აქციაზე დაკავებული ალექსი პეტრიაშვილი დროებითი მოთავსების იზოლატორში რჩება
სახალხო დამცველის აპარატი იუწყება, რომ აქტიურად აკვირდებოდა და მონიტორინგს უწევდა 28 აპრილს საქართველოს პარლამენტის წინ მიმდინარე აქციას. განცხადებაში ნათქვამია, რომ ომბუდსმენის წარმომადგენლები მთელი ღამის მანძილზე ადგენდნენ აქციაზე დაკავებული პირების ადგილსამყოფელს, მათი დაკავების პირობებისა და ფიზიკური მდგომარეობის შესწავლის მიზნით.
"სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა დიღმის დროებითი მოთავსების იზოლატორში მოინახულა ალექსი პეტრიაშვილი, რომელმაც, სახალხო დამცველის აპარატს უფლებამოსილების ფარგლებში მისი დაკავების საკითხის შესწავლა და დაკავების კადრების დაარქივებაში დახმარებას სთხოვა. უნდა აღინიშნოს, რომ გარეგნული დათვალიერებით ალექსი პეტრიაშვილს ფიზიკური დაზიანებების კვალი არ ემჩნევა.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ შეგახსენებთ, რომ უფლებადარღვევის შემთხვევებზე შეტყობინების მიღების მიზნით, აპარატის ცხელი ხაზი - 14 81 - მუშაობს 24 საათიან რეჟიმში," - ნათქვამია განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ 28 აპრილს თბილისში კვლავ შეიკრიბა ათასობით ადამიანი "აგენტების კანონის" წინააღმდეგ. მასშტაბური აქციის მონაწილეები ჯერ რესპუბლიკის მოედანზე შეიკრიბნენ, შემდეგ კი მსვლელობით პარლამენტთან გადაინაცვლეს, სადაც გვიან ღამით სიტუაცია რამდენჯერმე დაიძაბა.
აქციაზე "რონდელის ფონდის" უფროსი მკვლევარი, ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებში ალექსი პეტრიაშვილი, დააკავეს. როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროში ამბობენ, მას წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას ედავებიან, რასაც ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლები ითვალისწინებს.

Экс-госминистр Грузии по евроинтеграции задержан на акции в Тбилиси
Алекси Петриашвили, бывший госминистр Грузии по евроинтеграции, старший научный сотрудник Фонда Рондели задержан на акции в Тбилиси против закона об «иноагентах».
Телекомпания «Формула» показала кадры задержания Петриашвили. В МВД заявили, что он задержан по статьям 166 и 173 административного кодекса (мелкое хулиганство и неповиновение полиции).
Ранее ситуация у парламента Грузии накалилась, когда участники акции попытались снести искусственные ограждения, расположенные у здания законодательного органа. Демонстранты хотят пройти к сцене, которую установили к митингу правящей партии «Грузинская мечта», запланированному на 29 апреля.
В понедельник утром в парламенте начнется обсуждение законопроекта во втором чтении. Когда документ вынесут на голосование во втором чтении, пока неизвестно.
Международные партнеры Грузии заявляют, что утверждение законопроекта «О прозрачности иностранного влияния» отдалит страну от Евросоюза, а в Москве хвалят инициативу «Грузинской мечты». С заявлениями в поддержку закона выступили, в частности, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, спикер Госдумы Вячеслав Володин, глава МИД РФ Сергей Лавров, идеолог «русского мира» Александр Дугин и другие.