"ერის მტრები", "აგენტურა" – სიძულვილის კამპანიის ახალი ფაზა დაიწყო
"ერის მტრები", "ფულზე გაყიდულები", "აგენტურა", "ბოლშევიკები", – სიძულვილის ორგანიზებული კამპანიის ფარგლებში, რომლის სამიზნეც ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მოქალაქეები არიან, თბილისში წარწერები და პოსტერები გაჩნდა.
მსგავსი შინაარსის პოსტერები დახვდათ, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს საკუთარი ოფისების კედლებზე, წარწერები – სახლთან, მანქანაზე.
აღნიშნულს წინ უძღოდა "აგენტების კანონის" მოწინააღმდეგეებთან უცხო ნომრებიდან მასობრივად რეკვის, მუქარისა და სიტყვიერი შეურაცხოფის კამპანია, დაფიქსირდა ფიზიკური თავდასხმების ფაქტები.
9 მაისის არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გაავრცელეს ერთობლივი განცხადება, რომ ხელისუფლების ძალადობა ვერ შეაჩერებს ქართველი ხალხის სწრაფვას ევროპული მომავლისკენ.
"8 მაისის ღამეს ხელისუფლებას ნერვებმა უმტყუნა და ნაადრევად დაიწყო იმის ჩვენება, თუ როგორ ქვეყანად აპირებენ საქართველოს ქცევას. ბიძინა ივანიშვილის მიერ 29 აპრილს დაანონსებული საგარეო ვექტორის ცვლილება და რეპრესიები უკვე თვალსაჩინოდ ამოქმედდა - ასობით მოქალაქესთან განხორციელებული მუქარისა და შეურაცხყოფის ზარები პოლიტიკოსებსა და აქტივისტებზე ფიზიკურ თავდასხმებსა და ორგანიზებულ ანგარიშსწორებაში გადაიზარდა.
ოლიგარქსა და მის მარიონეტებს ავიწყდებათ, რომ საქართველო არ არის რუსეთი. ქართველებმა ვიცით თავისუფლების ფასი. ქვეყნის ევროპული მომავლისთვის ჩვენს ბრძოლას რუსული უშიშროების სამსახურების მეთოდებით ვერაფერს დააკლებენ. ადამიანზე მიპარვით ზურგიდან თავდასხმას, სადარბაზოებში დევნას, ან მცირეწლოვანი ბავშვისთვის კარის შემტვრევის მცდელობას ქართველი არასოდეს მოიწონებს. ასე იქცევა რუსული რეჟიმი" - ამბობენ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები.
ისინი კვლავ ხაზს უსვამენ, რომ მზად არიან ყველა დაზარალებულს გაუწიონ სამართლებრივი დახმარება და გააგრძელონ ბრძოლა ევროპული მომავლის დასაცავად.

В Тбилиси появились плакаты и надписи, оскорбляющие противников закона об «иноагентах»
На стенах и дверях офисов неправительственных организаций, политических партий, домах гражданских активистов и журналистов в Тбилиси появились надписи и плакаты с надписями: «враги нации», «большевики», «продавшиеся за деньги», «агентура», также используются гомофобные и нецензурные термины. На плакатах – фотографии конкретных людей.
Появились и надписи, нанесенные на разные объекты красной краской: «агенты», «враг нации».
Такую надпись утром 9 мая гражданская активистка Ната Перадзе обнаружила на своей машине. Это не первый случай, когда на автомобиль Перадзе наносят оскорбительные надписи – МВД до сих пор не идентифицировало лиц, причастных к повреждению её автомобиля в октябре 2022 года.
Объектами кампании ненависти, как её называют оппоненты властей, стали неправительственные организации: «Ассоциация молодых юристов», «Восточноевропейский центр многопартийной демократии», «Группа поддержки женских инициатив» и другие. Фотографии их представителей размещены на плакатах возле их офисов.
9 мая неправительственные организации опубликовали заявление, в котором говорится, что «насилие со стороны властей не может остановить стремление грузинского народа к европейскому будущему».
«Смена внешнеполитического вектора, объявленная Бидзиной Иванишвили 29 апреля, и репрессии уже заметно активизировались – угрозы и призывы к оскорблениям прозвучали в адрес сотен граждан, физические нападения на политиков и активистов переросли в организованные расправы. Олигархи и их марионетки забывают, что Грузия – это не Россия. Грузины знают цену свободы. Нашу борьбу за европейское будущее страны не сломить методами российских спецслужб», – заявили представители гражданского общества.
В неправительственном секторе также напоминают общественности, что они готовы оказать юридическую помощь всем пострадавшим и «продолжить борьбу за защиту европейского будущего».
Напомним, что многие международные партнеры заявляли, что дальнейший прогресс Грузии на пути к членству в ЕС оказался под угрозой из-за решения правящей партии в апреле 2024 года вернуть на обсуждение парламента закон об «иноагентах» (проект закона «О прозрачности иностранного влияния»).