მოსკოვი ქართულ-რუსულ კანონთან დაკავშირებით ვაშინგტონის პოზიციას აკრიტიკებს
რუსული კანონის უკან მდგომი მოსკოვი საქართველოში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით აშშ-ის პოზიციას აკრიტიკებს. ამ საკითხზე სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტული განცხადებები ამჯერად რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ გააკეთა.
"აშშ-ის მოთხოვნა, თბილისმა კურსი შეიცვალოს, ვაშინგტონის რეალური ფასეულობების შესახებ კითხვებს ბადებს. მსურს, კერძოდ, ყურადღება გავამახვილო სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს-სამსახურის ხელმძღვანელის მოადგილის, ვედანტ პატელის სიტყვებზე იმის შესახებ, რომ საქართველოს პარლამენტის მიერ უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონის მიღება არ შეესაბამება არა მარტო აშშ-ის ფასეულობებს, არამედ "თავად ქართველი ხალხის მისწრაფებებს" და რომ საქართველოს ხელისუფლებამ კურსი უნდა შეიცვალოს. ჩნდება დამასუზტებელი კითხვები: 1. პრობლემა იმაშია, რომ ქართული კანონი ამერიკულზე ბევრად რბილია? 2. რატომ უნდა შეესაბამებოდეს საქართველო ან ნებისმიერი სხვა ქვეყანა სხვის ფასეულობებს? 3. ამერიკულ ფასეულობებში არ შედის სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩაურევლობა?" - წერს ტელეგრამში ზახაროვა.
უნდა აღინიშნოს, რომ იგივე პათოსი და მანიპულაციური დემაგოგია ისმის თავად საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდანაც.
საქართველოს მოქალაქეების თითქმის ერთთვიანი უწყვეტი მასშტაბური პროტესტის მიუხედავად, საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობამ კრემლის მიერ ინსპირირებული "უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ" კანონი 14 მაისს მესამე - საბოლოო მოსმენით მიიღო.

Захарова критикует позицию США из-за закона Грузии об «иноагентах»
Требования США о необходимости Тбилиси сменить курс ставят вопросы о настоящих ценностях Вашингтона, написала в телеграм-канале официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Она, в частности, обратила внимание на слова заместителя руководителя пресс-службы Госдепартамента Веданта Патела о том, что принятие парламентом Грузии закона об «иноагентах» не соответствует не только ценностям США, но и «чаяниям грузинского народа». При этом он подчеркнул, что правительству Грузии необходимо сменить курс.
«Хочется задать уточняющие вопросы: 1. Проблема в том, что грузинский закон намного мягче американского? 2. Почему Грузия или любая другая страна должны соответствовать чужим ценностям? 3. В "ценности" США не входит невмешательство во внутренние дела других государств?» – прокомментировала Захарова слова Патела.
Сегодня же пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер заявила, что Вашингтон может «фундаментально пересмотреть» отношения с Грузией в случае окончательного принятия закона об «иноагентах».