ელჩი: ევროკავშირი აუცილებლად გაფართოვდება, მოხდება ეს საქართველოსთან ერთად თუ მის გარეშე, მხოლოდ თქვენზეა დამოკიდებული
09/05/2024 16:46:41 პოლიტიკა
ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში პაველ ჰერჩინსკიმ ევროპის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე კიდევ ერთხელ ისაუბრა საქართველოს ევროპულ პერსპექტივაზე.
მან ხაზი გაუსვა, რომ ევროკავშირის შემდეგი გაფართოება აუცილებლად მოხდება და მოხდება ეს საქართველოსთან ერთად თუ საქართველოს გარეშე, ეს მხოლოდ საქართველოს მოსახლეობაზეა დამოკიდებული.
პაველ ჰერჩინსკის თქმით, კანდიდატის სტატუსის მონიჭებიდან სულ რამდენიმე თვის შემდეგ, გულდასაწყვეტია ყოყმანისა და დაეჭვების დანახვა.
"დღეს, სულ რამდენიმე თვის შემდეგ, რაც ევროკავშირმა საბოლოოდ ფართოდ გაუღო კარი საქართველოს, გულდასაწყვეტია ყოყმანისა და დაეჭვების დანახვა. დაბნეულობის, დაყოფის და უფრო უარესი, დაშინების და ძალადობის დანახვა.
როგორც პრეზიდენტმა ფონ დერ ლაიენმა თქვა, საქართველო გზაგასაყარზეა. ის ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე უნდა დარჩეს.
ამ წლის ბოლოს ევროკავშირი გადაწყვეტს, გადადგამს თუ არა საქართველო შემდეგ ნაბიჯს მისი წევრობისკენ. ამისთვის საქართველომ უნდა აჩვენოს ევროკავშირის ღირებულებებისადმი მტკიცე ერთგულება და საჭირო რეფორმები განახორციელოს. ეს შესაძლებლობა არსებობს სწორედ ახლა. ის ხელიდან არ უნდა გაუშვათ. არ გაუშვათ ის ხელიდან.
ჩვენ გელოდებით. გვინდა, რომ საქართველო თავისი მშვიდობიანი და ეკონომიკურად სტაბილური მომავლის უზრუნველყოფაში წარმატებული იყოს. გვინდა, რომ გახდეთ ჩვენი კავშირის ნაწილი, რადგან პატივს ვცემთ საქართველოს ამაყ ხალხს, რომელიც არის მშვიდობისმოყვარე, ნიჭიერი და ევროკავშირის ძირითად ღირებულებებს იზიარებს",– თქვა ელჩმა.
მან აღნიშნა, რომ ევროკავშირი ამაყობს თავისი მრავალფეროვნებით და მისი ყველა წევრი ქვეყნის უნიკალურ ისტორიასა და კულტურას სათუთად უფრთხილდება.
"გვინდა, რომ საქართველო თავისი მდიდარი კულტურითა და ტრადიციებით, ჩვენი ევროპული ოჯახის ნაწილი გახდეს... ჩვენ გვჯერა თქვენი, საქართველოს შეუძლია, ეს გვერდი გადაფურცლოს და ევროკავშირის წევრობისკენ სვლა გააგრძელოს. დრო ჯერ კიდევ არის! ძალიან მკაფიო ვიქნები: ევროკავშირის შემდეგი გაფართოება აუცილებლად მოხდება, მოხდება ეს საქართველოსთან ერთად თუ საქართველოს გარეშე, ეს დამოკიდებულია მხოლოდ თქვენზე, საქართველოს მოსახლეობაზე. დარჩით ევროკავშირის გზაზე! ჩვენ თქვენს გვერდით ვართ, რომ მაქსიმალურად დაგეხმაროთ".

Посол: расширение ЕС произойдет — с Грузией или без нее, зависит от народа страны
Посол ЕС в Грузии Павел Герчинский заявил, что следующее расширение Евросоюза обязательно произойдет, но произойдет ли это с Грузией или без нее, зависит только от народа Грузии.
Герчинский подчеркнул, что в конце 2024 года Евросоюз примет решение о том, сделает ли Грузия следующий шаг на пути к членству.
«Как сказала председатель <Еврокомиссии> Урсула фон дер Ляйен, Грузия находится на перепутье. Она должна оставаться на пути к Европейскому союзу. В конце этого года Европейский союз примет решение о том, сделает ли Грузия следующий шаг на пути к членству. Для этого Грузия должна продемонстрировать твердую приверженность ценностям ЕС и провести необходимые реформы. Такая возможность существует прямо сейчас. Ее нельзя упускать. Не упустите ее.
Мы ждем вас. Мы хотим, чтобы Грузия добилась успеха в обеспечении своего мирного и экономически стабильного будущего. Мы хотим, чтобы вы стали частью нашего Союза, потому что мы уважаем гордый народ Грузии, который миролюбив, талантлив и разделяет основные ценности Европейского Союза.
Европейский союз гордится своим разнообразием и заботится об уникальной истории и культуре всех своих государств-членов. Мы хотим, чтобы Грузия с ее богатой культурой и традициями стала частью нашей европейской семьи», — заявил посол ЕС в Грузии.
Герчинский поблагодарил партнеров, политиков, присутствующих на гала-концерте по случаю Дня Европы госслужащих, представителей гражданского сектора и СМИ.
«Я вижу музыкантов, поэтов, судей, врачей, учителей и студентов. Я хотел бы искренне поблагодарить вас за ваш вклад в процветающее и мирное европейское будущее вашей страны, Грузии. Сила в единстве! Мы верим в вас. Грузия может пролистать эту страницу и продолжить двигаться к членству в ЕС. Время еще есть!
Я буду предельно ясен: следующее расширение ЕС обязательно произойдет, с Грузией или без Грузии — это зависит только от вас, населения Грузии. Оставайтесь на пути ЕС! Мы на вашей стороне, чтобы помочь вам, насколько это возможно. <> С Днем Европы!», — заявил посол Евросоюза в Грузии.