили, что могут учесть «содержательные рекомендации» от западных партнеров в рамках механизма вето. Зурабишвили же заявила, что не вступит «в фальшивые, искусственные, лживые переговоры в рамках вето: нет и никогда!».