საქართველოს მოქალაქეებისთვის ჩინეთში უვიზო მიმოსვლა 28 მაისიდან ამოქმედდება
საქართველოს მოქალაქეებისთვის ჩინეთში უვიზო მიმოსვლა მიმდინარე წლის 28 მაისიდან ამოქმედდება,– იტყობინება საზოგადოებრივი მაუწყებელი.
მისივე ცნობით, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი საქართველოში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ელჩს, ჭოი ციენს შეხვდა, რომელმაც ქართულ მხარეს ოფიციალურად გადასცა ნოტა, რომლის თანახმადაც, ჩინეთის მხრიდან დასრულებულია 2024 წლის 10 აპრილს გაფორმებული „საქართველოს მთავრობასა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობას შორის ორდინალური პასპორტების მფლობელთა სავიზო მოთხოვნებისგან ორმხრივად გათავისუფლების შესახებ შეთანხმების“ ძალაში შესვლის პროცედურები.
ამის შედეგად, საქართველოს მოქალაქეებს უკვე 2024 წლის 28 მაისიდან საშუალება ეძლევათ, უვიზოდ იმოგზაურონ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში და დაჰყონ ქვეყანაში ზედიზედ 30 დღე.
„საქართველოსა და ჩინეთს შორის შემოღებული უვიზო რეჟიმი ორ ქვეყანას შორის გასულ წელს დამყარებული სტრატეგიული პარტნიორობის კიდევ ერთ გამოხატულებასა და თანამშრომლობის მორიგ მნიშვნელოვან ხელშესახებ შედეგს წარმოადგენს. შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს საქართველო-ჩინეთის ორმხრივ და მრავალმხრივ ურთიერთობათა დღის წესრიგის მიმდინარე საკითხები, მათ შორის, თანამშრომლობის განვითარების შესაძლებლობები პოლიტიკური, ეკონომიკური, ტურისტული და კულტურულ-ჰუმანიტარული მიმართულებებით.
ხაზი გაესვა იმ ახალი შესაძლებლობების სრულად გამოყენების მნიშვნელობას, რომლებიც ორ ქვეყანას შორის გასულ წელს დამყარებული სტრატეგიული პარტნიორობის შედეგად შეიქმნა. აღსანიშნავია, რომ უვიზო რეჟიმის არსებობა ხელს შეუწყობს ორი მეგობარი ერისა და ხალხის დაახლოებას, ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობის შემდგომ განვითარებას, ხალხთაშორისი კონტაქტების, ტურისტული, კულტურული და სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების გაღრმავებას“, – აცხადებენ საქართველოს საგარეო უწყებაში.

Граждане Грузии смогут посетить без визы Китай с 28 мая
Грузинские граждане смогут посещать Китайскую Народную Республику без визы с 28 мая текущего года. Об этом сообщили в грузинском внешнеполитическом ведомстве.
По информации МИД Грузии, заместитель главы ведомства Александр Хвтисиашвили встретился с послом КНР в Грузии Чжоу Цзянем.
Китайский дипломат официально передал грузинской стороне ноту, согласно которой со стороны Китая завершены процедуры по вступлению в силу соглашения, подписанного 10 апреля – «О взаимном освобождении от визовых требований владельцев ординарных /обычных/ паспортов».
«Безвизовый режим, введенный между Грузией и Китаем, является еще одним выражением стратегического партнерства, установленного между двумя странами в прошлом году, и еще одним важным ощутимым результатом сотрудничества. На встрече стороны обсудили текущие вопросы повестки дня двусторонних и многосторонних отношений между Грузией и Китаем, в том числе возможности развития сотрудничества в политическом, экономическом, туристическом и культурно-гуманитарном направлениях», – сказано в заявлении МИД Грузии.
В Тбилиси уверены, что безвизовый режим «будет способствовать сближению двух дружественных наций и народов, дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества, углублению международных контактов, туристических, культурных и торгово-экономических связей».
Китай и Грузия 31 июля 2023 года опубликовали совместное заявление об установлении стратегического партнерства. 11 сентября Грузия в одностороннем порядке отменила визовый режим с Китаем. С 28 мая 2024 года граждане Грузии смогут посещать Китай и находиться в стране без визы в течение 30 дней.