პარლამენტმა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე და მისი სამი წევრი აირჩია
პარლამენტმა გიორგი კალანდარიშვილი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარედ აირჩია. კალანდარიშვილი უფლებამოსილებას ხუთი წლის ვადით განახორციელებს. ასევე, პარლამენტმა ცესკო-ს წევრებად აირჩია მაია ზარიძე, გიორგი შარაბიძე და გია ცაცაშვილი.
ცესკო-ს თავმჯდომარეობისა და წევრობის კანდიდატებს პლენარულ სხდომაზე ცოტა ხნის წინ უყარეს კენჭი. რეგისტრაცია გაიარა პარლამენტის 117-მა წევრმა.
დღევანდელ სხდომაზე ხმები ასე განაწილდა: გიორგი კალანდარიშვილი 85 მომხრე, 16 წინააღმდეგი; მაია ზარიძე – 81 მომხრე, შვიდი წინააღმდეგი; გიორგი შარაბიძე – 81 მომხრე, ორი წინააღმდეგი; გია ცაცაშვილი – 81 მომხრე, ხუთი წინააღმდეგი.

Парламент Грузии утвердил главу ЦИК на 5-летний срок
Георгий Каландаришвили утвержден парламентом Грузии главой Центральной избирательной комиссии на 5-летний срок. За кандидатуру Каландаришвили проголосовали 85 депутатов, против – 16.
Кроме представителей большинства, кандидатуру Каландаришвили, согласно ранее достигнутой договоренности, поддержали представители оппозиционной партии «Гирчи». Ранее «Грузинская мечта» согласилась поддержать иницитиву «Гирчи» об отмене гендерных квот.
Членами ЦИК парламент утвердил Майю Заридзе, Георгия Шарабидзе и Гию Цацашвили.
Ранее «Грузинская мечта» утвердила поправки в избирательное законодательство, согласно которым утвердить кандидатуру главы ЦИК в парламенте во втором туре можно простым большинством голосов. Кроме того, процесс отбора главы и членов ЦИК вместо президента проводит спикер парламента.