პრემიერი: "ხვალ მესამე მოსმენით მიიღება ეს კანონი"
საქართველოს პრემიერ–მინისტრი ირაკლი კობახიძე კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საპარლამენტო უმრავლესობა "აგენტების კანონს" მიიღებს. ამის შესახებ მან დღეს გამართულ პრეს–კონფერენციაზე ისაუბრა.
მისი მტკიცებით, "ამ კანონის მიღება გარედან თავსმოხვეულ ე.წ. პოლარიზაციის დასრულებაში უმნიშვნელოვანეს წვლილს შეიტანს".
"ქართული საზოგადოების იმ ნაწილს, რომელიც პოლიტიკური უმცირესობის დღის წესრიგს მიჰყვება, უნდა შევახსენო, რომ წაუკითხავი კანონის გაპროტესტება უდიდესი უპასუხისმგებლობაა საკუთარი ქვეყნისა და საკუთარი საზოგადოების წინაშე. ამასთან, დიდი უპასუხისმგებლობაა იმის თქმა, რომ ქართველი ხალხის მიერ არჩეულმა საქართველოს პარლამენტმა ქვეყნის ინტერესებისთვის მნიშვნელოვანი კანონიც კი არ უნდა მიიღოს, თუ ამა გარედან აგვიკრძალავენ. იმ შემთხვევაში თუ თავს დავუხრით საბჭოური ტიპის გარე დირექტივებს, მომავალში ასეთივე წარმატებით მოგვთხოვენ მაგალითად, ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთან დაცვის შესახებ კანონის არმიღებას, ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას, ნარკოტიკების ლეგალიზაციას", – განაცხადა მან.
როგორც იგი ირწმუნება, "ჩატარებული სოციალური კვლევის თანახმად, მოსახლეობის 80%-ზე მეტი მხარს არასამთავრობო ორგანიზაციების გამჭვირვალობას უჭერს, ხოლო 60%-ზე მეტი ამ კანონს".
რაც შეეხება კანონპროექტში ცვლილებების შესაძლო შეტანას, პრემიერმა აღნიშნა, რომ "მესამე მოსმენის ფარგლებში ვერავითარი არსებითი ცვლილება ვერ იქნება შეტანილი". თუმცა მან კიდევ ერთხელ გაიმეორა, რომ "ქართული ოცნება" ღიაა დისკუსიებისთვის ვეტოს ფარგლებში".
პრემიერმა პრეზიდენტი გააკრიტიკა და აღნიშნა, რომ "თუ პრეზიდენტი ვეტოს კანონპროექტის ინსტუმენტს არ გამოიყენებს და თუ ამის შესაძლებლობას არ მისცემს არც ხელისუფლებას, არც საერთაშორისო პარტნიორებს, ეს იქნება მისი პასუხისმგებლობა":
"ცვლილებები ჩვენი მხრიდან ვერ დაიგეგმება, რადგან ხვალ მესამე მოსმენით მიიღება ეს კანონი და მესამე მოსმენის ფარგლებში ვერავითარი არსებითი ცვლილება ვერ იქნება შეტანილი, თუმცა, ჩვენ ვთქვით, რომ ღია ვართ დისკუსიებისთვის ვეტოს ფარგლებში. მართალია, გუშინ სალომე ზურაბიშვილმა არაკონსტრუქციული განცხადება გააკეთა, თუმცა მას მინდა, მოვუწოდო, იმოქმედოს ისე, როგორც აქამდე. ის თვითონ არასდროს წერდა საკუთარი ვეტოს კანონპროექტებს, უწერდნენ ან „ენჯეოები“ ან გარედან უწერდნენ. აქედან გამომდინარე, შესაძლებელია, რომ ეს ინსტრუმენტი გამოყენებული იყოს ახლაც და თუ ამის შესაძლებლობას არ მისცემს არც ხელისუფლებას, არც საერთაშორისო პარტნიორებს სალომე ზურაბიშვილი, ეს იქნება მისი პასუხისმგებლობა. არის ორი კვირა, 14 მაისიდან 28 მაისამდე და ამ დროში შესაძლებელია პოზიციების შეჯერება, შემდეგ კი ამ პოზიციების ასახვა ვეტოს კანონპროექტში. თუმცა თუ სალომე ზურაბიშვილს ექნება დესტრუქციული პოზიცია, ამ შემთხვევაში გართულდება ეს პროცესი. ჩვენ ვაფიქსირებთ მზაობას დისკუსიისთვის".
მანვე მოუწოდა საპროტესტო აქციის მონაწილეებს, თავი შეიკავონ "ძალადობისგან და სხვა კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებისგან", ასევე, მადლობა გადაუხადა სამართალდამცავებს "ამერიკულზე და ევროპულზე მაღალი ხარისხით" მოქმედებისთვის.

Премьер: Грузии извне никто не запретит защищать свои национальные интересы
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил на специальном брифинге, что Грузии извне никто не сможет запретить защищать свои национальные интересы. Он отметил, что парламент Грузии 14 мая будет действовать в соответствии с «рациональной волей большинства населения» и примет в третьем чтении закон, который призван завершить навязанную извне поляризацию.
Премьер выразил довольство тем, что 12 и 13 мая степень «насилия» со стороны митингующих была значительно сокращена по сравнению с тем, что «мы видели 2-4 недели назад». Свою роль в этом сыграли спецбрифинги премьера и главы МВД Грузии вечером 12 мая и их предупреждения и призывы.
Кобахидзе выразил благодарность правоохранителям за то, что они проявили высокий стандарт по сравнению со стандартом реагирования их американских и европейских коллег.
«И сегодня (утром 13 мая — ред.) было зафиксировано несколько инцидентов, которые, правда, были в полном соответствии с американскими и европейскими стандартами, но не соответствовали тем стандартам, которые были внедрены после 2012 года «Грузинской мечтой». Надеюсь, что и в будущем мы сможем избежать подобные инциденты», — подчеркнул он.
Глава правительства Грузии обратился к той части грузинского общества, которая, по его словам, следует повестке дня политического меньшинства. Он напомнил, что протестовать против закона, который не прочитан теми, кто выступает как его противники, — «величайшая безответственность» перед страной и перед обществом.
«Вместе с тем не меньшая безответственность — заявлять, что избранный народом парламент не должен принимать закон, который важен для государственных интересов. <> В случае, если мы склоним головы перед не содержащими аргументов и основанными на лжи директивами советского типа, то и в будущем от нас потребуют с таким же успехом не принимать закон — например, «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних», закон об узаконивании однополых браков, легализации наркотиков, а также о разрешении бесконтрольной иммиграции в стране и много других пороков, которые сегодня в разных странах внедряются с особой скоростью», — заявил премьер.
Кроме того, Кобахидзе снова повторил, что страна не может жить в режиме постоянной поляризации и радикализма, «профинансированного извне». А также то, что ответственность властей установить и уберечь мир и спокойствие — и эта ответственность у властей перед Грузией и обществом.
А идя на «неоправданные компромиссы», отметил Кобахидзе, в результате подобных уступок, можно прийти к потере суверенитета. А это значит, отметил он, что Грузия «очень просто» разделит судьбу Украины, чем, по словам премьера, кое-кто из западных политиков угрожал несколько дней назад.
«Грузии никто не запретит защиту собственных национальных интересов извне», — подчеркнул Кобахидзе.
Он повторил данные соцопроса, согласно которым более 80% населения Грузии поддерживает прозрачность НПО, а более 60% — сам закон об иноагентах (законопроект «О прозрачности иностранного влияния»).